Liet Goese sociaal rechercheur zich paaien met drank en sex? Direkteur Bongenaar weigert onderzoek naar betrokkenheid bij Starclub-affaire Worden de Goese bijstandvrouwen sinds anderhalf jaar gecontroleerd op het eventueel hebben van een vast (en dus verboden) vriendje door een man die de hoofdrol speelde bij een onfrisse affaire in de sexclub van meester-kraker Aage M. in augustus '83 te Bergen op Zoom? Is het juist dat deze man -toen nog als rechercheur van de Bergse politie- niet alleen tijdens diensttijd gratis drankjes in die sexclub genoot, maar zich ook meermalen liet verleiden door de prostituee Ria V. en haar zelfs zwanger maakte? In Goes gonst het van de vragen en geruchten sinds een artikel in het weekblad Panorama van begin augustus. Want weliswaar wordt in dat artikel slechts de Bergse 'Starclub-affaire' uit de doeken gedaan, maar er wordt ook de naam van ene Boudewijn van der V. in genoemd. En dat is -zo weten steeds meer Goesenaren- dezelfde man als de enige sociaal-rechercheuY van de gemeente. Kort nadat de escapades van de Bergse politiemannen in de sexclub intern uitlek ten, solliciteerde hij naar de baan in Goes enuit een groep van 87 sollicitanten kwam hij als beste tevoorschijn. Hoewel de direkteur van de Sociale Dienst, de heer D. Bongenaar intussen weet, dat de naam van Van der V. niet slechts in de Panorama staat, maar ook de redaktie van het -toch zeker niet als schandaalblad bekend staande- Brabants Nieuwsblad zijn naam noemt, weigert hij om uit te (laten) zoeken in hoeverre de Goese sociaal rechercheur in het recente verleden een te chanteren persoon is gebleken te zijn. Door Nieuw Zeeland geconfronteerd met die weigering hebben de raadsleden Henk Hogeland (PvdA) en Adri van Oosten (PPR) besloten om in schriftelijke vragen bij B. en W. van Goes aan te dringen om zo snel mogelijk een onafhankelijk onderzoek naar de rol van de sociaal-rechercheur bij de Starclub-affaire in te stellen. Gezellige foto's Dat er zich merkwaardige taferelen in de Starclub hebben afgespeeld, kan zelfs korpschef Van der Leygraaf van de Bergse politie niet ontkennen. Toen in juli van dit jaar de zaak begon te rollen, gaf hij toe dat er destijds veel politiemannen in de sexclub over de vloer kwamen. 'Maar', aldus de commissaris, 'van sexueel contact was geen sprake. De politiemensen werden er slechts gastvrij onthaald.' Ook kon hij moeilijk tegenspreken, dat hij indertijd foto's in beslag had laten nemen, waarop leden van zijn korps stonden afgebeeld, terwijl ze in de Starclub door de dames met lippenstift tot indianen waren omgetoverd. Maar die kiekjes van de kennelijk aangeschoten ordebeschermers deed hij geruststellend af met 'gezellige foto's'. De vraag is, waarom er zo vaak politieman nen in die Starclub rondhingen. Daarvoor is het goed om te weten, dat Aage M. (ooit ook exploitant van een sexclub in Goes) in 1983 in de gevangenis zat. De zorgen over het bordeel had hij toevertrouwd aan zijn vriendin Ria V.. Die vriendin begon al snel aan te pappen met rechercheurs, die de club wel eens bezochten. Dat deed ze omdat er vanuit de cel in Scheveningen door Aage M. was bevolen, dat de prostituees de politie rijk moesten voorzien van gratis drank en sex. Volgens het verbaal van enkele protituees in het Brabants Nieuwsblad wilde Aage M. zo de justitie chanteren en strafvermindering afdwingen. In elk geval slaagde de taktiek van Aage M., want in het interview met het Brabants Nieuwsblad vertellen de prosti tuees, dat minstens drie rechercheurs niet genoeg hadden aan de gratis drankjes, maar meerdere malen gratis naar bed gingen met de hoeren, die in opdracht van Aage M. 'verliefd moesten doen tegen die mannen'. De dames in de Starclub hadden de politie ook om andere reden nodig. Want een bende uit het Rijnmond gebied kwam de club steeds vaker terorriseren en dreigde zelfs de macht (en het geld) over te nemen. Als dan ook in augustus 1983 een echte overval op de club dreigt, is de politie volledig ingelicht en rekent de hele bende in. Dat is het begin van het uitlekken van de sexuele escapades in de Starclub. Enkele arrestanten verklappen dat er regelmatig rechercheurs met de dames in bed liggen. Doofpot Er volgt een intern politie-onderzoek, dat verder ook binnenskamers blijft. Pas in 1985 komt de zaak in de publiciteit als de korpsleiding een geüniformeerde hoofd agent degradeert omdat hij in diensttijd een pilsje in een café heeft gedronken. De hoofdagent weet dat de hele Starclub- affaire door de korpsleiding (in samen spraak met burgemeester en Officier van Justitie) in '83 in de doofpot is gestopt en vindt dat er met twee maten gemeten wordt. Waarom wordt hij gedegradeerd voor het drinken van één pilsje tijdens diensttijd, terwijl rechercheurs die gratis dronken én regelmatig in bed lagen met de hoeren van de Starclub dat niet werden? Zijn advocaat, mr. J. Sneep is dat met hem eens:We zijn hier toch niet in Rusland, waar een meerdere zegt, dat iets niet mag worden uitgezocht omdat het zijn eigen carrière kan kosten.' Mr. Sneep is dan ook heel boos als blijkt, dat de zaak, die hij namens de pilsdrinkende agent bij het Ambtena rengerecht aanspant, achter gesloten deu ren dreigt te worden behandeld. Burge meester Zevenbergen heeft daar om ge vraagd en krijgt in eerste instantie ook zijn zin. Het Brabants Nieuwsblad weet te melden, dat een besloten zitting slechts één keer per jaar voorkomt. 'Dan betreft het een zaak, waar het algemeen belang zich tegen de openbare behandeling verzet, zoals in zaken van staatsveiligheid', aldus de krant. Pilsje Nadat de zaak tegen de agent is uitgesteld (de burgemeester raakte bij een ongeval betrokken), lijkt hij nu in oktober in het openbaar behandeld te worden. Maar of de agent of zijn advocaat de kans krijgen om 3

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3