verhaal van het Brabants Nieuwsblad overneemt. Daarin worden weliswaar geen namen genoemd, maar het is voor Bonge- naar aanleiding om Van d. V. op het matje te roepen. Die zegt, niets van de zaak af te weten en de direkteur gelooft hem. Begin augustus komt de Panorama met een artikel, waarin de naam van Van der V. als enige wordt genoemd. Volgens Panorama heeft hij zelfs een kind gemaakt bij de prostituee en zou dat kind vrijwel gelijk met een kind in zijn eigen gezin geboren zijn. De plaatselijke sexclubhouders van Bergen op Zoom feliciteerden hem via de 'Goedemor- gen'-rubriek in het Brabants Nieuwsblad met de tekst: 'Gefeliciteerd met je kleine Boudewijntje.' Het is Van der V. zelf, die met het artikel naar direkteur Bongenaar loopt: een op zich verstandige zet, want het gonst intussen in de Goese stadskantoren van de geruchten. Opnieuw zegt Van der V., dat er van het hele verhaal niets klopt en dat hij niets met de zaak te maken heeft. Voor Bongenaar is dat voldoende om verder geen stappen te ondernemen. Dat zegt hij althans, als hem door Nieuw Zeeland om commentaar wordt gevraagd. Conduite-staat Bongenaar: 'Op dit moment heb ik geen redenen om te twijfelen aan datgene wat hij mij verteld heeft. Temeer niet omdat wij-toen hij in dienst kwam uitgebreide informatie hebben ingewonnen in Bergen op Zoom bij de gemeentepolitie. Toen is er over die hele zaak met geen woord gerept; noch mondeling noch schriftelijk. Nieuw Zeeland: Dat zou aardig passen in het verhaal dat in Brabant gaat, n.l. dat Van der V. onhoudbaar was in het korps en dat er dus een plaatsje voor hem gecre'érd moest worden. B: Die suggestie komt in niets tot uiting en zeker van onze kant niet. Hij heeft gewoon gesolliciteerd. Hij is gekozen uit -ik meen- 87 sollicitanten. Wij zijn buitengewoon zorgvul dig en selectief te werk gegaan. NZ: Waarom is de keus op hem gevallen? B: Hij had een uitstekende conduite-staat. NZ: Bent u na het lezen van dat Panorama artikel op onderzoek uitgegaan? B: Nee. ik vind daar tot op dit moment geen aanleiding toe. Ik heb hem slechts geadvi seerd om kontakt op te nemen met de Commissaris van Politie in Bergen, op Zoom. NZ: Waarom? B: Dat hoef ik u niet te vertellen. NZ: Vind u niet, nu een toch serieuze krant als het Brabants Nieuwsblad zulke beschul digingen uit, er een goede kans is, dat het allemaal waar is? B: Ik ken de verhalen in het Brabants Nieuwsblad niet, maar als het waar is heeft het natuurlijk gevolgen.... NZ: Want dan blijkt dat u een sociaal rechercheur heeft, die te chanteren is B: Jaaah, dan hoort hij niet thuis in deze functie. Dat is heel duidelijk en dat heb ik hem ook recht in zijn gezicht gezegd. Ik heb gezegd: 'Als er ook maar een zweem van waarheid in dat artikel zit, dan ziet het er slecht voor je uit. NZ: Wat zei hij? B: Hij zei, dat hij er helemaal niet bij betrokken was op de wijze, zoals Panorama geschreven heeft. En toen heb ik gezegd; zolang het bij beschuldigingen van een schandaalblad blijft, zie ik geen aanleiding om iets te ondernemen. Maar ik stel je wel voor kontakt op te nemen met de politiecom missaris in Bergen op Zoom. NZ: Dat begrijp ik nog steeds niet. B: Nee? Nou dat is dan een intelligentietest voor uom daar achter te komen. NZ: Het had me logischer geleken als niet hij maar u kontakt had opgenomen met zijn vroegere chef. B: Ik vond daar geen aanleiding toe. NZ: Er is aanleiding genoeg als je eigen sociaal-rechercheur ervan wordt beschul digd, dat hij makkelijk te paaien is. B: Sinds wanneer wordt iemand nou veroordeeld op dingen, die misschien waar zijn? NZ: Het gaat niet om veroordelen. De vraag is, waarom u geen aktie hebt ondernomen. U laat het bij de verklaring van iemand, die zelf duidelijk partij is B: Wie moet ik verder vragen? NZ: De Algemene Politie Vereniging heeft de procureur-generaal om een onderzoek gevraagd. B: Ja, dat zo'n vereniging dat doet kan ik me goed indenken, want de politie is de laatste tijd nogal eens besmet geraakt met dit soort affaires. NZ: Maar is het dan niet even vanzelfspre kend dat als uw dienst 'besmet' raakt, dat u het dan laat uitzoeken? B: Op dit moment niet. Ik heb met hem gesproken. Als hij maar enigszins had gezegd, dat hij daar ook... eh... NZ: binnen was geweest... B: Nee! want hij is er natuurlijk binnen geweest. Dat was een deel van zijn werk. NZ: Maar zijn relatie met de zaakwaar neemster ontkent hij? B: Zoals het beschreven is in de Panorama, ontkent hij het. Die beweringen over dat kind en allerlei toestanden is niets van waar. NZ: Maar hij ontkent niet dat hij een relatie had met de vrouw, die de sexclub dreef? B: In het kader van zijn werkzaamheden heeft hij haar wel als informatiebron gebruikt. Ik denk dat ik daarmee voldoende zeg. NZ: Nee, dat is niet voldoende. Had hij nou wel of geen sexuele relatie volgens zijn verhaal? B: Dat hoort u mij niet zeggen. NZ: Omdat het niet zo was? B: Dat is niet door hem als zodanig aangegeven, dus daar ga ik dan op af, hé. Rectificatie Direkteur Bongenaar zegt, dat hij -nu hij door Nieuw Zeeland is benaderd- wel de tijd gekomen acht om de burgemeester op de hoogte te stellen van de zaak. Dat de burgemeester intussen allang weet wat er aan de hand is, is hem onbekend, zo zegt hij. Het raadslid Hogeland vindt het vreemd, dat de sociaal-rechercheur geen stappen tegen Panorama heeft ondernomen. Hij meent dat het blad gedwongen moet worden tot rectificatie als alle beschuldigin gen vals zijn. Hij en Van Oosten vragen B. en W. dan ook om -als het gevraagde onderzoek zou aantonen, dat er niks aan de hand is- alsnog zo'n rectificatie af te dwingen. André van Himme Kees Slager 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5