Eversdijk (CDA): Risiko in Borssele twee keer zo groot Dat de meerderheid van de VVD plus de 'christelijke' frakties in de staten van Zeeland en de raad van Borssele het plan voor de tweede kerncentrale bij Borssele (en wie weet straks de derde) er door zou den drukken, kan nog amper iemand verbaasd hebben. Alles wat een mens in een cynische bui kan verzinnen aan politiek gedraai en arrogant opzijschuiven van de mening van de bevolking, blijkt in deze zaak ook realiteit te zijn. De diefstal door de Wraak van jhr. mr. De Brauw heeft dat in een schrijnend scherp licht gezet. Tegelijk lijkt het wel alsof de bestuurders -nu ze toch ontmaskerd zijn- zich ook nergens meer voor schamen ook. Terwijl twaalf naïeve Zeeuwen -die zich bij het 'inspraakpunt' hebben gemeld om mee te doen aan de PKB-procedure- nog moeten beginnen met de eerste inspraak-bijeen komst, trekt het bestuur van de PZEM alvast tien miljoen gulden uit om met de voorbereidingen voor de bouw te beginnen. Dat ze daar onofficieel al mee bezig waren, wisten slechts enkelen, maar tegenwoordig geldt de arrogantie van.de macht: het wordt keihard en openbaar besloten. Dat er nog tot 1 november wordt ingesproken en dat de regering en het parlement Borssele nog helemaal niet hebben aangewezen, is immers van geen belang. Iedereen wéét toch dat het Borssele zal worden De Zeeuwse Milieufederatie heeft in een wanhoopspoging nog eens proberen duide lijk te maken, dat als die kerncentrale er komt en de overheid zich houdt aan de eigen bevolkingsnormen, dat er dan in bepaalde delen van Walcheren (en in het dorp Borssele) geen huis meer gebouwd kan worden. Het is een verhaal dat aardig overeenkomt met een artikel in Nieuw Zeeland van oktober '84. Maar natuurlijk liet gedeputeerde Maris- Koster haar ambtenaren een 'voorlopige' berekening maken, dat er wél gebouwd kan worden. En natuurlijk waren VVD en de 'christelijken' allang blij met die cijfertjes en wilden ze vooral niet wachten tot die voorlopige berekeningen ook defenitief zouden worden. Stel je voor, dat het ZMF gelijk zou hebben Eversdijk Hoe anders was de sfeer in de statenzaal op 21 oktober 1977. Ook toen was de bouw van een tweede kerncentrale aan de orde. Althans het ASEV (Aanvullend Structuur schema Electriciteits Voorziening). Volgens de ASEV-normen, zo vond de rijksover heid, zouden er o.a. in Borssele, Hoede- kenskerke en Tholen kerncentrales ge bouwd kunnen worden. Maar gedeputeerde staten dachten er anders over. De Provinciale Planologische Dienst had die ASEV-normen nagerekend en was tot de slotsom gekomen, dat er volgens die normen absoluut geen kerncen trale bij kon komen, niet in Borssele en ook niet in Hoedekenskerke of Tholen. De Waarom toch al die protesten tegen de kerncentrales bij Borssele? Weten we dan niet dat het dorp reeds lang vóór de kernenergie was uitgevonden, was voorbestemd om het symbool voor kernenergie in Nederland te worden? De kleermaker van de Borsselse boertjes wel. 6

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 6