f Volop ruimte meerderheid van de staten was het er roerend mee eens. Ze namen een motie aan, die was ingediend door PvdA, PPR en CDA. En luister eens, hoe de fractieleider van het CDA, het tegenwoordige kamerlid drs. Huib Eversdijk toen uit de hoek kwam: 'Waren de procedure en de inspraak al onwezenlijk, nog erger is het geworden met het verschijnen van het ASEV. De normen die daarin staan, maken het volstrekt onmogelijk ook maar ergens in deze provincie een plaats voor een kerncentrale aan te wijzen, zonder dat dat drastische gevolgen heeft. Vrijwel niemand zal zulke vergaande consequenties voor zijn woonomgeving willen aanvaarden. Ten aanzien van Borssele moet ik overigens nog op een zeer belngrijk aspect wijzen. Ten onrechte is in het ASEV geen rekening gehouden met het feit, dat er in Borssele al een kerncentrale staat. Eigenlijk zou de redenering ten aanzien van Borssele als volgt moeten luiden: twee kerncentrales op één plaats betekent een tweemaal zo grote kans op een extreem ongeval en dus ook een tweemaal zo groot risiko. Borssele met twee kerncentrales is, wat het risiko voor alle omwonenden tezamen betreft, te vergelijken met een vestigings plaats voor één kerncentrale met tweemaal zoveel inwoners binnen een straal van 20 kilometer. Dat heeft de belangrijke conse quentie, dat de in het ASEV genoemde aantal inwoners bij Borssele dient te worden verdubbeld om een juiste vergelijking te kunnen maken. Hierdoor valt Borssele op grond van het ASEV zèlf als vestigings plaats en kan volgens de normen van het ASEV zelfs niet meer als mogelijkheid worden aanvaard. Tot zover Eversdijk, die mee de motie indiende, waarin stond, dat er in Zeeland geen tweede kerncentrale kon komen en: 'Verandering van de ASEV-normen enkel om de kerncentrale zonder meer mogelijk te maken achten wij volstrekt onaanvaardbaar. Dit zal nooit mogen gebeuren.' Duidelijke taal. Maar wie goed leest (en intussen acht jaar ervaring verder is) weet dat die zinnen duidelijk léken. Want wie maakt uit of de normen versoepeld zijn om de kerncentrales toch mogelijk te maken? Iedereen weet, dat dat gebeurd is, maar het CDA verschuilt zich achter rapporten, die in opdracht van een pro-kernenergie kabinet zijn gemaakt: de normen zijn wel versoepeld, maar helemaal niet om nieuwe kerncentrales mogelijk te maken Dat de nieuwe normen soepeler zijn dan die in Japan, de VS, Rusland en die van het IAEA (International Atomic Energy Agen cy) is niet belangrijk. Het CDA kan wijzen op een rapport en voelt zich verantwoord nu de gevarenzone van 20 naar 6 kilometer is teruggebracht en nu het aantal mensen dat bij een ongeval meteen dood is volgens dat rapport ook wat lager is. Over de velen, die langzaam zullen kreperen praten we niet. Over de onmogelijkheid tot evacuatie van Walcheren ook niet. Over de risiko's van een lpg-terminal en een raffinaderij met lpg-plannen binnen 3 kilometer van die twee centrales ook niet. De arrogantie is'meer dan ooit openlijk aan de macht. Longkanker In de raad van Borssele paren de fraktielei- ders van SGP en CDA hun arrogantie aan vrijwel totale domheid als het gaat om kernenergie. Dat bleek weer op 24 september toen de heren De Witte (sgp) en De Lange (cda) gretig toehapten op het plan van B. en W. om nieuwe kerncentrales binnen te halen. Beide heren meenden hun tegenstanders er op te moeten wijzen, dat 'het aantal doden in kolenmijnen grillig afsteekt tegen kernenergie.' Kennelijk hebben beide heren niet in de gaten, dat de grondstof van kernenergie (uranium) ook een delfstof is en in elk geval hebben ze niet de moeite genomen om eens na te vragen, wat er in die uraniummijnen gebeurt. Hadden ze dat wel gedaan, dan hadden ze zeker liever hun mond gehouden. Immers, het werken in die mijnen en het wonen in de omgeving ervan is veel riskanter dan welke kolenmijn ook. Serieuze onderzoekers in de VS toonden in 1978 aan, dat een werker in de uranium mijnen 85 keer zoveel kans heeft op longkanker dan iemand anders. Doordat er bij het werken in die mijn niet alleen stof vrijkomt (kans op stoflongen) maar ook radioaktieve deeltjes (soms 10 keer de maximale dosis) en het zeer gevaarlijke Radon-gas, kwamen bijvoorbeeld medici in het Shiprock Indian Hospital tot de bevinding dat van iedere 100 uranium- mijnwerkers er 70 aan longkanker stierven. Die mijnwerkers zijn voor een goed deel Indianen, want de uraniummijnen liggen in Indiaans gebied (en in Australië precies in het gebied der Aboriginals). Ook streekbe- woners lopen (volgens het Amerikaanse ministerie van Energie zèlf) een dubbele kans op longkanker. Immers, de gigan tische afvalbergen liggen overal en het stof waait uit over een troosteloze omgeving, waar niets meer groeit en die dan ook door de Amerikaanse regering tot 'national sacrifice area' (ofwel 'nationaal opoffe- ringsgebied') is bestempeld. Het treurige is, dat het afval uit de mijnen (waar nog circa 85% van de radioaktiviteit in achter is gebleven) gebruikt is voor het ophogen van bouwterreinen voor huizen en andere gebouwen. Gevolg: honderdduizen den doden door longkanker in de komende tachtigduizend jaar (zolang blijft radon aktief...) volgens de studie 'Legacy of uranium tailings'. Afgezien van de doden die er nu al vallen, blijkt men ook zowel bij de Indianen in de VS als de oorspronkelijke bewoners van Australië hun 'heilige plaatsen' te vernieti gen voor de mijnbouw. Daar kan men hier schamper en arrogant over doen, maar het zou toch aardig zijn om te zien hoe CDA en SGP zich zouden opstellen als het uranium toevallig alleen op hun heilige plaatsen (Bethlehem, Vaticaan, Lourdesgevon den werd. Kees Slager. PZC ZI WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 BORSSELE - Bij het treffen van voorbereidingen voor uitbreiding van kernenergie in het Sloegebied, wordt de bouw van kerncentra les niet uitgesloten. De leiding van de NV Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij (PZEM) heeft daar een duidelijke voorkeur voor. Op het 95 hectare grote complex van het nutsbedrijf onderaan de zeedijk bij Borssele, is voor Uaselileuwe een- trales ook volop plaats. Op dat com plex staat al Nederlands tot nu toe enige commerciële kerncentrale en een conventionele centrale. Momen teel ls een kolencentrale (ter vervan ging van de conventionele voorzie ning) in aanbouw. Volgens voorlopige verkenningen van de PZEM kunnen nieuwe kerncentra les het beste achter de huidige kem- centrale neergezet worden, zoals aan gegeven op deze tekening. 7

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 7