Zeeuwen in Nicaragua Drie Zeeuwen keerden onlangs terug uit Nicaragua na daar zes weken lang als vrijwilliger te hebben gewerkt. Sjaak de Reu en Suus Pagter, beiden uit Middelburg en Willem Sleijster uit Terneuzen doen verslag van hun ervaringen en kijken tegelijkertijd kritisch naar de manier waarop de Zeeuwse media het nieuws uit Nicaragua brengen. Een vierde Zeeuw, Lucien Calle uit Terneuzen is op dit moment nog in het Latijnsamerikaanse land. Van hem kregen we een lange brief, waaruit we enkele fragmenten publiceren. Hoe komen Zeeuwse jongeren ertoe om af te reizen naar een land, dat op dit moment in een vrijwel konstante staat van paraat heid verkeert en waar dagelijks door guerilla-akties doden vallen? Willem: Mijn belangstelling voor Nicara gua ligt in het verlengde van mijn solidariteit met Cuba. En door mee te werken aan het oprichten van een Zeeuwse afdeling van het Nicaraguakomitee is mijn betrokkenheid nog groter geworden. Sjaak: Voor mij ligt dat iets anders. Ik heb een vrij algemene belangstelling voor de Derde Wereld. Ik ben in het bijzonder benieuwd om te zien hoe mensen proberen uit een onmogelijke situatie te komen. Zeker in die landen waar het volk het heft in handen heeft genomen. En dat zie je niet overal in de Derde Wereld. De meeste landen lukt het niet om zich aan de invloedssfeer van Rusland of Amerika te onttrekken. In Nicaragua is dat wel gebeurd. En wat Cuba betreft zou ik willen zeggen, dat de onafhankelijke positie van Nicaragua een heel andere is. Cuba is immers heel duidelijk in de invloedssfeer van Rusland blijven steken. Werkbrigade NZ: Was het organiseren van jullie reis een aktiviteit van het Zeeuwse Nicaragua komitee? Willem: Nee, dat wordt landelijk georgani seerd. Wij geven wel informatie en leden van onze afdeling kunnen deelnemen aan de werkbrigades, die jaarlijks landelijk worden samengesteld. NZ: Wat houdt een werkbrigade eigenlijk precies in? Sjaak: Na een aantal voorbereidingsweek- einden ga je met zo'n dertig mannen en vrouwen voor een periode van vijf tot zes weken naar Nicaragua toe. Als je daar bent aangekomen vertrek je na een paar dagen naar de plek waar je tewerkgesteld wordt. NZ: Wat hebben jullie gedaan? Willem: Ik zat in een nederzetting op 3 kilometer van de grens met Honduras. In de nederzetting woonden mensen, die hadden moeten wijken voor het oorlogsgeweld. Ik heb daar met twintig man van onze brigade deelgenomen aan drie verschillende werk- projekten. Zo is er een school afgebouwd, zijn er boompjes tegen een berghelling geplant tegen erosie en hebben wij geholpen bij het bouwen van woningen. Sjaak: Onze groep deed ander werk. We werkten binnen het onderwijs. Ik heb vanuit mijn ervaring met het onderwijs in Zeeland, helpen meewerken aan een ontwikkeling van spel-/leermateriaal. Suus: Ik heb mij ingezet binnen een opvangprojekt voor kinderen van 0 tot 6 jaar. Daardoor konden de ouders van de kinderen gaan werken. Bij de oudste kinderen was er sprake van wat bij ons kleuteronderwijs wordt genoemd. Maar dat onderwijs wordt daar nog gegeven volgens een star model, wat de kreativiteit en de ontwikkeling van de eigen persoonlijkheid van de kinderen belemmert. Wij hebben geprobeerd onze ideeën over meer kind gericht onderwijs te noteren, om een aanzet te geven dit 'onderwijs' zodanig te verande ren. NZ: Wat hebben jullie gemerkt van het geweld waar wij zo af en toe via de Zeeuwse media mee gekonfronteerd worden? Willem: Het oorlogsgeweld, veroorzaakt door de aktiviteiten van de kontrarevolu- tionairen is veel massaler en frequenter dan door de Zeeuwse en andere Nederlandse media verslagen wordt. Dagelijks vallen er tientallen doden. Er zijn ook dagelijks konfrontaties tussen de kontra's (die door de Amerikanen financieel ondersteund worden) en de plaatselijke bevolking, die niets met de militairen te maken heeft. Ik moet er wel aan toevoegen dat ik zelf niet direkt iets heb gemerkt van oorlog. Ik heb wel in de verte eens geluiden van een vuurgevecht gehoord waar zwaar geschut aan te pas kwam. Daarnaast heb ik veel

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 9