Eindelijk een echte Zeeuwse radio Primeur voor Tholen Op zaterdag 9 november krijgt Zeeland zijn eerste officiële radiostation. En het is nota bene Tholen waar die eerste lokale omroep (want daar gaat het om) van start gaat. Voorlopig gedurende veertien uur per week en later wel licht nog langer zal de SLOTH (Stichting Lokale Omroep Tholen) te horen zijn. Niet voor iedereen, want er wordt uitgezonden via de kabel. Omdat Tholen de tot nu toe enige Zeeuwse gemeente met zo'n kabel is, kon het initiatief ook zo snel verwezenlijkt worden. Als het aan de organisatie van Lokale Omroepen (OLON), afdeling Zeeland ligt, zal het zeker niet bij Tholen blijven. Al in februari van volgend jaar is Radio Goes in de lucht, zo voorspelt coördinator Albert Jan den Boer. Inderdaad: in de lucht, want Goes heeft nog geen kabel, maar op het lijstje van potentiële lokale omroepen, die via de ether mogen gaan zenden staat Goes zeer hoog genoteerd. Naast Goes en Tholen zijn er in diverse gemeenten initiatieven op gang gekomen. In Zeeuws-Vlaanderen is men zowel in Oostburg als in Hulst bezig, in Vlissingen onderzoekt de gemeente of er animo en kansen liggen, in Middelburg is een particulier initiatief in het oriënterend stadium en in Zierikzee probeert men een streekomroep voor heel Schouwen-Duive- land van de grond te krijgen. Albert Jan den Boer verwacht dat enkele van die initiatieven in de loop van 1986 en '87 in de lucht zullen gaan en dat er snel nieuwe initiatieven bij zullen komen. De kans, dat men via de ether mag uitzenden, schat hij hoog omdat het Zeeuwse platteland (zonder kabel) daar erg geschikt voor is. Nu dankzij een meerderheid in de Provinciale Staten de regionale omroep voor heel Zeeland voorlopig de ijskast in is, lijken gemeentebestuurders wèl te porren voor lokale omroep. Naar de reden kan men raden: lokale omroep wordt gemaakt door vrijwil ligers en is dus minder duur (al heeft radio Goes al een subsidie-aanvraag bij de gemeente liggen van circa zeventig mille om te kunnen starten. En probeert SLOTH de Tholenaars tot een contributie van een tientje te bewegen). Maar wat belangrijker lijkt: de gemeente kan zelf bepalen of de groep, die radio wil gaan maken wel 'representatief is. En: de lokale radio lijkt door het ontbreken van professionele journalisten, die full-time het gebeuren volgen ook gemakkelijker in de hand te houden door de plaatselijke overheden. Nieuw Zeeland toog naar Tholen om er te gaan praten met twee mannen van SLOTH en met de provinciale OLON-coördinator. Wat gaan die Zeeuwse lokale omroepen worden: een mengsel van smart lappen en kritiekloze gemeentelijke informatie en propaganda óf zelfstandige zenders met journalistiek aangepakte programma's? Al zijn ze dan allemaal aangesloten bij de OLON, daarmee zijn alle lokale omroepen nog niet hetzelfde. Dat blijkt al meteen in het gesprek met vertegenwoordigers van Tholen, (Kees Burgers en Leen Ottevan- gers) en die van Goes (Albert Jan den Boer). Albert Jan: 'We willen alles helemaal in orde hebben voor we starten. Dat wil zeggen: een representatief pand, bereikbaar voor rolstoelpatiënten en een studio volgens NOS-normen.' In Goes wordt in november ook gestart met een serie scholingscursussen voor vrijwilligers, die straks de lokale omroep moeten runnen. Goes heeft een compleet cursus-pakket 10 voor zowel technici als presentatoren en verslaggevers. Een heel verschil met Tholen. Daar starten ze bijna zonder één cent subsidie. Leen: 'We hebben van de gemeente een tegemoet koming gekregen vanf. 2300,- in de startkosten. De rest doen we allemaal zelf.' Dat kan in Tholen omdat Kees Burgers ooit de man achter de piraat Pinokkio was. Kees: 'Ik draaide plaatjes en deed spelletjes met de luisteraars. Dat sloeg goed aan. Maar toen ben ik uit de lucht gehaald en bij de politie hebben ze me gesuggereerd om met een legale, lokale omroep te starten. Nou, dat hebben we gedaan en het is gelukt.' Aan de Regentessestraat in Tholen is een huisje helemaal tot studio omgebouwd. Kees (aannemer van beroep) deed het zelf en hij is het ook die die studio nu voor één jaar beschikbaar stelt aan SLOTH. De technische ruimte ziet er perfekt uit, de presentatieruimte is zojuist van geluids- absorberende wanden voorzien. Dubbele ramen moeten het straatlawaai buiten houden. De enorme platencollectie is nog afkomstig uit de piratentijd. Kees: 'We hebben de beschikking over nog twee studio's op het eiland: een op St. Annaland en een op Stavenisse. De oude piraten zijn nu allemaal uit de lucht gehaald. Sommige van hen werken mee aan dit initiatief, maar er zijn er ook 'n paar die de pest in hebben. Want nu we met deze officiële radio zijn gestart, zullen ze echt niet meer illegaal kunnen gaan zenden. Dat heeft de politie ze wel duidelijk gemaakt.' Soft-sponsering N.Z.: 'Hoe komt de Thoolse omroep aan geld? Leen: We hebben de Vereniging Vrienden van SLOTH opgericht. Daar ben ik voorzitter van. Straks kan iedereen daar lid van worden. Het gaat een tientje per jaar kosten. Om aan geld te komen gaan we in november meteen met een grote verloting starten. We hebben voor vierduizend gulden aan prijzen gekregen. Zo proberen LEEN OTTEVANGERS ....redelijk kritische omroep.... we financieel onafhankelijk te blijven.' Albert Jan: 'Zolang we bij lokale omroep niet officieel reclame mogen maken is de

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 10