weg van dit soort soft-sponsering uitste kend te gebruiken.' Leen: 'Ja, de Vrienden gaan ook allerlei aktiviteiten organiseren, waarvan de op brengst dan weer naar de omroep gaat. We hebben wel een toezegging dat we uit het 'vrijwilligerpotje' van WVC vijfduizend gulden krijgen. Maar het streven is om binnen vier jaar in elk geval van niemand meer afhankelijk te zijn.' Gemeente N.Z.: Kan de gemeente ingrijpen in de programma's of druk uitoefenen als jullie bijvoorbeeld kritiek zouden uiten? Leen: 'De gemeente heeft de minister moeten adviseren over de vraag of onze stichting representatief was. Dat is gebeurd, maar zonder dat de gemeente zelf in de stichting zit. Er zitten in totaal 31 mensen in die stichting, afkomstig uit alle sectoren van de samenleving. Die komen twee keer per jaar bijeen, Ze zijn er om de objectiviteit van de omroep te bewaken.' Albert Jan: 'In Goes zit de gemeente wel in de representatieve club.' N.Z.: 'Ben je dan niet met handen en voeten gebonden? Albert Jan: 'Nee, dat zal wel meevallen. Stel nou dat wij al bestonden en we zouden citeren uit Nieuw Zeeland: dat verhaal over de sociaal-rechercheur. Daar kan de gemeente niks tegen doen, ook al zouden zij het dood willen zwijgen. We hebben alleen te maken met de Omroepwet. Als we ons daar aan houden kan ons niks gebeuren.' N.Z.: Je zendmachtiging kan niet ingetrok ken worden als je te kritisch wordt? Albert Jan: 'De minister kijkt niet naar de inhoud van de programma's. De minister kijkt alleen of de stichting voldoende representatief is.' N.Z.: Dus, zodra bepaalde groepen zich daaruit terugtrekken omdat jullie uitzendin gen in het verkeerde keelgat schieten, kan het wel? Albert Jan: 'Dat zou kunnen, maar de praktijk elders bewijst dat er tot nu toe weinig stront aan de knikker is.' Programma N.Z.: Wat gaat zo'n lokale omroep nou voor programma's brengen? Leen: 'Voorlopig vullen we veertien uur per week, maar na drie maanden bekijken we of er iets moet veranderen. In principe mogen we 24 uur per dag uitzenden en zeven dagen per week. Op woensdagavond van zes tot zeven hebben we nu een uur streeknieuws op het programma staan. Dat wordt gemaakt door Wim Heijboer, de redakteur van de Eendrachtbode, die hier verschijnt. Hij wordt geholpen door correspondenten en een meisje, dat bij De Stem werkt.' N.Z.: Dat kan de Eendrachtbode abonnees gaan kosten straks Leen: 'Ze zijn niet bang voor concurrentie en wij willen ze ook geen schade doen.' N.Z.: Maar als er nou op woensdagmiddag een ramp op het Schelde-Rijnkanaal gebeurt, hebben jullie dat dezelfde avond in de uitzending, terwijl de Eendrachtbode er pas een week later mee kan komen. Leen: 'Dat is zo en bovendien zijn we er dan op zaterdag in ons tweede info-programma nog eens uitvoerig op teruggekomen. Maar de praktijk leert, dat mensen het toch ook Kees Burgers achter de knoppen in de gloednieuwe studio van de lokale omroep Tholen. willen lezen. Juist, als ze het op de radio gehoord hebben.' Kritische omroep Op vrijdagavond volgt een anderhalf uur durend programma met sportvoorbeschou- wingen, nieuws over evenementen in het weekeinde etc. Op zaterdag is SLOTH van 's morgens elf tot 's avonds zeven in de lucht. Met programma's voor kinderen en oudere jeugd, muziekuitvoeringen, ver zoekplaten en het tweede info-programma, waarin ook echte reportages. Plus natuur lijk de zaterdag-sport. N.Z.: Gaan jullie ook plaatselijke autoritei ten voor de microfoon aan de tand voelen? Leen: 'Het zou kunnen gebeuren, maar het is geen vast onderdeel. Maar we gaan in elk geval niks filtreren. In principe kan iedereen aan het woord komen voor onze micro foon. Je zult zien dat dit best een redelijk kritische omroep wordt.' N.Z.: Hoe selekteren jullie de programma medewerkers? Leen: 'Er hebben zich zo'n veertig mensen aangemeld. Tot nu toe hebben we niemand afgewezen. Iedereen moet een kans krijgen. Over drie maanden zien we wel verder.' Albert Jan: 'In Goes houden we echte sollicitatiegesprekken. Het aanbod is zo groot. Maar we hebben er ook veel nodig Het liefst zouden we een professionele journalist aantrekken, maar daar is geen geld voor.' Leen: 'Wij hebben 'n paar beroepsjourna listen, die gratis mee willen doen. Het gaat er nu maar om, dat wij zorgen, dat de sfeer goed blijft. Af en toe een avondje, een borreltje. Er moet een team ontstaan.' N.Z.: Wat gaat ex-piraat Pinokkio nou doen? Kees: 'Ik ga op zondag van half 12 tot half 3 een familieprogramma uitzenden. Met spelletjes, muziek, een verjaardagkalender enzo. Daar zitten er een heleboel op te wachten.' Albert Jan: 'In Goes zijn we van plan om elke dag één vast uur uit te zenden. Plus de hele zaterdag.' N.Z.: SLOTH gaat op de kabel. Maar die kabel is helemaal geen succes op Tholen Leen: 'Nee, dat klopt. Er is maar 33% van de huizen op aangesloten en het aantal daalt bovendien. Daarom hopen we binnen twee jaar ook via de ether te mogen uitzenden. We staan op de veertiende plaats van de landelijke lijst. Dus de kans is er.' Televisie Op de Thoolse kabel zal -als het aan SLOTH ligt- overigens wel blijvend een Thools televisie-programma komen. Leen: 'We hebben een aktieve video-groep, die al volop opnames heeft gemaakt. We rekenen erop, dat we in juli '86 de eerste uitzending hebben, Dat zal overigens niet meer worden dan één uur per maand. Maar we zijn met de kabelfirma aan het praten om op hun eigen kanaal een Thoolse infokrant te gaan brengen. Waar je dus het laatste nieuws steeds op kunt lezen.' N.Z.: Laatste vraag: gaan jullie Hollands of Zeeuws praten voor de microfoon? Kees: 'We zijn Zeeuwen, maar ik denk dat het een soort mix wordt. Je teksten doe je in het Hollands, maar als je een gesprek maakt met een echte Tholenaar, ja dan doe je dat natuurlijk niet op z'n gróóts Leen: 'En één ding: ga ons niet met Hilversum vergelijken. We blijven ama teurs uit Tholen.' Kees Slager 11

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 11