Zeeland en de informatiemaatschappij Tijdens de algemene beschouwingen 1984 in de staten van Zeeland heeft Jopie Boogerd (D'66) in een rede de vraag opgeworpen wat de politieke gevolgen zijn van het feit, dat we ook in Zeeland op de drempel staan van een hoogtechnologische informatiesamenleving. Ze wees erop, dat er wel verhitte diskussies gevoerd worden over bijvoorbeeld kernenergie, maar dat de opkomst van deze nieuwe maatschappij maar langzaam doordringt tot de Zeeuwse politieke belangstelling. De verklaring voor die lauwe belangstelling kan zijn dat de nadelige effekten niet zo direkt zichtbaar zijn. Desalniettemin is de kans aanwezig, dat er dan wel geen grote belten met al dan niet radio-aktief afval ontstaan, maar wellicht wel een afvalbelt van mensen, die de snelheid waarmee deze nieuwe technologie gaat, niet kunnen bijhouden. Zij zullen gediskwalificeerd worden -zo voorspelde Jopie Boogerd- door hun informatie-achterstand. Bovendien zijn vrijwel alle deskundigen het er over eens, dat de toepassing van de nieuwe technologie arbeids plaatsen gaat kosten. Tijdens een Studium Generale in Nijmegen schatte dr. Hupkes dat we zonder maatregelen in 1990 circa 1,4 miljoen werkelozen hebben van wie 600.000 als gevolg van de micro-elektronika. Het Rijn Schelde Instituut, dat deze maand tien jaar bestaat, heeft in het boek, dat ter gelegenheid van dat lustrum wordt uitgebracht Jopie Boogerd de kans gegeven haar ideeën uiteen te zetten. Bovendien zal op de dag dat het boek gepresenteerd wordt (15 november) in café Meccano een debat worden gehouden over dit aktuele onderwerp tussen Boogerd en FNV-bestuurder Cees Hamelink. In Nieuw Zeeland als voorpublikatie van het boek 'Zeeland in dit tijdsgewricht' het artikel van Boogerd. Het boek, waarin tal van andere aspekten van de Zeeuwse samenleving aan de orde komen, gaat ƒ19,50 kosten. Uitgever is Fanoy, Middelburg. In een aantal gezinnen heeft de computer reeds zijn intrede gedaan. Zoals mijn generatie vroeger een appel pikte uit de grote boom gaard van mijnheer pastoor, zo bre ken jongeren nu met de computer in bij informatiesystemen van bedrij ven. Hoe staat het echter met de jonge ren die opgroeien in samenlevings verbanden waar geen geld is voor een computer? Lopen die jongeren nu al een achterstand op die niet meer in te halen valt? Er zijn nu reeds zoveel jongeren zonder kans op betaald werk. Zal de automatisering die tweedeling in de maatschappij tussen werkenden en niet-werkenden versterken? Ik ben geneigd te denken van wel. Tenzij we hard gaan bouwen aan een nieuwe samenleving. Zonder enige pretentie van volledigheid wil ik in deze bijdrage nader aan dacht geven aan de sociaal-econo mische en aan de maatschappelijke aspecten van de informatie-maat schappij. Eerst echter een korte verkenning in het Zeeuwse. Zeeland Op mijn speurtocht naar hoe in Zeeland wordt ingespeeld op voornoemde trend moest ik tot de conclusie komen dat van (semi-) ovcrheids/ijde.nauwelijks materiaal voorhanden is. dat een totaal beeld geelt 14 van de ontwikkelingen in Zeeland. Wel genoemd kunnen worden enkele recente publicaties van het E.T.I. waarin deelaspec ten worden behandeld. Voorts hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland een Zeeuws informatica-project aangevraagd; daarmee inspelend op het informatiestimuleringsplan van het rijk. Dit project zal zich sterk richten op het onderwijs en de Zeeuwse bibliotheek. De provincie legt hiermee een claim op beschikbare rijksmiddelen, maar stelt zelf nog geen geld beschikbaar. Omdat de meeste ontwikkelingen niet in kaart zijn gebracht, volsta ik met de opsomming van maatschappelijke initiatie ven die ik met eenvoudige middelen beschikbaar kreeg. Zo heeft de M.T.S. in Vlissingen bij het rijk een plan ingediend voor de oprichting van een centrum voor informaticatechnologie. Hoechst heeft aan de middelbare school voor scheepswerktuigkundigen in Middel burg voor de afdeling operationele techniek een personal computer geschonken met toebehoren, zodanig dat men er proces simulatie op uit kan voeren. Hoechst huldigt klaarblijkelijk de filosofie dat haar toekomstige werknemers goed en modern geschoold dienen te zijn. De rijks- en christelijke pedagogische academie in Middelburg krijgen beschik king over een computer-practicum; sommi ge middelbare scholen beschikken hier reeds over. De Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft een commissie automatisering ingesteld. Deze heeft een aantal projecten in ontwik keling en wil daarmee inspelen op het aanbod dat onder andere vanuit de landbouwhogeschool te verwachten is op vaktechnisch gebied alsook in de sfeer van voorlichting en management. Het doel is programma's te ontwikkelen die zowel met als zonder apparatuur snel over te brengen zijn. De grote ondernemingen in Zeeland beschikken over zelfvoorzienende informa tienetwerken. Allerlei ontwikkelingen op het gebied van communicatie en informatievoorziening die elders in Nederland van de grond komen zoals bijvoorbeeld de kabeltelevisie, de regionale omroep, het tweewegkabelnet en dergelijke vinden in Zeeland van overheids wege geen og nauwelijks stimulansen. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij boekt tot op heden weinig succes met de door haar opgerichte kabeltelevisiemaat schappij, terwijl het met het oog op de toekomst helemaal niet zo gek is, dat Zeeland over een eigen kabelmaatschappij beschikt. En het afwijzen in Zeeland van een regionale omroep is uit oogpunt van informatievoorziening dom en kortzichtig. Hiërarchisch denken Het sociaal economisch beleid van de provincie Zeeland is de afgelopen jaren sterk gericht geweest op de traditionele sectoren. Subsidies werden voornamelijk toegesluisd naar de ontwikkeling van wegen en haveninfrastructuur. Ook het energie beleid van de provincie is nog steeds gericht op grootschaligheid en op traditionele opwekkingsvormen zoals kolen, olie en kerncentrales. Gelet op het feit dat veel overheidsmiddelen toevloeien naar aanleg van havens is het interessant -juist in het kader van dit artikel- om te vermelden dat Rotterdam bezig is met de informatisering van zijn

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 14