haven. Men tracht daarbij alle informatie systemen aan elkar te koppelen omdat men verwacht dat in de toekomst de kwaliteit van de informatie- en communicatiesyste men van havens een sterke invloed zullen uitoefenen op de aantrekkelijkheid van de haven. Dit soort ontwikkelingen dienen door onze havenschappen nauwlettend gevolgd en beoordeeld te worden. Zonder te willen pleiten voor eenzelfde soort project ben ik van mening dat er wel beleidsrelevante conclusies getrokken die nen te worden uit dergelijke ontwikkelin gen. De Amerikaan John Naisbitt spreekt in'zijn boek 'Megatrends' de verwachting uit dat een groot gedeelte van de werkgelegenheid van de toekomst zich zal bevinden in de informatiesector. Eén van de verdiensten van Naisbitt is zijn vaststelling dat de oude hiërarchische structuren falen in hun probleemoplossend vermogen en dat zeker zullen doen in het nieuwe tijdperk. Oude hiërarchische orga nisatievormen moeten worden vervangen door netwerken waarin mensen op een horizontaal, gelijkwaardig niveau van elkaar leren en waarin iedereen op zijn beurt een inspiratiebron is voor de ander. 'De bedrijven die zullen slagen zijn de bedrijven waar de werknemers zullen deelnemen in de besluiten over het reilen en zeilen van het bedrijf.' De grote uitdaging van de jaren tachtig is niet zozeer de herscholing van de arbeiders maar de herscholing van de managers. Managers moeten niet langer opdrachten geven, maar omstandigheden scheppen waarin dingen tot stand kunnen komen. Het gaat erom de aanwezige menselijke vermogens te stimu leren, aldus Naisbitt. Als ik door de bril van Naisbitt naar het merendeel van de Zeeuwse organisatie structuren kijk, zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven, moet ik constateren dat juist in Zeeland het traditioneel hiër archisch denken een goede voedingsbodem heeft. Als Naisbitt gelijk heeft en ik ben geneigd te denken van wel, dan zullen er nog heel wat verschuivingen in denken moeten plaatsvinden wil Zeeland geen achterstand oplopen of versterken. Er zal in Zeeland ook op korte termijn nagedacht moeten worden over de wellicht 'nieuwe' vestigingseisen van bedrijven. In de scriptie 'High Tech in Nederland, vestigingsplaatsen en ruimtelijke spreiding' noemen Bouman, Thuis en Verhoef vier belangrijke vestigingsfactoren voor hoog technologische bedrijvigheid: de scholingsgraad van de beroepsbevol king de kennisinfrastructuur de aantrekkelijkheid van woon/werk omgeving (amenity) en het 'venture capital' (meer dan normaal risico-dragend kapitaal). Zij hebben deze vier indicatoren gestandari- seerd over de elf provincies en geïndexeerd met een maximum van 100. Het resultaat is af te lezen uit de volgende tabel: indicatoren gestandaardiseerd over elf provincies Jopie Boogerd: sociaal-economisch beleid Zeeland is de afgelopen jaren sterk gericht geweest op de traditionele sectoren. scholing kennis venture amenity Groningen 65 32 90 80 Friesland 41 37 95 100 Drenthe 46 36 90 98 Overijssel 57 53 93 73 Gelderland 65 70 98 78 Utrecht 100 100 100 83 Noord-Holland 76 84 100 76 Zuid-Holland 92 86 100 60 Zeeland 62 45 88 83 Noord-Brabant 84 74 98 66 Limburg 73 35 90 78 Uit dit overzicht blijkt dat Zeeland met name op de punten 'scholing' en 'kennis' betrekkelijk laag scoort, maar ook op de punten 'venture' en 'amenity' niet gunstig afsteekt bij het merendeel der andere provincies. In welke mate de afwezigheid van grote kenniscentra in Zeeland gecom penseerd kan worden door snelle nieuwe communicatietechnieken blijft voor mij ondanks een optimistische visie daarop van anderen, een open vraag. Persoonlijk ben ik geneigd te denken dat Zeeland moet zorg dragen voor een wellicht kleine doch goede kennisinfrastructuur. Nu er een discussie gaande is over de opheffing van het E.T.I zouden wede moed moeten hebben een geheel nieuwe vorm te ontwikkelen voor de onafhankelij ke onderzoekscapaciteit in Zeeland. De onderzoekscapaciteit van de Provinciale Planologische Dienst, van het opbouwor- gaan en van Provinciale Waterstaat mogen daarbij naar mijn opvatting niet buiten schot blijven. Een koppeling van volwasse neneducatie, open universiteit, provinciale bibliotheek en onafhankelijk onderzoek zou mijns inziens het overwegen waard zijn. Werkgelegenheid In het begin van mijn bijdrage heb ik er al op gewezen dat volgens het merendeel van de deskundigen de informatietechnieken arbeidsplaatsen zullen kosten. De meeste 15

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 15