Volkspetiet TON 'goedenavond j ik kprt) voor befc petit... s: Samen met een recht in de leer uitgeweken nieuwmarktrellen kommunist lopen we een wijk, met excuses teruggegeven, uitbesteed aan een druk doend mooi-weer socialist. Heen, op de fiets, de tekst geoefend: 'Wij zijn van het volkspetitionnement tegen plaatsen van kruisraketten en zouden graag uw handtekening.' 'Wij zijn van het vredesplatform en vragen u een handtekening tegen het plaatsen van...' 'Wij zijn van het Ka-Ka-eN en zouden graag uw kaart mee willen nemen... heeft u het volkspetiet al getekend?' En dan een bijna volle kaart met jehova- lach vooruithoudend, blijkt de meest duidelijke tekst. Thom ontdekt dat honden bezitters niet tekenen, vrouwen 'even aan mijn man vragen', ook niet. Een eerder overgeslagen streng christelijk rusthuis, toch gedaan na enige discussie, stelt mij in het gelijk dat deze bevolkings groep niet tekent. 'Is het van het ikavee?' vraagt een naar beneden gehaald klederdracht. Een er kennend jaha, levert een bot neen op, daer doe wij nie an mee! De 140 adressen van de Henri Dunantlaan blijken allen in een flatgebouw te zitten. Onbekend met haar bewoners is het wachten op iemand die het afgesloten halletje opent om binnen te glippen. Jeugdsentiment-paars op de vloer en in de diverse halletjes staan zitjes met geborduur de kleedjes, wat doet vermoeden in een opslagplaats voor oma' beland. De eerste geopende voordeur, grijs en gebogen, zegt al de kaart opgestuurd te hebben, een tweede aardappelstem: noh jonge dan ban je bij ons aan het vurkeerde adres. Door de deur antwoorden wij op de vraag van bloemetjesjurk hoe wij erin komen. 'Dat mag niet hoor', zegt het permanent, de zakdoek in de hand. 'Het is verboden dat bewoners zomaar de deur openen, je moet toestemming van de direktrice hebben', snuift de eau de cologne. 'Die is boven op de administratie.' De boven etage geeft geen toestem-dame: al naar huis. Wel een uniek uitzicht op de stad en een kijk in de keuken: gerangschikte pudding. In de aangrenzende eetruimte een rood hoofd, vergezeld van twee jurken: gezet en streep. Het word een mosselavond en wat wij wel willen van mevrouw beheerster. 'O neen, daar zijn wij hier op tegen hoor', zegt het drietal, waarvan het rode hoofd bestuur en dus woordvoerder van heel de flat mag zijn. Dat lijkt ons ongepast, merken wij op, de vraag om weg te gaan negerend. 'Wij moeten dat hier niet. Wilt u weggaan!' gebiedend priemt het rode hoofd richting deur. 'Is er misschien ook een voorzitter van het bestuur?' Wij, aarzelend met toch iets van zending in de stem. 'Meneer tot drie maal toe, wilt u weggaan of moiet in u er uit- donderen.' De geaffekteerde dreiging doet me lachen, nodig uit om tot dramatische aktie over te gaan. 'O-oh-oh-oho', ploffen de jurken, terwijl het rode hoofd manhaftig mijn jasje kietelt richting lift, doch wij preferen met onze jonge benen de trap. Omdat we met de vrede bezig zijn, verlaten we het pand. 'De Russen hebben in elk geval al een plek waar ze rustig zo'n kruisraket kunnen gooien', bromt Thom. 'De mensen willen hier veilig wonen', zegt de beheerster van de service-flat de andere dag. 'Laatst is hier nog bij een kollekte een Perzisch kleedje gestolen. Waar ze woonden, waren ze bang; daarom wonen ze hier.' Het idee om de flat op de basis Woens- drecht of desnoods op het Rode Plein te zetten mocht geen instemming krijgen. Kollektanten en aksiegroepen, richt u op de Henri Dunant en redt de gegoede ouder dom uit het zelfgekozen gevang, ontfutsel hun centjes, zodat deze bio-industrie omgezet kan worden in scharreloudjes. Werp weg die knellende ballast, kameraad en teken voor je vrijheid. 17

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 17