Zeeland en de Hogerhuizen 'A free and easy world' schalt een sigarettenreklame door de zaal. Hoe anders is de wereld waarvan de hoofdfilm van de avond 'De Droom/De Dream' vertelt. Het leven van de gebroeders Hoger huis was niet 'easy' en al helemaal niet 'free'. De Hogerhuis-zaak, wanprodukt van de 19e eeuwse justitie, blijkt nog niet vergeten. In de zaal zit een opmerkelijk aantal oudere mensen. Sommigen zingen spon taan het Vrijheidslied en het Mariannelied mee. Is 'De Droom', Neêrlands nieuwste speelfilm, dan zo'n getrouwe weergave van de wederwaardigheden van de drie gebroeders Hogerhuis met de jus titie? Nee, de film is prachtig, maar springt nogal vrij om met de histo rische feiten. Wat houdt de Hogerhuiszaak in? Op Sinterklaasavond van het jaar 1895 werd ingebroken in een boerderij van Gatze Haitsma bij het Friese dorp Britsum, in de buurt van Stiens. De drie inbrekers schoten Sieds Jansma, broer van de huishoudster, in de lies. De justitie meende al snel de daders op het spoor te zijn: Keimpe, Marten en Wybren Hogerhuis. Bekende socialisten, waarvan de laatste veel bij Haitsma over de vloer kwam. Bovendien had hij een verhouding met de huishoudster, wist dat Haitsma er warmpjes bij zat en dat deze nogal bangelijk was. Na een half jaar werden de broers veroordeeld. Ze waren volslagen onschul dig, maar het onderzoek van de justitie was zeer eenzijdig geweest en had ertoe geleid dat Haitsma en zijn huishoudster tegen de Hogerhuizen getuigden. De echte daders waren drie andere socialisten. De Hoger huizen wisten dat, maar weigerden hen aan te geven (dat deed je niet als socialist) en de daders zelf deden het ook niet. Solidariteit. De broers kregen lange straffen: Keimpe 6, Marten 11 en Wybren 12 jaar. Blijkbaar had de justitie zich Multatuli's 'Barbertje moet hangen' in het hoofd geprent. De zaak-Hogerhuis kwam niet uit de lucht vallen. In Friesland, waar de socialistische beweging bijzonder sterk was, was de justitie al eerder alle perken te buiten gegaan. In 1893 hadden de Middelburgse houtkoopman F.M. Wibaut en zijn vriend P.L. Tak daarom een 'Honger en Schrik- comité' opgericht. Zo had de golf van protest tegen de Hogerhuis-zaak al vroeger ingezet. Ook in Zeeland zelf trouwens zagen de socialisten blijken van klassejustitie. Was J.K. van der Veer niet in 1894 een half jaar in de kast gestopt om hem monddood 18 te maken? Dreyfus De daadwerkelijke aktie voorde Hogerhui zen kwam echter lanzaam op gang, ook in Zeeland. Kranten als de 'Middelburgsche Courant' hadden wel keurig netjes de inbraak en de veroordeling van de broers meegedeeld, maar dat waren onopvallende berichten geweest. Nee, dan trok de Dreyfus-zaak in Frankrijk, van een joods legerkapitein die onschuldig veroordeeld was en nu een herziening van zijn proces kreeg, meer aandacht. Het enthousiasme voor de rehabilitatie van Dreyfus voedde echter de aktie voor de Hogerhuizen. Pas toen in augustus 1897 een gepensioneer de onderwijzer in Loosduinen, M. Valk, een grote brochure over de zaak-Hogerhuis het licht deed zien, kwam de aktie op gang. Ook in Zeeland, of beter gezegd: op Walcheren en dan met name in Vlissingen. In de rest van de provincie ontbrak het aan krachten. Eerst in juli 1898 werd de brochure ver kocht in Zeeuws-Vlaanderen door de beroepskolporteur P.C. Bos, die in Kloos- terzande gearresteerd werd. Hij had de Leeuwarder rechtbank beledigd door te roepen dat de Hogerhuizen onschuldig waren veroordeeld. Maar toen was de aktie op Walcheren al in volle gang, de brochure van Valk had zijn uitwerking niet gemist. Op zaterdag 23 oktober werden in Vlissingen in 'De Oude Vriendschap', een lokaal op de Groote Markt, en een dag later in Middelburg in het Schuttershof protestvergaderingen gehou den met Valk als spreker. Ze werden georganiseerd door socialisten, maar dat wil niet zeggen dat ér voorde Hogerhuizen alleen onder de socialisten sympatie be stond. Zo was de vergadering in Vlissingen in eerste instantie voorbereid door een lid van de R.K. Volksbond. Wie dat lid was, weet ik niet, maar wel dat hij door ging en een jaar later uit de Volksbond geroyeerd dreigde te worden. Behalve de Volksbond hield ook het Christelijk Werkliedenver bond 'Patrimonium' zich afzijdig, maar ook daar bestonden twijfels. Het pleit voor het optreden van Valk en voorde meetings dat er onzekerheid sloop in de openbare mening over de zaak. Zo schreef de 'Vlissingsche Courant' op 5 november een streng onderzoek te wensen, al was het maar om te voorkomen dat de socialisten in troebel water zouden vissen. En daar was alle kans toe. De vergaderin gen in Vlissingen en Middelburg werden druk bezocht en de sympatie met de Hogerhuizen was groot. De vergadering in Vlissingen bracht f. 4,62 op, wat nog zo gek niet was na een dubbeltje entree, en een tijdje later kreeg moeder Hogerhuis nog f. 1,55 uit de kas van de opgeheven socialistische toneelvereniging 'Multatuli'. Velen tekenden op een landelijke petitie aan de Tweede Kamer. Anders dan andere petities heeft deze een zeker succes gehad, mede doordat het kersverse kamerlid P.J. Troelstra er de schouders onder zette. Er kwam een nieuw onderzoek. Maar fouten inzien was het laatste dat tot de vaardigheden van de Leeuwarder justitie behoorde. Alle onderzoeken werden zo geplooid dat het oorspronkelijke vonnis steeds bevestigd werd. Daar zou uiteinde lijk de hele agitatie op stuk lopen. Golven Die agitatie verliep in golven, telkens wanneer er een nieuw stadium in de zaak

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 18