Fragment vervolg van pag. 16 ge gegevens - bijvoorbeeld die over de effecten van giftige stoffen- zijn verspreid over een zeer groot aantal rapporten, andere gegevens zijn om vervuilers te beschermen 'geheim'. Een centrale databank en openbaarheid van gegevens zijn dan ook politieke wensen van de eerste orde. De eerder door mij geciteerde Naisbitt stelt dat door de nieuwe technologische ontwik kelingen de keuzevrijheid enorm toeneemt. Vroeger trouwde je of je trouwde niet, je werkte van negen tot vijf of je werkte niet, van de meeste producten waren maar een paar variëteiten verkrijgbaar, tegenwoordig zijn de keuzemogelijkheden op vrijwel elk gebied toegenomen. Dit sluit aan bij de behoefte om de eigen identiteit tot uitdrukking te brengen, zowel in het consumptiepatroon, het werk, de persoon lijke relaties als in de eigen opvattingen en persoonlijke normen en waarden. Als we van die keuzevrijheid goed gebruik maken, schept dat mogelijkheden die tot enorme verrijking van het leven kunnen leiden, aldus Naisbitt. Naarmate er meer geleefd en gewerkt wordt vanuit eigen opvattingen, waarden en normen zullen er ook meer organisatiever- banden ontstaan van groepen mensen die een bepaald doel nastreven. Bijvoorbeeld het recht op zelfbeschikking bij medische behandeling of het recht op euthanasie. Andere voorbeelden zijn vrouwenbelan- genstrijdgroepen, milieuorganisaties, of de vredesbeweging. Overheden, die geen oog hebben voor deze ontwikkelingen zullen steeds meer zaken willen centraliseren. En helaas bestaat deze neiging bij de Zeeuwse overheden. Inspelen op de nieuwe ontwikkelingen betekent decentralisatie en het bevorderen van diversiteit. In Zeeland hebben we te maken met grote groepen sterk traditioneel ingestelde bur gers. Een klein deel wijst bijvoorbeeld het bezit van televisie af. Zeeuwse sociologen zouden zich af moeten vragen wat voor effecten deze opstelling heeft op langere termijn. Zeeland kent echter ook sterk vernieuwen de krachten, die hun plaats opeisen. Deze vernieuwende krachten zijn sterk gepor teerd voor democratisering, individualise ring, vrouwenemancipatie, burgeremanci patie. Juist deze groepen zullen een informatievoorziening wensen die veelsoor tig is. Toekomstige generaties zullen behoefte hebben aan een regionale omroep om snel en doeltreffend met moderne middelen informatie te krijgen. Traditionele belangengroepen die tot voor kort in staat waren via een eigen informatie voorziening hun achterban eenzijdig voor te lichten, zullen het moeilijk krijgen in deze maatschappij die op alle punten onafhanke lijke informatiesystemen kent. Dit kan een reden zijn voor zittende bestuurders om niet in te spelen op de nieuwe ontwikkelingen. Niet inspelen op de nieuwe ontwikkelingen dient echter iedere bestuurder zwaar aangerekend te worden, omdat daarmee de hele Zeeuwse samenleving op achterstand wordt gezet. Jopie Boogerd 20 Terwijl hij op de brug over het kanaal liep waaiden de kontaktlenzen uit z'n ogen. 'Stik de moord', riep hij hartgrondig. 'Vierhonderd ballen het kanaal in.' Kippig liep hij verder, zich aan de leuning vastklemmend. Zonder lenzen zag hij werkelijk geen fluit. Tastend langs de muren ging hij op weg naar huis. Onderweg werd hij nageroepen door kinderen die dachten dat hij dronken was en een keer bijna doodgereden door een automobilist om dezelfde reden. Thuisgekomen zocht hij zijn oude bril, een souvenir uit de jaren zestig, met sterk vergrotende glazen, die hem het aanzien gaven van iemand diezich voortdurend ergens over verwondert. Dat deed zijn vrouw ook toen ze thuiskwam. 'Kom er maar achter vandaan hoor', zei ze toen ze binnenstapte. Hij kende het grapje nog van vroeger en kon er niet meer om lachen. 'De schellen zijn me van de ogen gevallen', zei hij en vertelde wat er gebeurd was. Met verbazing hoorde ze zijn verhaal aan. Kontaktlenzen die uitje kop waaien, terwijl je zoveel wind tegen hebt dat je hem bijna achter hebt? Hij vond het zelf ook een lullig verhaal, maar het was niet anders. Ze bekeek hem geringschattend en schudde langzaam haar hoofd. 'Lui', zeiden haar ogen. Hij voelde zich ongemakkelijk achter die grote etalageruiten. Het sfeertje was er weer. 'Waarom kunnen we daar eigenlijk niet meer knoerhard om lachen?', vroeg hij. 'Gewoon eerst alles verschrikkelijk vinden en 't is toch verdomme weer vierhonderd gulden naar de knoppen en bespreken hoe dat verder moet en daarna alles herhalen en aandikken en overdrijven en tenslotte in een stuip liggen van het lachen. Waarom kan dat niet meer?' Ze zweeg en draaide zich om. Hij wist het antwoord zelf al. 'Je staat er weer goed op vananvond met die telelenzen voor je snufferd', zei ze koeltjes, 'zo zal je wel indruk maken op Hans en Marjan.' Shit. Dat was hij vergeten. Marjan, een geflipte biotrut die zo vegetarisch was dat ze haast kotste van haar eigen tong. En Hans, een getatoueerde macho, die meer erotiek verspreidde dan hij kon waarmaken. Aan die twee had hij nu echt wel behoefte. 'Wat zie jij toch in die twee neurotici?' zei hij kwaadaardig terwijl hij zijn brilleglazen poetste. Zoals hij daar zat leek hij op Woody Allen. 'Die twee neurotici, lieverd, hebben meer in hun mars dan jij in je weg gewaaide kontaktlenzen: Marjan is een deskundige op het gebied van de macrobiothiek en tevens voorzitster van de Vereniging voor Vrije Sexuele Opties en Hans is het type manager waar de computers de grootste moeite mee hebben. Bovendien is Hans een man, een echte, bedoel ik. En ik kan me niet herinneren dat die kwalifikatie op jou ooit van toepassing is geweest', zei ze boosaardig. 'Een echte man', herhaalde hij knikkend. 'Tjonge jonge, dat is de waanzin. Nou, ik zal je één ding vertellen. Ik ken iemand die een dubbele garage heeft laten bouwen en daar staat alleen maar een fiets in. Ikzou meneer Hans niet te hoog inschatten als ik jou was.' Ze bekeek hem een ogenblik peinzend, zoekend naar een laatste woord. 'Je weet niet half hoeveel voordelen een stevige fiets biedt', zei ze toen lijzig. Raats

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 20