De opvallend vriendelijke houding van Borsele tegen een noitoire milieuvervuiler Burgemeester: Mijn adviseurschap heeft er niets mee te maken De officier, mr. Van Marion vond dat er alle reden was voor vervolging, maar de enige die zich er tegen keerde was de gemeente Borsele in de persoon van wethouder Peeters. Niettemin zette Marion de zaak door en wordt er op dit moment gewerkt aan een proces-verbaal. De firma Mol vroeg intussen een hinderwet vergunning aan voor uitbreiden van de zuiveringsinstallatie. De Zeeuwse Milieu Federatie protesteerde ertegen, omdat ook die uitgebreide installatie via een polder sloot nog zou kunnen lozen (als er iets mis zou gaan) op het natuurgebied. ZMF vroeg om strengere voorzieningen. Maar opnieuw was de gemeente heel vriendelijk tegen Mol en wees het verzoek van de milieufederatie af. Waarop ZMF nu bij De Kroon in beroep is gegaan tegen de verleende vergunning. Intussen is het bij ingewijden niet onbekend gebleven dat burgemeester Van den Heuvel van Borsele een adviseursfunktie bij de gebroeders Mol heeft (iets wat zijn voorganger Van Waes ook al eens had). Dat zijn adviezen kennelijk niet hebben geleid tot een streng uitgevoerd milieubeleid bij de uienfabriek is al vervelend, maar de argwaan bestaat dat de soepele en begrip volle houding van de gemeente tegenover dit bedrijf, dat toch al heel lang als milieuvervuiler bekend staat, ook iets met de adviseurspost van de burgemeester te maken heeft. Daarover ondervraagd, werpt hij de suggestie verre van zich 'Ik ben helemaal niet bij die bijeenkomst geweest met de Officier van Justitie. Bovendien heb ik mijn adviseursschap aangemeld bij de Commissa ris der Koningin en de fraktievoorzitter in de raad. Blijft de vraag of hij de combinatie van burgemeester van een gemeente én adviseur van een bedrijf binnen die gemeente, dat herhaaldelijk overhoop ligt met wetten en regels zo verstandig vindt. Van den Heuvel: 'Mijn adviesfunktie heeft niet zoveel met de bedrijfsvoering te maken. Meer opvolgingszaken binnen de familie. NZ: En zo'n relatie kan volgens u? Van den Heuvel: 'Het is een tijdelijke funktie. Binnenkort hou ik ermee op. Het gerucht als zou de zaak tegen Mol BV geseponeerd zijn omdat niet wettelijk te bewijzen zou zijn dat de vergiftiging door de uienfabriek veroorzaakt is, klopt in elk geval niet. Mr. van Marion laat weten dat het stempel 'sepo' nog niet op het dossier- Mol staat. Wie weet, dus toch gerechtigheid. Kees Slager Het afgelopen voorjaar was het weer eens goed raak in het natuur gebied Zwaakse Weel onder 's Gravenpolder: stinkend en vervuild water waarin de dode vissen boven kwamen drijven. De dader leek gemakkelijk aan te wijzen, want de smurrie in de weel stonk duidelijk naar uien-afval. In 's Gravenpolder staat al sinds mensen heugenis de uienfabriek van de gebroeders Mol. Het dorp wordt op gezette tijden geteisterd door een afschuwelijke stank, waartegen bijna niemand durft te proteste ren omdat de inwoners óf afhankelijk zijn van het bedrijf óf lid zijn van hetzelfde (zwaar gereformeerde) kerkgenootschap als 'de gebroeders". Een aantal jaren geleden werd het bedrijf gedwongen om een zuiveringsinstallatie te bouwen omdat het afvalwater uit de fabriek herhaaldelijk de Zwaakse Weel vergiftigde. Die weel -intussen officieel natuurgebied geworden- was van Natuurmonumenten. Maar behalve een zuiveringsinstallatie bouwde Mol ook een nieuwe fabriek, die op dezelfde zuivering werd aangesloten. Ge volg: de capaciteit was veel te klein. En hoewel er in de hinderwetvergunning heel duidelijk was gesteld, dat het vuile water van het bedrijf nooit op het natuurgebied zou mogen komen, gebeurde dat dit voorjaar toch. De reden was, dat de verplicht gestelde maatregelen (afsluitbare duikers, etc.) niet uitgevoerd waren en de gemeente kennelijk ook nooit de naleving van de hinderwetvergunning had gecontro leerd. Vervolging Waarom de gemeente (Borsele dus) dat niet deed is onduidelijk. Gebrek aan personeel kan de oorzaak zijn. Feit is echter, dat het niet de enige keer is, dat de gemeente zich opvallend coulant opstelde tegenover het vervuilende bedrijf. Toen immers de vergiftiging dit voorjaar werd ontdekt, besloot Natuurmonumenten» om de Officier van Justitie te verzoeken een strafvervolging in te stellen tegen Mol B.V. Er volgde een gesprek waarbij behalve de Officier en Natuurmonumenten ook de milieu-inspektie en vertegenwoordigers van de gemeente present waren. Het nieuw gebouwde gedeelte van de uienfabriek van de firma Mol.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 21