Twintigduizend hectare Zeeuwse bouwgrond, een vijfde van het hele areaal, staat elk jaar weer vol met het meest nutteloze gewas dat ooit werd uitgevonden: de suikerbiet: De hele cyclus van plant op het land tot en met de consumptie van suiker gaat bovendien gepaard met een reeks rampen. Als je gewassen politiek zou willen indelen en je hecht waarde aan de begrippen links en rechts, dan is de suikerbiet een rechts gewas. De biet zou namelijk al lang verdwenen zijn als er niet enorme tolmuren werden opgetrokken tegen de import van rietsuiker. Het gevolg is dat we voor de suiker drie maal zoveel betalen als volgens de prijzen op de wereldmarkt nodig zou zijn. om achter een bak met graan te rijden. Er zit altijd een goudgele kop op. Het geeft een idee over de enorme rijkdom van het land. Bieten donderen van de wagens, voor je wielen. En bietenwagens brengen een hoop klei op de weg. Een klein beetje regen erbij en je hebt het slib, waarop al menig automobilist is geslipt. Ik heb in de bieten tijd mijn auto eens tegen een boom aan zijn einde geholpen, maar kwam er zelf zonder noemenswaardige verwondingen vanaf. Anderen waren minder gelukkig. Medelijden De biet moet weg, daar worden we 't wel over eens. Want dan krijgen we de bewerking, met z'n stank, z'n verontreiniging en z'n vernieti ging van wat de biet aan voedingwaarde heeft. Het is het enige moment dat ik medelijden met dg biet heb. de grond in en onwillekeurig neem je dat streven over. Gewassen als graan of vlas hebben niets te verbergen. Ze groeien omhoog en schamen zich niet om kleur te bekennen. Het hele lichte blauw van een bloeiend vlasveld of het rijke geel van een landje graan, daar kan zelfs de cynicus niet tegenop. Het wordt tijd dat een schoonheidscommissie zich ook eens gaat bekommeren om het soort gewassen dat de boer op het land zaait of plant. Ban de biet Maar, de ellende van de biet is nog lang niet voorbij, want dan volgt de oogst. Vanaf begin oktober houden boeren op hun tractoren het verkeer op. De bieten moeten naar de suikerfabriek. Natuurlijk, dat gebeurt ook met graan of vlas of peulvruchten, maar het is nog iets anders De ellende begint al als de suikerbieten op het land staan. Een lelijker gewas is niet denkbaar. Of 't moest de aardappel zijn. Maar die zorgt altijd nog even voor wat bloemetjes en het eindproduct, die blanke knolletjes, kan er mee door. De suikerbiet oogt troosteloos. Het zijn altijd eindeloze vlaktes vol met die vaalgroene blaren, die op dikke, boven de grond uitstekende knollen staan. Hoe warm en mooi het weer ook is, een veld laag-bij- de-grondse bieten weet een sfeertje te scheppen van wind met regen en tijdelijk heid. Tijdelijkheid Als je neiging hebt tot depressiviteit moetje nooit tussen de bietenvelden gaan wonen, want dan loopt het nog eens verkeerd af. Al die honderdduizenden bieten willen, nog niet eens met rooie koppen van schaamte,

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3