De Mooie Moeite van Ad en Trudi Heel langzaam loopt Zeeland iets van z'n kulturele achterstand in. Niet dankzij de aktiviteiten van de overheid meestal, maar omdat er hier en daar individuen zijn, die iets bijzonders op poten zetten. Op 26 november wacht Zeeland het nieuwste initiatief. Dan wordt het kunstmagazine 'mooie moeite' ge lanceerd. Een blad waarin maan delijks alles te vinden is, wat er in Zeeland op het gebied van theater, film, muziek, beeldende kunst en literatuur te doen is. De initiatiefnemers zijn twee mensen, die toevallig (nee: niet toevallig) ook aktief meewerken aan Nieuw Zeeland: de journalist Ad de Jong en Trudi Warns, die tekent voor vormgeving en zetwerk. Ad: 't Was een idee van Trudi. Ze begon er 'n jaar geleden over. Trudi: Ik wou graag een mooi blad maken en op welk gebied kan 't beter dan dat van kunst en kuituur. Ad: Ik zag het helemaal niet zitten, want ik dacht: dat wordt liefdewerk oud papier, net als met Nieuw Zeeland. Hard werken en nog geld meebrengen om het blad rond te krijgen NZ: En toen lukte het toch! Ad: Ja, ik liet het idee een keer vallen bij Jan de la Mar van Uit in Zeeland. Die was meteen enthousiast. Want daar droomde hij al zo lang over, maar het was nooit van de grond gekomen omdat het te duur was. Wij doen het goedkoper. Dat was zijn kans. Trudi: Toen is Henk Koch,dedirekteurvan de Zeeuwse Culturele Raad erbij gehaald. Ad: Want die was ook allang zoiets van plan, maar had er ook geen geld voor. Nou, wij maken het wel financieel haalbaar. Want wij gaan dat blad heel goedkoop maken. NZ: Dus toch weer 'n beetje liefdewerk? Trudi: Ja, want voorlopig doen we 't voor niet meer dan twee weken minimumloon per maand. En die twee weken zullen we hard nodig hebben om 56 pagina's te maken. NZ: Waarom doen jullie het eigenlijk? Ad: Tja, waarom zijn wij op aarde? Trudi: Ik wil graag een mooi blad maken. Daar moetje wat voor over hebben, vind ik. Ad: 't Is natuurlijk leuk om met kunst bezig te zijn. Dat is toch dichter bij de essentie van het leven dan actuele journalistiek. Kunst graaft dieper. Daarom wil ik ook dieper gravende verhalen in Mooie Moeite. Over wat kunstenaars bezielt, achtergronden van voorstellingen, waarom ze van belang zijn.... NZ: Je wil het kulturele klimaat verbeteren? Ad: Dat kan het gevolg ervan zijn. Het gaat om aandacht voor kunst en kunstenaars. Want in de kunst gaat het om de meest essentiële dingen. Tenminste als het goed is, anders is het niet goed. NZ: Maar niet alles wat op het podium gebracht wordt is zulke kunst. Als het Amsterdams Volkstheater hier komt. hoeven ze niet op jouw warme belangstelling te rekenen? Trudi: Ik hoor dat die tegenwoordig veel beter zijn geworden. Ad: Wat mij betreft staat kwaliteit voorop. Dat is natuurlijk subjektief. Maar als de voorstelling een hoge kwaliteit heeft, dan zullen we daar in de eerste plaats aandacht aan besteden. Trudi: 't gaat mij er toch ook om, dat er meer mensen van gaan genieten. En dat hoeft dan niet meteen kunst met de grootste K te zijn. Kijk als ik alleen maar een zwak stukkie in de krant lees over een voorstel ling van een onbekende groep of over een film, dan zal ik daar niet naar toe gaan. Maar als ik daar een interessant interview of verhaal over lees, dan misschien wel. Zo inspireert het blad de mensen mischien de moeite te nemen eens iets moois te gaan zien. NZ: Jullie gaan nauw samenwerken met Uit in Zeeland en de Culturele Raad? Trudi: Toen Henk Koch ook bij het initiatief was betrokken, organiseerde die binnen twee dagen een vergadering. Ad en ik er naar toe. Nou, alles leek mogelijk. Toen we na afloop buiten kwamen keken we elkaar aan en we zeiden: 'Wat hebben we nou gedaan?' Toen zaten we er eigenlijk aan vast: we zouden elke maand een mooi en dik kunstblad moeten maken voor een mini mum-loontje. 't was niet meer dan een impulsief idee van me geweest en nu werd het plotseling gerealiseerd. We voelden ons een beetje overdonderd. De organisatie zit nu zo in elkaar, dat er een Stichting Kunstpromotie Zeeland is ge vormd. Daar zitten Koch en De la Mar onder meer in. Ad: Wij hebben samen een uitgeverij gesticht. Die heet 'Het loon van de moeite'. Die uitgeverij maakt voor de stichting het blad en wij houden het geestelijk eigendom. NZ: Maar wat doet die stichting dan? Ad: Die probeert geld los te krijgen voor het blad. Door abonnementen te werven, door advertenties en door subsidies, kortom ze nemen ons een heleboel werk uit handen op organisatorisch gebied en dat is maar goed ook, want als wij dat ook nog moesten doen zou het blad niet van de grond komen. Wat wij gaan doen, bestaat nergens in Nederland. Je hebt overal uitkranten, die zwaar gesubsidieerd worden of die stikken van de advertenties. Daardoor kunnen ze zo'n blad meestal gratis geven aan de kultuur-konsumenten. Maar wij hebben minstens 2500 abonnees van f. 30,- per jaar nodig om te kunnen blijven draaien. Dat is eigenlijk lullig, want het betekent, dat in Zeeland de mensen nog eens moeten betalen voor hun kuituur-informatie. NZ: Waarom kan de overheid zo'n blad niet forser subsidiëren? Ad: Zeeland heeft niet zo'n geweldig kunstklimaat. Er wordt hier altijd al veel minder geld per hoofd van de bevolking uitgegeven aan kuituur. Terwijl het hier harder nodig is. NZ: Dat geld is al uitgegeven aan het promoten van het industrieel klimaat van Zeeland. Ad: Of het recreatief klimaat. Trudi: Terwijl een goed kultureel klimaat heel belangrijk is voor het bevordren van de rekreatie. NZ: Het ku/tuur-be/eid. gaan jullie dat ook 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5