Een grote adder onder het zeeuwsvlaamse gras kritisch volgen in je blad? Ad: Dat is wel de bedoeling. We willen ook het nieuws brengen over kunst en kuituur; nieuwe initiatieven, maar dus ook: het beleid. NZ: Hoe moet ik me het blad eigenlijk voorstellen? Trudi: We gaan dus 56 pagina's maken. Daarvan bestaat een flink deel uit de volledige agenda van wat er in de provincie te doen is. Dat is niet niks hoor. Ik krijg nu al die spullen in de brievenbus. Daar sta je van te kijken. Volgens De la Mar zijn er in Zeeland gemiddeld honderd kulturele evenementen per maand. Nou, in Mooie Moeite kun je straks in één oogopslag zien wat er te doen is op 't gebied van theater, film, muziek, beeldende kunst en eventueel literatuur. Dan gaat een groot deel van het blad gevuld worden met korte beschrijvin gen, recensies en foto's van diezelfde evenementen. Maar dan per rubriek gerangschikt. En tenslotte hebben we volop ruimte voor een aantal achtergrond verha len, die dan ook weer gaan over evenemen ten, die die maand in zeeland te zien zijn. Evenementen, die wij zelf uitkiezen, omdat wij ze belangrijk vinden. Ad: 't Gaat er dus niet louter en alleen om dat de zalen vol komen, het gaat er vooral om, dat dat wat goed is naar boven gehaald wordt. Wantje hebt er niks aan om mensen naar een slechte voorstelling te schrijven. Dan krijgen ze een kater en komen niet meer terug. Trudi: We zijn geen propagandablad voor 'die zaal moet vol', we zijn een propaganda blad voor kuituur. NZ: Je gaat dus ook recenseren. Maar dat lukt natuurlijk nooit met zo'n bezetting. Ad: We hebben een budget om mensen van buiten af verhalen te laten schrijven. Zeker als het gaat om voorstellingen, die elders in het land al geweest zijn, moetje terugvallen op losse medewerkers. Maar ik ben zelf ook van plan om premières in Amsterdam of waar dan ook te gaan bekijken. NZ: Die naam. Mooie Moeite, hoe kom je daaraan? Trudi: Die heeft Cor van Dixhoorn voor ons bedacht. Eerst zaten we met van die rare namen, zoals 'Agenda' en 'Uitkrant'... AD: En 'Kunststof en 'Eskapio', maar die bevredigden geen van allen. Maar Mooie Moeite vond ik meteen heel aardig. NZ: Hoezo? Wat heeft het met kunst of kuituur te maken? Ad: Nou, je moet dus de moeite doen om de deur uit te gaan om te ontdekken dat kunst de moeite waard is, dat het mooi is.... Trudi: Mooi en Moeite, die twee woorden hebben toch alles met kunst te maken.... Ad: Ik vind, Mooie Moeite mooi klinken. Verder is die naam niet zo heel belangrijk. Je kunt die twee woorden ook mooi vorm geven. Het is trouwens al mooi vorm gegeven! NZ: Hoe groot schat je de kans, dat jullie het gaan redden? Ad: We denken dat het mogelijk moet zijn. En als we het niet halen, als over een jaar blijkt dat we te weinig abonnees hebben? Tja, dan is Zeeland het gewoon niet waard. Dan ga ik iets ariders doen. Of niets anders doen, ook leuk. Kees Slager 6 Dat waren pas stoere woorden die de voorzitter van de Zeeuwsvlaamse Werk geversvereniging, de heer Ruules, uitsprak. Bij de opening van het emancipatiebureau Vrouw en Werk in Middelburg zei hij 'Elke betutteling die een volwaardige plaats voor vrouwen in de weg staat moet verdwijnen.' Ook sprak hij zich uit over de dienstplicht vervulling. De vrouwen moeten van hem onder de wapenen. Bij zo'n gelegenheid klinken dergelijke woorden prima, vooral als ze uit de mond van zo'n welbespraakte man komen, die nog wel de voorzitter is van de werkgevers vereniging. Maar wat zijn die nobele woorden waard? Ik denk dat er een heel grote adder onder het Zeeuwvlaamse gras zit. Ik denk dat de voorzitter nog veel, veel verder wil gaan als hij de gevoelens van zijn achterban helemaal in de openbaarheid zou mogen gooien. Ik denk dat de uitspraak dan zou luiden: 'Elke wettelijke betutteling die in de weg staat moet verdwijnen'. En onder betutteling wordt dan bedoeld dat de werkgevers moeten worden vrijgelaten in de aantallen uren dat ze de arbeiders willen laten werken. Dat ze zelf uitmaken of er 's nachts, zaterdags en zondags gewerkt wordt. Welke werkgever zou de arbeidsom standighedenwet niet de nek om willen draaien? Plegen ze uit sociale overwegingen keer op keer een aanval op het wettelijk minimumloon? Nee, het is volstrekt duide lijk; de werkgevers willen van 'de wettelijke betutteling' af. Niet alleen voor de vrouwen, nee als het even kan voor het hele werkersvolk. Ze willen hun eigen macht versterken. De vrouwen krijgen het binnen de kortste keren ongelooflijk veel slechter als de betutteling -wat ik overigens als wettelijke minimumbescherming zou willen karakteriseren- wordt afgeschaft. Als een voorzitter van een werkgeversvere niging het afschaffen van 'de betutteling' gaat verdedigen door te zeggen dat het de vrije wil is om al dan niet 's nachts te werken is hij op een zeer glibberige manier bezig de waarheid geweld aan te doen. Het werken uit de door hem zo genoemde vrije wil is weggelegd aan een heel klein groepje mensen. Bij het overgrote gedeelte van de mensen is er sprake van moeten. De afgelopen periode heb ik gesprekken gehad met een fors aantal vrouwen die elke avond om vijf uur de fabriek van één van de Zeeuwsvlaamse werkgevers ingaan en er om tien uur uitkomen. Doen die dat uit weelde? Nou vergeet het maar! Ja de enkeling, waarvan de man de hele week van huis is en die geen kinderen heeft. Maar het overgrote gedeelte doet het uit pure noodzaak. Stelt u zich eens voor: elke dag om half vijf het huis verlaten om er om half elf weer in te komen. Nou als u zich dat goed heeft voorgesteld zult u tot de ontdekking komen dat zo'n situatie enorme maatschappelijke problemen oplevert (waarvan de kosten niet door de gloeilampenfabriek wordt gedragen, maar op de gemeenschap wordt afgewenteld). Doen de vrouwen dat uit vrije wil? Nou vergeet dat maar voorzitter van de werkgeversvereniging! Als het aan de werkgevers ligt gaat er steeds meer 's nachts en 's avonds gewerkt worden. Dat scheelt hen in de kosten (en winst). Levert dat meer werkgelegenheid (voor vrouwen) op? Nee, daar is geen sprake van. Immers er worden net zoveel 'broodjes' gebakken als er worden opgegeten en het maakt niet uit of het brood in de volkontinudienst wordt gebakken of in de dagdienst. Voor de werkgeversvereniging heb ik een beter voorstel als het ze echt ernst is om de vrouwen een volwaardige plaats in het bedrijfsleven te geven. De vicieuze cirkel moet worden doorbroken en daarbij kunnen zij heel goed helpen. Op de voor als mannenberoepen betitelde opleidingen komen veel te weinig vrouwen af. Dat heeft niet in de laatste plaats te maken met het feit dat mensen, voordat ze aan een meer gerichtere opleiding beginnen, zich afvragen hoe groot de kans is dat ze een job zullen vinden. Als vrouw zijnde weeg je dan ook af dat 'ze je niet willen hebben voor mannenberoepen'. Als werkgevers bereid zijn om 'vroegtijdig' afspraken te maken om een vrouw aan te nemen als ze de opleiding heeft afgemaakt zullen er veel meer vrouwelijke bankwer kers, automonteurs, isolatiewerkers en ketelhuismachinisten komen. Met zo'n opstelling wordt de vicieuze cirkel doorbro ken. Er zijn gegarandeerd veel meisjes die voor automonteur willen gaan leren als er maar een redelijke kans op plaatsing in een garage is. Als de werkgeversvereniging op zo'n manier aan betutteling zou doen is dat van harte toe te juichen en de Industriebond F.N.V. zou alle registers open trekken om het plannetje te laten slagen. Immers dan wordt er echt iets gedaan aan de achter stand die de vrouwen in het bedrijfsleven hebben. Maar ja, wil de werkgeversver eniging die achterstand wel wegwerken of heeft ze meer belang bij meer werkvolk in de nachtdienst? P. Vegting, (distriktsbestuurder Industriebond F.N.V.)

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 6