Klachten uit de onderkant van de samenleving De woningbouwvereniging doet z'n best Wat vooraf ging. Midden 1984 besluit de bouwvereniging om de 108 flatwoningen op te knappen. Er is veel achterstallig onderhoud en het is hard nodig dat er wat aan gedaan wordt. De huurders worden uitvoerig geïnformeerd over de plannen, onder meer via voorlich tingsbijeenkomsten. Die worden echter slecht bezocht en de bewonerscommissie (nu op één man na afgetreden) uit kritiek op de plannen. Onder meer op het feit, dat de huurders een forse huurverhoging moet betalen voor het achterstallig onderhoud, wat toch de schuld van 'Terneuzen' is. De bewonerscommissie legt een 41 punten tellend eisenpakket op tafel. Er wordt over onderhandeld met de bouwvereniging en het resultaat van die onderhandelingen gaat weer naar de huurders. Daarop volgt een verklaring van drie leden uit de bewoners commissie, die vinden, dat het onderhande lingsresultaat onvoldoende is voor het garanderen van een goed verbeteringsplan. Mark de Jonge (toen lid van die werkgroep en nu een der gedupeerde bewoners): 'We voorzagen grote problemen. De kontrakten met ile huurders waren veel te vaag. En ur hebben gelijk gekregen, dat blijkt wel uit de klachten die er nu zijn. Hoewel er per 1 januari met het werk had moeten worden gestart duurt het -doordat veel huurders er niets voor voelen een renovatiekontrakt te tekenen- tot april voor er kan worden begonnen met het werk. Tijdens het opknappen van de huizen zouden de huurders in hun huis blijven wonen, zo was afgesproken. Maar de overlast zou zo gering mogelijk worden gehouden. Anoniem Al snel na het begin van het werk blijkt het tegendeel. Er komt dan ook een niet aflatende stroom van klachten op gang. Ze vormen aanleiding voor een nieuwe aktie van enkele anoniem gebleven bewoners.De flats in de Kastanjelaan zijn dan nagenoeg gereed, maar de mensen die in de twee flats aan de Iepenlaan wonen, krijgen het advies in de bus om van de bouwvereniging een aanvullend kontrakt te eisen. Voor het gemak wordt er een model van zo'n kontrakt bijgesloten. De voornaamste bepalingen zijn, dat de overlast beperkt moet worden tot één werkweek, er moeten noodvoorzieningen getroffen worden zodat iedereen overdag licht en water heeft en na elke werkdag moeten de huizen weer op gas-, water- en stroomnet worden aangesloten. Als erdoor de huurders sleutels worden afgegeven aan de werkmensen om tijdens hun afwezigheid te kunnen laten werken, moeten die sleutels elke avond teruggegeven worden. Als er schade wordt toegebracht moet die schade binnen een week worden hersteld dan wel vergoed. Als de bepalingen niet worden nagekomen zou de bouwvereniging een boete moeten betalen, zoniet dan mag de huurder een deel van de huur inhouden. Duidelijke en scherpe eisen en niet toevallig opgesteld. Want ze hebben allemaal te maken met de klachten, die de bewoners van de reeds opgeknapte flats hebben. Douche Een van hen, Bart Vergouwe (Kastanjelaan 134): 'Het is gebeurd, dat ze zonder mijn toestemming m'n huis binnendrongen. Ik ontdekte het omdat -toen ik thuis kwam van m'n werk- er plotseling een kozijn geschil derd was. Ze kwamen ook afspraken niet na. Zo zouden ze hier een nieuw kozijn inzetten. Er werd een afspraak gemaakt wanneer ze zouden komen, ik bleef 's morgens speciaal wakker voor hen (ik had nachtdienst gehad), maar geloof maar niet dat ik de heren heb gezien. Ik ben 's middags gaan slapen en 's avonds vond ik een briefje, dat ze de afspraak niet hadden kunnen nakomen. Leuk hè... Een andere keer zouden ze om I uur 's middags m'n huis op het centraal antenne systeem aansluiten. Ik weiger op m'n werk om over te werken vanwege die afspraak en nadat ik al een kwartiertje op ze zat te wachten, kwam er iemand vertellen, dat het vandaag niet door kon gaan. Tot twee keer toe ben ik thuisgekomen van m'n werk, onder de douche gestapt om te vijf a te ;eft aen jke ten rdt dt rije ide eds len. st). oor an. jes' het de de Ernstige overlast, onterechte huur verhoging, manipulatie, slecht afge leverd werk, huisvredebreuk, dief stal en het niet nakomen van afspra ken. Dat zijn de klachten, die de bewoners van een viertal flats van de woningbouwvereniging Terneu zen de laatste tijd naar voren hebben gebracht. De flats, gelegen aan de Iepen- en Kastanjelaan, krijgen op dit moment een flinke opknapbeurt, uitgevoerd door aan- namersbedrijf De Bliek en Vos BV. Aannemer noch bouwvereniging ontkennen de klachten. Maar volgens hen zijn ze deels overtrokken en voor een ander deel te wijten aan overmacht. Nieuw Zeeland voerde gesprekken met zowel klagers als beklaagden. 7

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 7