ontdekken, dat het water was afgesloten. Zoiets vertellen ze 's morgens wel langs de deur, maar als je werkt zoals ik en je komt later thuis weet je niks, want ze nemen niet de moeite om een briefje in je bus te stoppen. Er zijn meer klachten. Vooral over de landurige overlast van de renovatie. Welis waar was beloofd, dat het werk per flat hooguit drie maanden zou duren, maar in de praktijk duurt het veel langer doordat werkmensen steeds van hun werk worden gehaald en naar een andere klus gestuurd. Hoewel volgens het kontrakt de huurders een week tevoren geïnformeerd worden als hun huis aan de beurt is voor opknapwerk- zaamheden, blijkt in de praktijk, dat je blij mag zijn als je het één of twee dagen van tevoren hoort. Twee bewoners (Mark Dobbelaar en Mark de Jong, Iepenlaan 82 en 72) hebben aangifte gedaan bij de politie omdat hun sleutels zijn achtergehouden. Toilet We bellen direkteur Engelsma van de woningbouwvereniging om commentaar. Het gevolg is een uitnodiging voor een gesprek met vertegenwoordigers van de woningbouwvereniging (Trapman en Ha- negraaf) van het aannemersbedrijf (De Vos), van het architectenbureau (Kempe) en van de bewonerscommissie (Reuzer). Een rondetafel-conferentie dus. De heer Trapman opent het gesprek met de stelling, dat de bouwvereniging er alles aan heeft gedaan om de klachten op te lossen. Hij heeft de indruk dat iedereen nu tevreden is. Nieuw Zeeland: Wij hebben gepraat met een aantal huurders en krijgen een andere indruk.' Daarna volgden de al eerder genoemde klachten. Trapman: Ik weet van het niet nakomen van afspraken, maar er is nu een briefje gestuurd en dat is opgelost. De Vos: Dat mensen niet vooraf worden ingelicht als er aan of rond hun huis wordt gewerkt, is onjuist. Ze horen dat minstens een paar dagen van tevoren. Het is wel gebeurd, dat we drie flats boven elkaar wilden aanpakken, en dat er in één van die flats net een baby was geboren. Ja, dan gun je die mensen wat rust en doe je ook niets aan de buur-flats. Dat horen die mensen dan inderdaad op het laatste moment. En ja, dan moet je je eigen werkmensen natuurlijk plotseling ergens anders aan het werk zetten. Ook gebeurt het wel dat je lekken in leidingen constateert en dat daar Dan blijft het werk waar ze mee bezig waren wel liggen, maar als je een lek niet dicht wel liggen, maar als je een lek niet dicht moetje gaan afsluiten. Dat we de huurders niet van tevoren vertellen als we water of licht afsluiten, is onjuist. Normaal krijgen ze tevoren schriftelijk bericht. NZ: Maar het gebeurt ook dat zonder toestemming huizen worden betreden. Neem bijvoorbeeld de heer Landsheer uit de Kastanjelaan, die bij thuiskomst van zijn werk iemand van zijn toilet ziet komen... Trapman: Je zult maar nodig moeten! De Vos: Zonder gekheid. Ik keur in geen geval goed dat een van mijn werknemers zomaar een huis binnendringt. Maar ja, als je zo'n klacht krijgt, zeg je in de keet: 'Jongens, ik wil niet meer dat dat gebeurt', maar niet iedereen is op zo'n moment aanwezig en de volgende keer gebeurt het weer. Maar het is niet zo, dat als een huis betreden wordt, dat er dan sprake is van kwaadwilligheid. Ze willen gewoon hun werk doen en soms gaan ze wel eens wat overmoedig te werk. Bier NZ: We hoorden dat bij een der bewoners flesjes bier uit de koelkast zijn verdwenen. Zulke dingen kunnen toch niet? De Vos en Hanegraaf: We zijn bij die mevrouw langs geweest om het uit te zoeken. We zijn er niet uitgekomen, want volgens de werknemer had hij toestemming om iets te drinken, maar volgens die mevrouw had ze er al eerder een einde aan gemaakt. NZ: Waarom kunnen de huizen niet binnen drie maanden afgewerkt worden. Dat is toch beloofd? De Vos: Dat was de bedoeling, ja. Maar omdat we zo laat zijn begonnen, zaten we al dicht op de vakanties. Dan wordt het moeilijk om in de huizen zelf te werken, dus zijn we eerst het buitenwerk gaan doen. Het gevolg was, dat mijn mensen overal tegelijk zaten en dat het me alleen maar geld heeft gekost. NZ: Klopt het dat bij het vernieuwen van de kozijnen, slechts de maat van één raam is genomen, waarna bleek dat ze allemaal verschillend waren, zódat soms twee centi meter ruimte volgespoten moet worden met kit? De Vos: Ja, dat klopt. Het is toch geen doen om alle kozijnen te gaan opmeten als je ze vervangt. En we wisten niet tevoren dat bij de bouw van die flats niet altijd een even nauwkeurige maatvoering is aangehouden. Dus hebben we inderdaad soms kieren moeten dichtspuiten met kit. Maar dat is een verantwoorde oplossing. Trapman: En mocht het achteraf proble men geven dan kan de aannemer alsnog aansprakelijk gesteld worden. Ernstige fout NZ: Een van de klachten is, dat jullie ook niks leren van de klachten. Ze worden wel opgelost, maar even later worden dezelfde fouten weer gemaakt en opnieuw moeten ze gaan klagen. De Vos: In het begin hebben we met aanvangsmoeilijkheden te kampen gehad, maar die zijn er nu niet meer. Maar eigenlijk is het niet te doen om bij zo'n opknapbeurt de mensen in hun huizen te laten blijven. Het beste zou zijn als ze zolang in wissel woningen zouden trekken. Trapman: Ja, maar wie wil er naar een wisselwoning als ze daarvoor van de overheid maximaal maar drieduizend gul den krijgen? In de praktijk blijkt immers, dat het de mensen meer kost. NZ: Hoe zit het nou met de achtergehouden sleutels. De aannemer zou ze ook zonder toestemming aan een onderaannemer hebben doorgegeven. Trapman: Ja, dat had niet mogen gebeuren. Het is een ernstige fout, maar het was niet kwaad bedoeld. NZ: Is het waar dat bij werkzaamheden aan het dak van een der flats bij enkele huurders wteroverlast is ontslaan, waar ze nog geen enkele schadevergoeding voor gekregen hebben? De Vos: Ja, dat klopt. Maar we hebben gezegd, dat de schade door ons wordt hersteld zodra we binnen aan hun huizen werken. Nou, zover is het nog niet. Een van de huurders is gezegd, dat ze nieuwe vloerbedekking mocht kopen, maar ik heb de rekening nog niet gezien. Antennes NZ: De bouwvereniging heeft in juni van dit jaar een brief aan alle huurders gestuurd.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 8