PZC en Mol Stoelendans Esther Een gelukkige klant van de kringloopheurs: met nieuwe, tweedehands klompen naar de wintersport.... Daarnaast verdienen we allebei het mini- mum-loon. Nou, daar komen dan nog voordelen bij zoals een auto, die je kunt afschrijven op je zaak, zodat wij van dat minimum-inkomen toch wel wat ruimer kunnen leven dan iemand, die er niks naast doet. Maar dat we er nooit rijk van zullen worden, blijkt wel uit het feit dat we noodgedwongen wonen, werken en leven in één en dezelfde ruimte.' Brandweerauto Dat een kringloopheurs iets anders is dan een gewone winkel merk je ook aan grappige of gekke dingen, die ze meemaken. Zo vertelt Bart over de tijd, dat ze nog in Koewacht waren gevestigd: 'We waren in België en zagen daar een oude brandweer auto te koop staan. We kochten dat ding voor circa zeshonderd gulden. Nadat de accu's opgeladen waren, konden we in dat ding stappen en ermee naar Nederland rijden. Maar ja, je moest er ook nog de grens mee over. Nou werkten de sirene's nog prima, dus die hebben we toen aangezet en zó met een gangetje de grens over! Iedereen in Koewacht kwam naar buiten want ze dachten dat er brand was. En toen we stopten bij onze kringloopheurs, kwamen ze daar allemaal naar toe omdat ze dachten dat het daar was. Nou, het was vlug duidelijk, dat er niks aan de hand was. maar wij hadden die auto zonder problemen de grens over gekregen.' En dan is er het verhaal van het bankstel, dat al tijden in de hoek stond en totaal onverkoopbaar leek. Bart: 'Op een dag komen er Turkse klanten in de zaak. Ze bekijken dat bankstel. Er stond geen prijs meer op. En wat gebeurt er.... Ik zie ineens die man een prijskaartje van ƒ250,- van een ander bankstel afhalen. Daarmee komt hij naar mij toe en vraagt of dat bankstel nog te koop is voor die prijs. Nu moetje weten, dat er juist door die groep meestal wordt afgepingeld, want dat is heel normaal in hun eigen land: loven en bieden. Maar deze keer dacht die man kennelijk, dat hij wel zo'n koopje 'versierd' had, dat hij nergens over begon en grif die 250,- betaalde. Wij deden natuurlijk of onze neus bloedde, maar achteraf hebben we er wel ontzettend om gelachen.... De Zeeuwse Kringloopheurs dus, Wilhel- minastraat 82a in Sint Jansteen. Elke dag vanaf tien uur open. Een commercieel opgezette poging om de wegwerpmaat schappij een klein spaakje in het wiel te steken. André van Himme In het half november verschenen boek 'Zeeland in dit tijdsgewricht' wordt onthuld, dat de PZC al sinds mei '85 wist dat de burgemeester van Borsele een betaalde baan als adviseur bij de uienfabriek van de gebroeders Mol heeft (zie ook Nieuw Zeeland van november), maar dat de betrokken PZC-redakteur weigerde iets met die wetenschap te doen. Over open baarheid versus bevoogding gesproken. Aardig om dan op 12 november in diezelfde PZC op pag. 10 twee stukken van betrokken redakteur te lezen: het ene behelst een recensie van het boek, het tweede (alsnog) de onthulling dat burge meester Van den Heuvel zich laat betalen door een omstreden milieuvervuiler. Waarmee het nut van dit soort boeken al meteen werd aangetoond. Tot het moment dat -in januari- de speciaal gevormde commissie van het PvdA-gewest Zeeland z'n keus heeft gedaan uit de dertien ingebrachte kandidaten, blijft het gokken, wie er nou op een voor de 2e kamer verkiesbare plaats komt. Maar steeds duidelijker wordt, dat Jaap van der Doef toch de gok gaat wagen om opnieuw staatssecretaris te worden. Zijn naam prijkt dus straks bovenaan. Maar als er een PvdA-CDA-kabinet zou komen, en Jaap opnieuw in een kabinetsze tel beland, dan blijven er twee stoelen over waarop een Zeeuw of Zeeuwse mag gaan zitten. En wie -behalve de nogal veel genoemde John Lillipalli-gaat dat worden? Tjeu in elk geval niet, want die heeft zichzelf al wijselijk teruggetrokken. Nu steeds duidelijker wordt dat er nooit een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde bij Kruiningen komt (de Belgen bouwen bij Liefkenshoek al zo'n tunnel) is gedeputeerde Ron Barbé met een oud plan op de proppen gekomen: een verbinding tussen Terneuzen en Ellewouts- dijk. Vele jaren geleden werd dat plan ook al eens gelanceerd, maar omdat die VOW toen nog heette te passen in een Europees wegennet kon het niet en bovendien bleek het tracé bij Terneuzen nog langer en moeilijker. Desalniettemin gaan ze er op studeren. Mocht het plan kans van slagen krijgen, dan betekent het een aanslag op het prachtige landschap van de Zak van Zuid-Beveland. Gedeputeerde Esther Maris-Koster (u weet wel, die zo goed op ons landschap past) heeft intussen al gemeld, dat eventuele verbindingswegen over de bestaande wegen moeten lopen. Afgezien van het feit, dat dié wegen dan verknald worden is het toch een belachelijk standpunt, want heel de Zak ligt vol kronkelende wegen en dijken. 17

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 17