Psycho-telekynese Fatsoensrakkers Pechiney Onze provinciale fatsoensrakkers Colijn en Roose vonden weer eens wat waar ze door gekwetst werden: de Jongerenkrant Zee land, een eenmalige uitgave ter gelegenheid van het internationaal jongerenjaar. De krant werd samengesteld door het sekreta- riaat van de Zeeuwse Jeugdraad en met subsidie van (o.a.) de provicie uitgebracht. Blijkens het PZC-verslag hadden Colijn (en ook Van Ommeren van de SGP) zich vooral gestoord aan een pagina over 'sex in Zeeland', waarin o.a. homo-jongeren wordt geadviseerd om zich vooral niet in de armen van de Pinkstergemeente te storten (want die denkt dat homofilie een te genezen ziekte is). Ook nu liet CDA-leider Roose zich door de dogmatisch gereformeerden op sleeptouw nemen. Ook hij was vooreen symbolische korting op subsidie, vanwege de 'onnodige kwetsende passages'. Toen Nieuw Zeeland hem telefonisch vroeg, welke passages dat dan waren wist hij niets te noemen. Hij zou de krant nog eens doorlezen en zodra hij wat gevonden had, ons opbellen. Nooit meer wat van gehoord. Inmiddels namen enkele christelijke scho len de aktie over, besloten de krant niet uit te delen. Natuurlijk was het effekt ave rechts: toen de leerlingen van de censuur hoorden wilden ze allemaal zo'n krant hebben. En dat lukte natuurlijk. Volgens voorzitter Wim Don gaat de PZEM over '85 ruim dertig miljoen gulden winst maken. De oorzaak lag volgens hem in het feit, dat de kerncentrale een iets hogere bedrijfstijd zal hebben dan verwacht werd èn het feit, -dat Pechiney minder (atoom)stroom afnam. Met andere woorden bevestigde hij dus weer eens, dat Pechiney door de kleinver bruikers wordt gesubsidieerd. Want, hoe minder stroom Pechiney afneemt, hoe meer winst de PZEM maakt. 18 Op een bankje aan de boulevard zat een jongen te lezen. Voor hem strekte de Westerschelde zich uit. Peinzend keek hij af en toe op uit zijn boek en dacht na over de inhoud. Psycho-telekynese. De macht om je wil op te leggen aan dode dingen. Interessant, dat wel, maar erg fanatiek geloofde hij er niet in. Dode dingen, vond hij, moest je maar dood laten, anders wordt het een puinhoop. Stel je voor dat je kop koffie op bevel met z'n oor gaat zwaaien. Daar word je toch niet lekker van. Vanuit Antwerpen kwam stroomopwaarts een tanker aangevaren, terwijl tegelijkertijd uit de richting van Vlissingen een kustvaarder naderde. Dromerig keek hij van de een naar de ander en zijn blik zette zich tenslotte vast op de kustvaarder. 'Moara' heette het ding. Waarschijnlijk een Liberiaans vrachtscheepje. Nieuwsgierig geworden door hetgeen hij in het boek had gelezen probeerde hij zich voor te stellen hoe hij de twee schepen zou laten botsen. Het vergde natuurlijk een ontzettende konsentratie. Inwendig grinnikend om deze flauwekul kon hij het toch niet laten om toe te geven aan zijn gevoel. Hij richtte zijn blik strak op het scheepje en bleel< konstant denken: 'Botsen, botsen'. Het kostte even moeite zich te blijven konsentreren omdat hij steeds afgeleid werd, maar na korte tijd ging het beter. De twee schepen naderden elkaar nu op 200 meter. 'Botsen, botsen', hamerde het in z'n hoofd. Op de brug van de kustvaarder stond de roerganger verveeld voorzich uitte kijken. Achter hem stond de loods schuine bakken te vertellen tegen de stuurman in een soort Engels waar de honden geen brood van lusten. De stuurman begreep er de helft maar van en lachte uit beleefdheid maar mee. De radiotelegrafist kwam binnen en duwde hem een telex onder z'n neus. 'Stoppen en wachten op nadere orders. Bestemming veranderd. Lading onderhands verkocht. Groeten'. Na overleg met de loods gaf hij de roerganger opdracht de koers te verleggen en voor anker te gaan buiten de vaarroute. Het schip voer nu halve kracht en kwam dwars te liggen op de stroom. Door de storm van de laatste dagen was er een zware zeegang ontstaan op de' Noordzee die zorgde voor een enorme stuwing in de monding van de Schelde. Doordat de boot het tij mee had zorgde én deze stuwing én het feit dat langzaam werd gevaren ervoor, dat hij plotseling uit z'n roer liep. Het schip was in één keer onstuurbaar geworden. De stuurman voelde het gevaar en schreeuwde naar de roerganger: 'volle kracht achteruit', maar het was al te laat. Met een daverende klap en een scheurend geluid boorde de neus van de tanker zich midden in de kustvaarder, die vrijwel onmiddelijk zonk. Ook de tanker maakte water en vanuit Vlissingen schoten de sleepboten van de firma Aasgier te hulp om het kontrakt te bemachtigen. De jongen op de boulevard zat volkomen verstijfd de gebeurtenissen te volgen. Pas toen de sleepboten als mieren rond de tankerzwermden schudde hij zijn hoofd alsof hij wakker wilde worden en stond moeizaam op. 'Dit doe ik nooit meer', mompelde hij in zichzelf. 'Dit is me te link'. Raats

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 18