Kaars voor Soweto Aktieweek tegen afschaffing minimum-jeugdlonen Wie zorgt voor warmte in Atoom Vrijstaat? 50 Organisaties bijeen voor ontwikkelingssamenwerking Tot 28 december is er in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een tentoonstel ling, waarin een beeld wordt gegeven over de relatie tussen Suriname en Zeeland (zie ook elders in dit nummer). Die tentoonstel ling is interessant, maar de catalogus, die erbij hoort is minstens zo verhelderend. Daarin wordt beknopt het verhaal over die relatie vermeld. Met dat boekje in de hand is het verhelderend om langs de vitrines te wandelen. Want daarin liggen ze dan, de bewijzen van het feit, dat Middelburg en Vlissingen inderdaad gebouwd zijn 'op de schedels der slaven': originele kontrakten, die Middelburgse regenten sloten met planters in Suriname voor het leveren van slaven; lange lijsten van slaven, die verkocht werden en de prijs die ze opbrachten; een boek dat het Zeeuws Genootschap voor Wetenschappen uitgaf met een handleiding hoe de slaven aan boord te behandelen ('het voorkomen van ziekten moet zo weinig mogelijk in het geven van geneesmiddelen 22 bestaan'); verder lijsten van onderweg gestorven negers (gemiddeld 25%) en afbeeldingen van de martelmethoden op Fort Zeelandia. Scholieren uit de hoogste klassen der basisscholen en de laagste van het voortge zet onderwijs krijgen een lesbrief en tips voor projekten. Dat is een prima initiatief. Maar ook volwassen Zeeuwen doen er goed aan om eens te gaan kijken in de bibliotheek. Wellicht dat ze dan iets anders gaan denken over de moeilijke situatie, waarin het land Suriname nu nog verkeert. De Middelburgse Hervormde kerken orga niseren in december een aktie voor de zwarte mensen in Soweto. Via het kopen van kaarsen die in Soweto door slachtoffers van de apartheid zijn gemaakt, kun je hen steunen. En dus bij het kerstkaarslicht het lekkere gevoel te hebben solidair te zijn. De kaarsen zijn 's zondags te koop in de kerken en verder via H. Schouwenaar, Voorborch 10. De Jongerenbeweging verbonden met de FNV houdt van maandag 16 tot en met zaterdag 21 september een landelijke aktieweek tegen de afschaffing van de minimum-jeugdlonen voor zestien- en zeventienjarigen. Op verschillende fronten wil de jongeren beweging proberen de overheid onder druk te zetten de voorgenomen maatregel niet uit te voeren. De hoop is dan ook gericht op massale deelname door jongeren. Wie mee wil doen, kan zich aanmelden bij de jongerenbeweging, De Blokken 16,Terneu- zen, tel. 01150-97025. De Stichting Atoom Vrijstaat, Dorpsstraat 11, Woensdrecht, rekent in deze koude maanden op de warme steun van de lezers van Nieuw Zeeland. Door het verscherpte optreden van de politie, gepaard gaande met inbeslagname van de nodige goederen, is aan praktisch alles gebrek. Om de wacht rond de toekomstige standplaats van kernraketten te kunnen blijven houden, zijn nodig: dekens, hout, landbouwplastic en jerry cans. Ook zeer welkom zijn zakwarmers, van die metalen doosjes die een visser op zijn lijf draagt om zich te verwarmen. De politie zal wel heel ongewenst intiem moeten worden om deze dingen af te pakken. Al dit soort zaken kunt u rechtstreeks op het adres van de Vrijstaat kwijt. Mocht dit om een of andere reden niet lukken, dan graag een bericht aan Ton Besselink die dan verder voor alles zorgt. Het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking (C.O.S.), dat is gevestigd aan de Dam 47 in Middelburg, houdt zaterdag 14 december een bijeenkomst met alle op dit terrein werkzame organisaties in Zeeland. Plaats van samenkomst is de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De vijftig organisaties zullen met dia's, gesproken woord en theater van hun speciale werk kont doen. Deelnemers zijn onder meer de Wereldwin kel, Terre des Hommes, Stichting Zuidelijk Afrika, Zeeuwse Dwaze Moeders. Nadat iedereen zich heeft voorgesteld, wordt er gesproken over ontwikkelings samenwerking in samenhang met de Tweede Kamer verkiezingen. Dit geschiedt in een forumdiskussie met als forumleden Wijnie Jabaaij (PvdA), Ad van de Toorn (CDA) en een Tweede Kamerlid van de VVD. Een naam was nog niet bekend bij het ter perse gaan van de krant. Uit de wetenschappelijke hoek zal ook iemand in het forum zitting nemen, maar wie was evenmin bekend. De bijeenkomst duurt van één tot half zes 's middags. Natuurlijk is iedere belangstellen de welkom.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 22