Qnoeten uit.... PöSTKO&E Oh ia! Smoutebollen in zicht At Ko de Jonge Er zijn mensen die in december aan cadeaus doen Maar wat? Peins-peins, natuurlijk niet zoveel poen Die vrienden zijn wel krantvriendelijk Doe eens een cadeau-abonnement Nieuw Zeeland, heel klantvriendelijk. nieuwe abonnee adres postcode en plaats dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: naam adres postcode en plaats Ik wacht op uw accept-girokaart handtekening opsturen naar nieuw zeeland, postbus 276, 4330 ag middelburg 't Ei wee nie goed 'ezete. De vorige kêêr was het vee te kritisch. Te vee tegen 't zêre bêên. (Da's oaltied het rechtse). De vrouwe was ok kwaed. ik oa ommers beloofd da'k wat vriendelijker zou schrieve. Nie oaltied over polletiek en zö. Een paer klanten die a in de wienkel kwaeme zeie d'r ok a wat van. Dan mö je dus wè voorzichtig worre. Mè ik kan d'r toch ok niks an doë a de mensen zö lomp bin en zukke stomme diengen uutaele. Dat ka'j dan toch nie over je kant litte gae? Nï goeie diengen mö je echt zoeke. Straks mie de kosse- misse misschien. Dan ouwe ze mêêstal op mie 't vechten. Mè on dezen tied is 't er nie vee om dankbaer voe te wezen. Mè volgens de vrouwe is dat er oaltied. A je 't mè wil zie. Allee dan. Blie bin ik omda'k nog mè twïmaal bestole bin deze maend. En dankbaer mag je weze a de kerstdag mè twï daegen duurt. Tevree kan jewezeomda je gin twï sukaladeletters ehad eit die a beschummeld were. Zö kan'k nog wè een steutje deur gae. Dan toch mè wat aors. Reden tot verbaezing was het bericht onlest in de krante dat de ziekte- kostenverzekerienge voe ambtenaeren de kosten van reageerbuusbevruchtige mö vergoede. Bel, bel toch. Noe doe ze natuurlijk ièlemille glad niks mï. Pas las ik nog ergens da ambtenaeren wachte toet a de vrouwe last kriegt van den hik. Mè da's dan noe ok klaer. 't Is een vremde waereld wï a zokke angenêême diengen in ongebruuk raeke. Ons bluuf het geweun op z'n ouwerwes doë or. Wat a ok êêl positief is, is da ze in Vlissinge de stad op wille knappe. Noe wille ze a de groate wienkels van buuten de stad wee vrom komme nï 't centrum. Je za 't zie. Eêst lokke ze de mensen nï de industriegebieden. Dï mik je dan mooie sier mie. Wat een industrie toch! En even laeter lokke ze ze wee vrom nï de stad. En die groate wienkels mè lache. Vlissinge, Goes out in de gaten. Wan 't bin toch wee de centen van de geweune mensen dï a ze die leu mee subdidiëre. En me brienge a zövee geld nï die wienkels. De gemêênte most dï niks an doe en 't geld dat a ze dï mie uutspaere vrom geve an de mensen die a dat bie mekare brienge. Ons dus. Oalemille een lekkere beuterstaeve kado mie de kerst. Mie de groeten van de gemêênte. Da's nog es wat aars as verööging van 't riool, 't onroerend goed en de vuulnis. A d'r zokke diengen zoue gebeure, dan zou'k m'n penne in de amandelspijs doppe en êêl, êêl vriendelijk schrieve. Mè vermoedelijk za'k eerder op m'n penne knaauwe as op een gratis kerstkranse. Dus... O, dï kom volk in de wienkel. Mie een bitje geluk kan'k die een pööt uutdraaie. Dan wordt het toch nog goed. At het lukt, meuge je op ouwejaer oalemille om een smoutebolle komme. Een goed uutende or. Sienkel

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 24