inhoud nummer 11 het volgende nummer abonnementen brieven Suiker Buitenlanders als stemvee? erden weggelopen slaven in surïïï«nïïé"opgehangen: met een ijzeren haak door hun ribben, nummer 11, december 1985 uitgave: stichting nieuw zeeland postbus 276, 4330 ag middelburg redactie en administratie: telefonisch bereikbaar op: 01105-2478, 01182-274101150-12862, 01180-26043 postgiro: 548 52 69 aan dit nummer werkten mee: andré van himme, bert altena, trudi warns, ad de jong, engel reinhoudt, jan bruijns, riet suwijn, kees slager, theo raats, hein verwer, ton besselink, jo jobse, bert gerestein, elsa westland, joop dam, peter steutel, ko de jonge, johan sinke, cor schuilwerve. het volgende nummer verschijnt op 8 januari 1986. advertenties, bijdragen en ingezonden brieven moeten uiterlijk op 24 december binnen zijn. een jaarabonnement kost maar 25 gulden, abonnees kunnen ook opzeggen, al is dat niet de bedoeling, indien tóch, dan wel twee maanden van tevoren, dat is sympathieker dan het blad gewoon laten komen, maar niet betalen, dan gaan we namelijk echt naar de kelder. 3 De PZEM onthult het zelf: de komende jaren dreigen forse verliezen omdat de KERNCENTRALE alsmaar meer geld kost. 4 Uitzendbureau Start, ooit opgezet met ideeële doelen, doet rare dingen in Zeeuws- Vlaanderen. Gevolg: RUZIE BINNEN DE FNV-ZEELAND. 6 In Reimerswaal dreigt de SCHOOLSTRIJD op te laaien, nu de reformatorische school Teerlingen weghaalt bij de openbare. 7 Direkteur Kannekens bedacht een 'klantvriendelijk' AFSLUITSYSTEEM voor de PZEM, maar achteraf blijkt dat bedrijf toch niet zo gecharmeerd van zijn idee. 9 Deze maand zullen dan eindelijk de beslissingen vallen. Gaan Goes, Terneuzen, Middelburg en Vlissingen over op KABEL-TV? En wat betekent dat voor de minima? 10 Al jaren buiten Zeeland wonend, maar nog altijd geëerd in eigen land, overleed PIET MEERTENS. Een in memoriam. 11 Foto's van kruisraketten-akties; PETER VERDURMEN fotografeerde zes maanden heel intensief. Een kollektie uit zijn reizende tentoonstelling. 14 Wie weet eigenlijk dat Suriname jarenlang een Zeeuwse kolonie was? Een onthullend verhaal over ZEEUWEN ALS SLAVENHANDELAARS EN SLAVENDRIJVERS. 16 De WEGWERPMAATSCHAPPIJ bestrijden en er ook je boterham mee verdienen. Dat doen twee jongens in Sint Jansteen. 19 DANKBAAR ZIJN was de boodschap. Ons laatste artikel over het Burgerlijk Armbestuur van Heinkenszand. En verder: veel vuulte, aksienieuws, raats, ko de jonge, sienkel, brieven en niet vergeten: een bon om een nieuwe abonnee te werven. Voor 25 piek kunt u iemand een heel jaar dankbaar aan u laten denken. Naar aanleiding van uw artikel over de suikerbiet, wou ik er op wijzen dat ook het suikerriet niet zo'n leuk gewas is. Daarbij denk ik vooral aan het feit, dat het werken in de suikerriet-plantages afschuwelijk zwaar is. Vandaar dat er in het verleden altijd slaven voor werden gebruikt en nu arme sloebers in ontwikkelingslanden. Nadat Columbus in 1493 het suikerriet naar het Caraïbisch gebied had gebracht werden daar plantages gesticht. Omdat de Euro peanen de zoete smaak te pakken kregen, kwamen er steeds meer plantages. Maar wie wou er op werken? De indianen zeker niet. Dus ontstond de handel in neger-slaven tussen Afrika en Amerika, waarin ook de Zeeuwen hun partijtje hebben meegebla- zen. De afschuwelijke toestanden op de plantages zijn dus min of meer te wijten aan onze behoefte aan suiker. Toch heeft de mansheid tot de 15e eeuw amper suiker gegeten. Waarmee is bewezen, dat we best zonder kunnen, terug dus naar de honing. Daar heb je ook veel mooiere planten voor nodig! A. de Nooijer Vlissingen In het vorige nummer van Nieuw Zeeland was ik wel zeer onaangenaam getroffen door het berichtje dat de PvdA -met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezin gen, waarbij buitenlanders stemrecht heb ben- buitenlanders zou zien als stemvee en dat ze daarom nu via folders, video's en dia's deze stemmen proberen binnen te halen. Dit artikeltje wordt eigenlijk alweer ont kracht door de zin 'Voor de VVD wat moeilijker dan voor de PvdA'. Waarom voor de PvdA minder moeilijk? Omdat de PvdA nu pas oog heeft voor de situatie van de buitenlanders? Nee, eerder omdat de PvdA als grootste linkse partij opkomt voor de belangen van hen die in de verdrukking zitten. Om die reden trekt de PvdA zich dan ook de situatie aan van de buitenlandse werknemers. Dat doet ze door contacten te onderhouden met organisaties van buiten landers en door een beleid te ontwikkelen via landelijke en gewestelijke werkgroepen. Werkgroepen die al geruime tijd bestaan maar vaak achter de schermen werken en daardoor niet in de publiciteit komen evenals vele andere werkgroepen binnen de PvdA. Onder invloed van verschillende facistische en rascistische invloeden zijn een aantal van deze groepen de afgelopen jaren wat meer naar buiten getreden uit bezorgdheid over dergelijke tendenzen. Dit heeft in bijvoor beeld de grote steden zoals Amsterdam en Rotterdam erin geresulteerd dat meer aandacht is geschonken aan de leefsituatie in de oude wijken. In andere plaatsen -o.a. in Zeeland- zijn PvdA-afdelingen actief in anti facisme/rascisme comitee's. Daarnaast is de PvdA van mening dat een optimale belangenbehartiging voor en door buitenlanders het beste kon geschieden indien buitenlanders (eigenlijk onze nieuwe landgenoten) actief kunnen deelnemen aan de politieke besluitvorming. Dat betekent dat ze actief moeten worden in afdelings besturen, gewestelijke besturen, e.d. Thans is een eerste stap gezet op weg naar een grotere betrokkenheid en dus ook invloed van buitenlanders door ze het recht te geven van zowel actief als passief kiesrecht voor de gemeenteraad. De PvdA ziet buitenlan ders dus zeker niet als 'stemvee' maar deelname aan de gemeenteraadsverkiezin gen geeft buitenlanders de mogelijkheid om een vuist te maken. Die zullen ze dan ook moeten gebruiken. Frits de Kaart, coördinator van de gewestelijke minder heden werkgroep Pvd A-Zeeland. (We kijken met belangstelling uit naar de namen op de verkiesbare plaatsen van de PvdA-Iijsten. (Red. NZ).

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 2