Snel stijgende verliezen door kerncentrale PZEM onhult het zelf: -#■ "T Het provinciaal bestuur heeft crecn symbolische dag voor uitgezocht: op vrijdag de dertiende gaan provinciale staten beslissen om weer eens een stukje inspraak om zeep te helpen. Nog vóór de uitslag van de Planologische Kernbeslis singsprocedure over de bouw van een nieuwe kerncentrale bij Borssele bekend is, wordt er tien miljoen gemeenschapsgeld beschik baar gesteld om alvast met de voorbereiding te beginnen. Uitein delijk mag het krediet tot 80 miljoen oplopen. De haast, waar mee de dames en heren voorstan ders te werk gaan doet een slecht geweten vermoeden. Op pagina 6 van hun aanbiedingsbrief laten ze zelf al iets daarvan doorschemeren. Zelf wijzen ze erop, dat een 'onzeker element' is, dat in het voorontwerp van de nieuwe elektriciteitswet als eis voor het mogen bouwen van nieuw elektrisch vermogen is gesteld, dat het bedrijf minimaal 3500 MW aan opgesteld vermogen moet hebben. Nou, dat heeft de PZEM niet. Dus zou die tien miljoen wel eens weggegooid geld kunnen zijn, tenzij.... men een fusie met PNEM en PLEM in de beruchte (ondemo- kratische) struktuur NV aangaat! Dat is dan ook precies de bedoeling: door die tien miljoen te voteren, forceren de staten tevens de fusie. m Op bladzijde 4 van de brief wordt definitief afgerekend met het idee, dat de PZEM een nutsbedrijf van en voor de Zeeuwen zou zijn. Ware dat het geval, dan zou er geen nieuwe kerncentrale nodig zijn, want Zeeland stikt al van de elektrische stroom. Waarom dan toch gebouwd? Antwoord: 'Elektriciteit produceren, ook als deze niet in het eigen gebied wordt afgezet, is een belangrijke industriële bedrijvigheid, waarbij hoogwaardige arbeid moet worden verricht en waarbij een belangrijke ekonomische uitstraling naar de regio plaatsvindt. Ook de produkten van andere Zeeuwse industriële ondernemingen vinden immers niet altijd hun iivcf naar Zeeuwse gebruikers. 'Andere Zeeuwse industriële ondernemingen' u weet het dus: de PZEM is niet langer ons eigen nutsbedrijf, maar een industrie, zoals Hoechst of Dow of De Schelde. 33 PZEM Bij het statenstuk was ook de begroting 1986 van de PZEM. Een interessant stuk. Nee, een onthullend stuk. Zo valt er op pagina 24 te lezen, dat het bedrijf op de elcktriciteitssektor tot en met 1985 winst maakte, maar dat die winst de komende jaren omgezet zal worden in een fors verlies, oplopend van 5 miljoen volgend jaar tot 32 miljoen in 1989. En waardoor gaat de PZEM dan zoveel verlies lijden? Het antwoord staat op de volgende pagina: 'de voortgaande investeringen in het bijzonder ten behoeve van de kerncentrale' en.... 'een verkrapping van het prijsverschil tussen conventionele en nucleaire brandstofprijzen' Dwars tegen alle haleluja-verhalen over goedkope brandstof voor kerncentrales in, vertelt de PZEM hier het tegenovergestelde. Trouwens, wie de oude begrotingen heeft bewaard, kan snel uitrekenen,dat de PZEM niet alleen in de komende jaren hoge investeringen voor de kerncentrale heeft, maar ook in het verleden al een aardige cent heeft moeten betalen. Een optelsommetje van de projekten, die in de begrotingen van 1981 tot en met 1986 worden genoemd, leert dat de PZEM al voor 341 miljoen in de kerncentrale heeft geïnvesteerd. Als men dan weet, dat-ie ooit voor 300 miljoen werd gebouwd en men er vanuit mag gaan, dat er ook vóór '81 al 'n paar miljoen werd uitgegeven, dan is de verrassende slotsom, dat er al meer aan die centrale is verspijkerd dan hij heeft gekost. Op pagina 29 wordt nog even verduidelijkt, dat -terwijl er komend jaar aan de kerncentrale dus voor ruim 60 miljoen verspijkerd moet worden- aan alle andere (conventioneel gestookte) centrales nog niet één miljoen verbouwd of verbeterd hoeft te worden. 3 Omdat de PZEM zo aardig is om in haar begroting zowel de produktie- als de brandstofkosten van de kerncentrale te vermelden en we ook weten hoeveel stroom ze levert, kun je uitrekenen hoeveel de Borsselse atoomstroom per kilowattuur kost. Herman Damveld, bedreven in dit soort berekeningen, deed dat voor Nieuw Zeeland. Aan de hand van ook enkele oude PZEM-jaarstukken kwam hij tot de slot som, dat de Borssele-stroom in 1980 op 4,4 cent per kWh kwam, in '83 wasgestegen tot 6,2 cent en in '86 op 7,1 cent zal liggen. Maar, dat zijn 'politieke' prijzen, want de kosten voor opslag van afval, voor de ontmanteling van de kerncentrale en verzekering zijn maar voor een deel in de prijs doorberekend. Voor een reeële prijs zou je er 2 cent per kWh bij moeten tellen. En dan is er nog het feit, dat de PZEM de kerncentrale afschrijft tegen de historische kostprijs in plaats van tegen vervangings waarde. Dat is natuurlijk verneukeratief, want deze kerncentrale is door Siemens voor een fancy-prijs gebouwd (in de hoop zo meer opdrachten te krijgen) en een nieuwe zal enorm veel meer gaan kosten. Volgens de Commissie Beek (toch pro kernenergie) zou je 4,6 cent per kWh moeten rekenen op basis van vervangings waarde. De PZEM rekent voor afschrijving slechts 0,9 cent per kWh. Met andere woorden: de échte prijs van de Borsselse atoomstroom is circa 13 cent per kWh. En dat is dus ruim 4 cent meer dan de 8,7 cent die van Aardenne noemt als prijs van atoomstroom uit nieuwe (dure) kerncentra les. E Over die ontmantelingskosten heeft Wim Don in november gezegd, dat men gaat bekijken of de PZEM niet meer in het daartoe gemaakte potje moet stoppen. Niet zo'n gek idee als je weet, dat in de VS de (kleine) Humbold B-kerncentrale ontman teld zal worden en dat men daar verwacht, dat dat 500 miljoen dollargaat kosten (ruim 1500 miljoen gulden dus). De PZEM heeft in haar ontmantélingspotje nu 39 miljoen gulden.... Kortom: extra geld voor ontmanteling en steeds maar miljoenen om het verouderde spul te onderhouden en te vertimmeren. (Wat in een steeds kortere periode afge schreven moet worden), zorgen ervoor, dat zelfs de goedkope 1ste kerncentrale Borsse le straks een gigantisch financieel verlies gaat opleveren. En hij zal moeten blijven draaien, want als je hem stil legt krijg je helemaal niks terug van je investeringen. K.S. 3

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3