Vaste banen gaan verloren door uitzendbureau Start Onderzoek Nieuw Zeeland bevestigt kritiek FNV-Zeeuws-Vlaanderen Het uitzendbureau Start werkt averechts en bevordert de uitbuiting der werknemers. In plaats van werklozen aan een vaste baan te helpen, zorgt het ervoor, dat vaste banen verloren gaan. En dat terwijl Start als een ideeële stichting is opgezet op initiatief van het Ministerie van Sociale Zaken in samenwerking met werkgevers- én werknemersorganisaties. Zo heeft de FNV twee vertegenwoordigers in de stichting Start. Die moeten zich terugtrekken. Dat is -kort samengevat- de kritiek van de FN V-afdelingen Hulst en Terneuzen, die op 23 november een diskussie opleverde tijdens de distriksnajaarsvergadering van de FNV-Zeeland. Daar hadden de twee boze afdelingen een motie ingediend. Zij willen dat het uitzendwezen in zijn totaliteit bestreden wordt. Het distrikts- bestuur ontraadde de vergadering echter om een motie van die strekking aan te nemen. Omdat het belangwekkend is als er inderdaad met steun van het ministerie én de vakbeweging vaste banen naar de maan worden geholpen, stelde Nieuw Zeeland een onderzoekje in naar het funktioneren van Start. Hieronder het resultaat: August de Meijer Bij het overslagbedrijf August de Meijer te Terneuzen wordt de laatste jaren veel gebruik gemaakt van mensen die via Start worden aangetrokken. Opvallend is dat er gebruik wordt gemaakt van een vaste avondploeg van zo'n 15 man die dat nu al ongeveer 2,5 jaar doen. Deze mensen funktioneren als vaste arbeidskrachten, maar daar staat tegenover dat zij niet het c.a.o.-loon uitbetaald krijgen. Omdat zij maar zes maanden achter elkaar uitgezon den mogen worden, zie je ze voor een korte tijd niet meer, maar vervolgens duiken zij weer op. Tegen iedere 'uitgeleende' werknemer wordt gezegd dat hij kans op vast werk heeft. In de praktijk blijkt dat er slechts zelden iemand in vaste dienst wordt genomen. Toch maakt het bedrijf op piekdagen van zo'n 60 'Start-krachten' gebruik. Verder is het zo, dat door gebrek aan scholing er bij de ingeleende krachten sprake is van een erg hoog ongevallencijfer. Ook bezitten ze weinig kennis over de stoffen waarmee zij in aanraking komen. Dit terwijl het regelmatig gebeurd dat erg giftige en gevaarlijke stoffen worden over geslagen. Overigens zijn bij de paar aannames van vast personeel, ook mensen in vaste dienst genomen die niet eerder via Start op het bedrijf hebben gewerkt. Groosman Een ander voorbeeld is het loodgieters- bedrijf Groosman te Westdorpe. Ronie van de Velde uit Terneuzen werkt al 3 jaar voor dat bedrijf via een uitleenformule van Start. Hij zegt hierover: 'Van mijn werkgever heb ik gehoord dat hij vroeger met meer vast personeel werkte. Omdat het wel eens voorkomj dat hij in bepaalde perioden minder werk had voor zijn vaste mensen, heeft hij er 4 een aantal ontslagen. Hierdoor heeft hij nu minder loonkosten. Immers op hoogtij-dagen leent hij mensen in via Start. Om deze vervolgens als het weer wat rustiger wordt te ontslaan. Groosman zal dan ook niet gauw meer mensen in vaste dienst aannemen. Glasfabriek Rob Jansen uit Koewacht over wat hij heeft meegemaakt bij de Glasfabriek te Sas van Gent.: 'Een tijdje geleden ging dat bedrijf over tot reorganisatie. Als gevolg hiervan werd er een aantal mensen ontslagen. Vervolgens werden ex-werknemers via Start weer door het bedrijf ingeleend. Sommige van deze mensen moesten het dan wel doen voor minder geld. Zij werden drie schalen lager dan voorheen ingeschaald!' Milock Irene Bertram uit Hulst werkte vroeger bij Milock. Vanwege het faillissement van het bedrijf werd zij ontslagen. Twee dagen daarna werd het bedrijf overgenomen door de heer Keldermans. Het bedrijf draait nu onder de oude naam verder. Het perso neelsbestand is van 60 personen ingekrom pen tot 20. Het opvallende bij deze overname is dat Keldermans, geen enkele verplichting ten aanzien van de overname van het bij Milock werkzame personeel had. Dit omdat het Gewestelijk Arbeidsbureau grif een ont slagvergunning heeft afgegeven. Mevrouw Bertram hierover: 'Een tijdje geleden werd ik net als twee van mijn ex-kollega's benaderd door Start. Ons werd gevraagd of wij bij Keldermans voor een periode van 4 tot 6 weken aan het werk wilden. Omdat ik op dat moment ziek was ging ik niet op het aanbod in. Van mijn ex-kollega's hoorde ik dat zij door Start werden uitgeleend. Ook is mij bekend dat enkele van de mensen die nu via Start weer bij het oude bedrijf werken minder betaald krijgen als voorheen. Broomchemie Ook Henk van Drunen te Terneuzen heeft zo zijn ervaringen met Start. Een tijdje geleden werd hij uitgeleend aan Broomche mie. Voorheen was Van Drunen werkzaam geweest in een leidinggevende funktie in de procesindustrie. Hij had ook verschillende diploma's in zijn bezit en was een uitstekend chemisch-vakman. Henk van Drunen vertelt het volgende over zijn ervaringen bij Broomchemie: 'Ondanks mijn vakkennis werd ik de eerste dag dat ik was uitgeleend bij Broomchemie aan het opruimen gezet. Vervolgens moest ik zakken vullen net als alle overige kollega's die via Start aan het bedrijf waren uitgeleend. Ik stelde aan een van de mensen van Broom de vraag wanneer ik aan het werk zou toekomen waarvoor ik uitgeleend was. Ik was namelijk uitgeleend als operator. Deze kon mij hierover geen uitsluitsel geven. Van werkne mers bij Broom hoorde ik dat ingeleende krachten in de regel dergelijke karweitjes als ik te doen kregen. Omdat er geen uitzicht was op ander werk, heb ik aan de bedrijfsleider medegedeeld dat hij mij de volgende dag niet meer moest verwachten. Dit werd aan Start doorgegeven. De man werkzaam bij Start gaf dat vervolgens door aan mijn bemiddelaar op het arbeidsbureau. Deze stelde op zijn beurt de gemeentelijke sociale dienst in kennis, wat er toe leidde dat er een aantal maanden een korting op mijn uitkering werd toegepast. Ook Pieter Mielen uit Terneuzen heeft een soortgelijke ervaring met Start. Om bepaal de redenen voelde hij er niets voor om bij Broom aan het werk te gaan. Ook dat leverde hem een korting op zijn uitkering op. Ook hier werd via Start en het arbeidsbureau de sociale dienst ingelicht.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 4