Uitbuiting Tot zover het eigen Nieuw Zeeland onderzoek. De Zeeuwsvlaamse FNV-afde- lingen hebben soortgelijke klachten binnen gekregen. Dat resulteerde in de motie, die niets aan duidelijkheid te wensen overliet: 'Start buit werklozen uit. Men krijgt geen fatsoenlijk c.a.o.-loon en men moet het vuilste, slechtste en gevaarlijkste werk doen. Start werkte mee aan slechte arbeidsomstan digheden, want de werkgever kan altijd verwijzen naar een hoop Start-werknemers die het werk onder miserabele arbeidsvoor waarden wel willen/moeten doen. Het ondergraaft dus de positie van de vaste werknemers/vakbond in het bedrijf. Werklo zen worden bedreigd: Ofwel werken voor Start en dan wel direkt, ofwel een strafkorting op hun uitkering. De G.S.D. wordt reeds bij de eerste weigering ingelicht. Dit gebeurt niet eens bij een commercieel uitzendbureau. Start helpt mee aan het ontduiken van de wet op het uitzendwezen. Er zijn gevallen bekend waal mensen eerst 6 maanden voor A.S.B., dan 6 maanden voor Start en daarna weer voor A.S.B. op dezelfde werkplek aan de slag zijn geweest. Start schiet zijn doel voorbij: als een werkgever op een gegeven moment toch vaste mensen in dienst neemt dan neemt hij meestal geen Start-mensen, ook al werken ze daar voor een langere tijd. Voorzitter Dirk Nimmegeers van de FNV- Terneuzen voegt er aan toe: 'Het is een illusie om te denken dat mensen via uitzendwerk aan een vaste baan worden geholpen. Niet dat het nooit voor komt. Maar de reden dat er geen vaste banen komen is dat de ondernemers willen besparen op de loonkosten. Start speelt mee in een strategie van de ondernemers, omdat men probeert werknemers aan te passen aan de noden van de werkgevers. Als er pieken zijn worden zij aangetrokken. Start is een manier voor de regering, om mee te werken aan de strategie van de onderne mers waarbij de kollektieve arbeidsover eenkomsten worden ontdoken en flexibili sering van de arbeidsduur via een achter deur wordt ingevoerd. Er komen hierdoor niet meer vaste banen, eerder komen er minder. Als je er van uitgaat dat het werken op deze wijze principieel fout is, dan ligt het voorde hand dat je aan de F.N.V. vraagt hun vertegenwoordigers op nationaal niveau terug te trekken. Bovendien ga je pas in een organisatie zitten als je het eens bent met de uitgangspunten van die organisaties. Start, daar zou ik nooit in gaan zitten omdat ik het niet eens ben met de uitgangspunten en de doelstellingen. Als je vindt dat de doelstel lingen goed zijn, maar het niet goed funktioneert, dan blijf je in die organisatie en probeer je deze van binnenuit te hervormen.' Nimmegeers vindt het distriktsbestuur slechts voor een deel aan zijn kant. Het pre advies luidde: 'Het distriktsbestuur onder kent de problemen bij Start zoals ze door de F.N.V.-afdeling Terneuzen wordt gesigna leerd. Inmiddels is de kwestie via de distriksbestuurder op de agenda van het distriktsbestuurders-overleg in Amsterdam geplaatst. Ook in het verleden is vanuit het F.N.V. distrikt Zeeland al verschillende malen kritisch gerapporteerd naar het August de Meijer in Terneuzen maaktal 2,5 jaar gebruik van een ploegStart'-uitleenkrachten, zonder ze c.a.o.-loon te betalen. federatiebestuur omtrent enkele aktivitei- ten van Start. Gelet op de nuttige funktie die Start voor de bemiddeling van moeilijk plaatsbare werklozen naar een vaste betrekking kan hebben, adviseert het distriktsbestuur de aan het eind van de motie geopperde suggestie om de F.N.V. te verzoeken uit het Start-bestuur terug te treden niet over te nemen.' Vraag aan distriktsbestuurder Tjeu Strous: 'Wanneer houdt het praatstadium op?' Strous: Als het een landelijk verschijnsel was, dan lag de zaak anders. Het gekke is dat de klachten vooral uit Zeeland komen met een zwaartepunt in Zeeuws-Vlaande- ren. Om je vertegenwoordigers terug te trekken zijn er meer dan alleen klachten uit Zeeland nodig. Wellicht zijn de klachten deels toe'te schrijven aan een kader dat meer aktief is in Zeeuws-Vlaanderen. Er is in Zeeuws-Vlaanderen wel wat aan de hand en daar moet iets aan gedaan worden, maar wij gaan niet zover dat wij uit Start stappen. Dit ook omdat ik vind dat Start ondanks alles goed gebruikt kan worden. Ik denk dat wij via Start een greep hebben op de markt van flexibele arbeidskontrakten en ook koppelbazen kunnen proberen de wind uit de zeilen te nemen. Ook gezien de sociale doelstelling van Start, die zo is dat er in principe wordt geprobeerd om mensen aan een vaste baan te helpen, moet je Start nu niet als een baksteen laten vall'en. Het is beter om je invloed binnen Start te gebruiken om fouten te veranderen.' Overigens zegt Strous:Het is natuurlijk wel zo, dat een groot aantal mensen tegenwoor dig nadrukkelijk kiest voor uitzend-arbeid. Je moet je afvragen ofje als vakbeweging niet je kop in het zand steekt als je dat negeert. Misschien moeten wij ons best gaan doen voor eenc.a.o. voor uitzendkrachten, zodat er ook zaken geregeld kunnen gaan worden als het betalen van een pensioenpremie voor die mensen. Want nu bouwen uitzendkrachten geen pensioenrechten op.' Over het feit, dat er zaken worden doorgebriefd aan de sociale .diensten, waardoor mensen strafkortingen krijgen, zegt Strous: 'Ik heb dat verscheidene keren met de regio-manager besproken. Die beweert bij hoog en laag, dat het uitgesloten is, dat dat gebeurt. Het management stelt zich duidelijk op het standpunt dat het niet mag. Dat het toch voorkomt is voor ons aanleiding om eens ernstig te gaan praten over het funktioneren van Start.' Dat is dus het resultaat: 'Ernstig praten over het funktioneren van Start.' Maar tijdens de distriksnajaarsvergadering werd na een heftige diskussie de motie van Terneuzen (tegen de zin van het bestuur) aangenomen. En in die motie staat, dat er 'een grootscheepse campagne gestart moet wor den ter bestrijding van het uitzendwezen, inclusief Start. Gehoord de ideeën van Strous is het interessant te kijken wat die campagne gaat inhouden. André van Himme 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5