Zeeuwse steden stappen toch in kabel-avontuur Straks kiezen tussen dure kabel of slechte binnen-antenne OPSPORING VERZOCHT Na jaren diskussiëren, studeren, aarzelen, lijkt het er dan nu toch van te gaan komen. In de vier grootste Zeeuwse steden staat het besluit om over te gaan op kabeltelevisie voor de deur. Terneuzen wil met de firma ONAK in zee en de drie andere met PZEM-dochter Zekatel. In alle gemeenteraden lijkt een meerderheid vóór de kabel. Kennelijk omdat men het gevoel heeft dat een stad zonder kabel-t.v. een beetje achterlijk is. Maar dat die kabel voor de uitkeringstrekkers meer last dan lol gaat opleveren, staat eigenlijk al bij voorbaat vast. 'Ik begrijp niet waar ze zich in Vlissingen en Middelburg zo druk over maken', zegt de heer Clyncke, de man van Deltakabel in Sluis. In dat stadje is het aantal aangeslote nen op de kabel in zes jaar tijdsgestegen van 80% naar 90%. 'Je moet ze laten zien wat ze allemaal krijgen, dan gaat het verder toch gewoon vanzelf, is zijn mening. De Sluise aangeslotenen betalen ook 'vanzelf 23,85 per maand voor 13 t.v.-zenders plus een informatiekanaal. Het gaat niet zo vanzelf in de twee grote Walcherse steden. In Vlissingen zijn maar liefst drie opiniepeilingen gehouden. De uitkomsten van de twee belangrijkste, die van Zekatel en die van de woningbouw corporatie Basco (met 5500 woningen de grootste huiseigenaar) staan diametraal tegenover elkaar. Het Intomart/Zekatel- resultaat scoorde 52% positief voor aanslui ting; bij dat van Basco hebben 1525 van de 1984 ondervraagden geen behoefte aan de kabel. De discussie over die kabel dateert al van vóór 1973- althans in het Vlissingse. In 1983 mondde dat uit in een gemeentelijke kabelnota, mede naar aanleiding van de slechte televisie-ontvangst in de binnenstad waar o.a. de kranen van de Schelde werf niet zelden dubbel beeld veroorzaken. Maar wellicht zou men er (nog) niet aan begonnen zijn als niet 'de regionale ontwikkelingen van kabeltelevisie in 1981 een nieuwe stimulans (kreeg), toen de raad van bestuur van de NV PZEM verklaarde, dat de exploitatie van een kabeltelevisie- en FM- net zich uitstekend verdraagt met het karakter van een openbaar nutsbedrijf.' Dat leek dus geregeld. De PZEM zou 'het' gaan doen. Ingegeven door de wens tot zelfstandig opereren van het nutsbedrijf (is er nog leven na de struktuur-nv?) en het streven naar behoud van werkgelegenheid - op zich meer dan respektabel, stoorde men zich op hoger beleidsnivo niet meer aan de vraag of er. met de glasvezelkabel op komst, niet beter even gewacht kon worden met de aanleg van een, door deskundigen achter haald genoemde. Coax-kabel. 'Philips zegt dat de glasvezelkabel nog wel vijfjaar op zich laat wachten', verklaarde de verant woordelijke Vlissingse wethouder ernstig. (Philips heeft ongetwijfeld nog een paar honderd kilometer onverkochte Coax- kabel op zijn erf liggen). Pogingen van o.a. Casema en Onak om een stukje van de Walcherse en Bevelandse markt te veroveren, liepen stuk op onderlinge Zeeuwse solidariteit. Vrije keus Ondertussen is er grote commotie ontstaan over de vraag of de potentieële abonnee wel echt de vrije keus heeft. En uiteraard discussieert men ook over de abonnements prijs. Eerst die vrije keus. Die lijkt gegarandeerd. Althans, tot de dag dat dé bestaande gemeenschappelijke antenne-inrichtingen (G.A.I.) zijn afgeschreven. Daar ligt dan ook meteen de (nog nauwelijks besproken) adder onder het gras. Zekatel stelt zich voor alle zogenaamde G Al-en over te nemen van de woningbouwcorporaties en -verenigin gen. Naar de mening van de Vlissingse woningbouwcorporatie is de afschrijfter- mijn van die GAI-en nog gemiddeld zeven jaar; Zekatel is echter van mening dat reeds nu tot vervanging van het merendeel van de systemen moet worden overgegaan. Die worden dan vervangen door de kabel, dat spreekt. Op dat moment gaat uiteraard ook het nieuwe kabeltarief in (minimaal 10,75 p.m. voor het bestaande) t.v.-pakket plus 1 Waalse zender. Flatbewoners en bewoners van gebieden waar een antenne-verbod heerst lijken daarbij in de toekomst weinig echt vrije keus te hebben. Want wat wordt hun alternatief?: óf (t.z.t.) bekabelen óf behel pen met een binnen-antenne. Prijs En dan de prijsontwikkeling. Zekatel of- freert 13 t.v.- zenders voor zo'n 17,75. Een koopje, lijkt het, in ver gelijking met de meeste anderen. Want ook Casema, die Tholen en Hulst heeft bekabeld, vraagt op Tholen ƒ21,45 per maand. 'Onze tarieven zijn daar niet gestegen', zegt Casema- voorlichter Gelinck trots. Dat was ook wel nodig, want vooral op Tholen, waar slechts 33% is aangesloten, begonnen abonnees af te haken wegens dreigende tariefsstijgingen. In Hulst (met 59% aangeslotenen) brengt Casema de tarieven op 1 januari 1986 zelfs terug met 0,75 tot 16,95. Zo iets doe je ook niet uit luxe. In dat licht gezien is het niet zo opmerkelijk dat de nu voorliggende abonnementsprijs van Zekatel 2,- lager ligt dan aanvankelijk geoffreerd. Het gaat helemaal niet zo goed op de kabelmarkt (wellicht met uitzonde ring van het rijke Sluis). Velen hebben de krant al de deur uitgedaan. Aan niet weinig t.v.'s hangt een loodje wegens wanbetaling van de Omroepbijdrage. Daar komt dan een kabeltarief bij dat gemiddeld 2 a3 keer zo hoog wordt als de meeste bestaande centrale-antenne-tarieven. Toch is de verwachting dat Vlissingen, Middelburg en Goes zich juichend in de armen van de PZEM zullen storten. Wijs? Ach, wijsheid komt met de jaren. Riet Suwijn nieuwowwiklil

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 9