A ook eerst van dat voorschot van honderd gulden per week en daarna van een uitkering van duizend gulden per maand samen zien rond te komen. Maar goed, hoewel er op onze uitkering wordt gekort omdat we als homosexueel samenleven, kunnen we nu toch eten kopen. Bovendien hadden we het geluk dat allerlei mensen ons spullen hebben geschonken voor het inrichten van onze woning in Sluiskil. Anders hadden we nu nog op de kale beton gezeten. Zoontje Wij willen niet van de gemeenschap profiteren. Ik heb altijd gewerkt en liefst had ik morgen weer werk. Maar ik wil wel in Nederland blijven omdat ik niet van Jan wil scheiden. Bovendien kan ik ook niet terug naar België omdat ik -als ik daar kom- direkt de bak indraai. Dat komt omdat ik uit mijn vroegere huwelijk een zoontje heb. Daarvoor moet ik vijfduizend Belgische frank per maand aan onderhoudsgeld betalen. Maar in België is het zo, dat als je eenmaal veroordeeld bent tot het betalen van onderhoudsgeld er geen mogelijkheid is dat de alimentatie wordt kwijtgescholden. Ook al heb je geen werk en alleen een heel lage uitkering. Als mijn ex-vrouw er werk van maakt, word ik achter de tralies gezet zodra ik dat land binnenkom. Stel, dat ik wordt uitgewezen, dan wordt niet alleen mijn leven met Jan kapotge maakt, maar dan loop ik dus dat risico ook nog.' Inmiddels is Eric angstig dicht bij die 16 situatie gekomen. Immers, begin december kreeg hij via de Terneuzense vreemdelin genpolitie te horen, dat hem een verblijfs vergunning geweigerd is omdat hij niet over eigen inkomsten beschikt. Normaal ge sproken een 'door-de-weekse' afwijzings grond, ware het niet dat de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken voor gelijke behan deling van homosexuelen. Volgens de wet mogen homo's, vergeleken met hetero's niet langer gediskrimineerd worden, zo vond men in Den Haag. Maar dat ze het in de dagelijkse praktijk wèl worden, blijkt al uit het feit, dat homo's niet mogen trouwen. En Eric en Jan zouden best samen in het huwelijksbootje willen stap pen. Geen advocaat Eric moest ondertussen om een advocaat te vinden, die hem wilde helpen, uitwijken naar Brabant. Immers, Pauline van Leeu wen van het Terneuzense advocatenkan toor Adriaanse en Van der Weel liet hem weten dat ze hem geen rechtsbijstand kon verlenen voor het indienen van een herzieningsverzoek. Zij was van mening, dat ze geen steekhoudende argumenten kan aanvoeren tegen de beslissing van de staats secretaris. Eric prijst zich gelukkig, dat hij Lex Penders van het kantoor Kade in Roosendaal bereid heeft gevonden om hem bij te staan. Penders ziet de zaak anders dan Van Leeuwen. Hij wil bij het herzieningsverzoek inspelen op het standpunt, dat de Tweede Kamer heeft ingenomen inzake de Wet Gelijke Behandeling. Ibestu Jan Buuron (links) en Eric Lanciuyt (Foto Elsa West land) Igenor ■baarh lier g Icontn iMaar ■heerst teen Penders daarover: 'Ik zal zeker het argu ment van de gelijke bercchtiging aan voeren. Immers, in de Vreemdelingencircu laire staat dat als een met een -werkloze- buitenlandse gehuwde Nederlander niet over voldoende middelen van bestaan beschikt en bijvoorbeeld een uitkering heeft (maar hem dit niet is te verwijten) er toch een verblijfsvergunning voor de echtgenote kan worden afgegeven. Maar voor het tot herziening kan komen, is het belangrijk dat de staatssecretaris haar eerdere uitspraak schorst. Omdat Eric een EEG onderdaan is, ben ik van mening dat er schorsing moet worden verleend.' Voortouw Als de staatssecretaris niet bereid is om haar besluit te schorsen, betekent het dat Eric toch het land moet verlaten. Tenzij hij alsnog werk vindt, ofde gemeente Terneuzen bereid wordt gevonden Jan en Eric in het echt te verbinden. Daarmee zou Terneuzen dan wel het voortouw nemen bij het bestrijden van de toch nog bestaande discriminatie van homosexuelen. Als alle middelen falen, dan rest nog de politiek, die -als ze wil- de staatssecretaris over deze affaire aan de tand kan voelen, via kamervragen. De eerste kontakten met 'de politiek' zijn al gelegd. Voorlopig is het afwachten of het zover hoeft te komen. Intussen is in het huis van Jan en Eric de spanning om te snijden. Tot half januari zullen ze in onzekerheid blijven of de staatssecretaris 'schorsende werking' wil verlenen. André van Himme lom ee laf te Mig p'66, i Icroegt feeelan l/an dt J>eeft d wijn' mage, een gc aolitiel raag i voor Ir wordt, s. Met

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 14