De moeizame oprichting van de Vlissingse SDAP Tachtig jaar geleden Begin van het jaar 1906 telde de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland meer dan 140 afdelingen met tesamen 7000 leden. Er kwamen dat jaar 23 afdelingen bij. Enkele in grote steden splitsten zich, maar de meesten werden opgericht in plaatsen waar nog geen afdeling was. Soms waren dat plaatsen van enige omvang, zoals Zaltbommel en Vianen, maar voor het merendeel ging het om kleine gemeentes: Kloosterburen, Hekelingen, Losserscheveld, om er enkele te noemen. De eerste afdeling in deze rij nieuwelingen was echter de afdeling- Vlissingen, voorlopig opgericht op 11 januari en definitief op 19 januari 1906. De SDAP dateert van augustus 1894. Vlissingen was er dus allerminst vlot bij. Dat mag wel merkwaardig heten voor een stad die overwegend uit arbeiders bestond waarvan er velen in de grootmetaal werkten., een tak van bedrijf die volgens de sociaaldemokratische theorie kleinburger lijke opvattingen vrijwel uitsloot. Merk waardiger wordt het nog wanneer we nagaan hoe moeilijk het was om in de Scheldestad een afdeling van de SDAP op te richten. Immers al op 9 december 1895 zien we een van de oprichters van de partij, Henri van Kol, een propagandavergadering in de stad houden. Van Kol was een vermogend man, dus hij kon zijn propagandatocht op eigen kosten maken. De zaal van Stofkoper, De Oude Vriendschap, op de Groote Markt, was tamelijk wel bezet met een gehoor dat te horen kreeg dat het van de revolutionaire weg moest afzien. Meer heil was te verwachten van parlementaire aktie, waar de SDAP voor was net als de hele internationale beweging van de socialisten. Of Van Kol de mensen had overtuigd betwijfel ik, want er kwamen maar liefst vijf man in debat 'die hunne taktiek uiteenzetten, en de spreker op fouten en tekortkomingen wezen', aldus het.verslag in Het Volksdag blad, want de Vlissingsche Courant van F. v.d. Velde zweeg uit traditie de socialisten in de stad dood. Inderdaad uit traditie, want de socialistische beweging in Vlissingen dateert al van voor 1880. Arme partij De SDAP was in die beginjaren een arme partij. Het ledental was zo klein, dat ze amper haar weekbladen in stand kon houden. Voor propagandatochten bleef al helemaal weinig geld over en werd er wat voor uitgetrokken dan trok men naar het noorden, waar de socialistische beweging het sterkst was en Troelstra ook het meest 18 bekend. Zeeland was echter een dure uithoek, waar bovendien soms moeilijk zalen te krijgen waren. In Kortgene en Westkapelle werden bv in 1896 zalen geweigerd, in 1897 voor Troelstra in Zierikzee en in 1901 gebeurde het tot tweemaal toe in Yerseke. Een extra handicap voor de sociaaldemo- kraten was dat ze geen enkele organisatori sche basis hadden in Zeeland. Die kwam er enigszins in mei 1897, toen in Middelburg een 40-tal arbeiders een arbeiderskiesvere niging Ontwikkeling oprichtte. De initia tiefnemer C. v.d. Weel, met reglementen van Troelstra op zak, werd de eerste voorzitter en secretaris werd Jan Onderdijk die in de Socialistische Jongeliedenbewe- ging in Rotterdam reeds zijn sporen had verdiend. Verder zaten er ook mensen in uit meer neutrale kring. Middelburg had een betere voedingsbodem voor het wat gema tigder parlementaire socialisme. De afde ling van de meubelmakersbond onder voorzitterschap van M.C.M. van Tiel ondersteunde bv. alle akties voor uitbrei ding van het kiesrecht en ook was er in de stad een aktieve vereniging voor vrouwen kiesrecht. Daarin speelden Mathilde Wi- baut en Bertha Ogterop een vooraanstaan de rol met name ook als het erom ging arbeidersvrouwen in de beweging te betrek ken. In VLissingen lag dat allemaal wat anders. Daar kwam in de tweede helft van de negentiger jaren de vakbeweging sterk op, geleid door mensen die meenden dat de bevrijding van de arbeiders het werk van de arbeiders zelf moest zijn. Volgens hen kwam die bevrijding geen stap dichterbij als er arbeidersvertegenwoordigers in het parlement werden gekozen. In het algemeen hielden de Vlissingse arbeiders zich dan ook niet erg bezig met politiek en de politiek niet met hen. De mening van de Vlissingse socialisten stond op dit punt tamelijk vast en het is tekenend dat er in 1897 voor een rede van Troelstra over ekonomische of politieke aktie niet meer dan 70 manj kwamen opdagen, terwijl Troelstra in Middelburg een bijna volle Schuttershof-liclbur /oora; liëtte naar erlies zaal trok en in Goes nog eens 100 man. ".en J'c tl had 'onde >artij ergac >pgele tr nu e wir Middelburg Na een paar maanden voorbereiding werdl in maart 1898 in Middelburg een afdeling van de SDAP opgericht met 10 leden. In maart 1900 waren het er 21 en in 1906 waslnoest de afdeling gegroeid tot 45 leden. Kapitaal- le jart krachtig was de afdeling allerminst, omdatf Wibaut zijn subsidie (tweemaal een jaar- iovem loon van een geschoolde arbeider) recht-] icstuu streeks naar de centrale kas zond en dmeslott afdeling alleen in noodgevallen met lenin-|or;/7o< gen hielp. Bijgevolg kon Middelburg weinig erst li aan propaganda doen. Ook ontbraken dei 'uhieu. intellektuele krachten om op vergaderin-l lgeme gen te kunnen spreken, want Wibaut met laanb zijn drukke baan was vaak het land uit. Da 0 per: inzet van de Middelburgse SDAP'ers kanle/t sue dan ook moeilijk overschat worden, vooralldleen als we weten hoe weinig medewerking Ijdens kregen van het partijbestuur. jpoorv Op het afrekenen van voorgeschoten geldlf, mat voor een propagandareis van W.P.G i iteres Helsdingen (de vergadering in Vlissingen c verg oensk ingen ten m mislukte) moest de penningmeester C Remijn, maanden wachten. En dat terwijl hij allerlei schulden te voldoen had, zoal.1 aan Ontwikkeling 'die aan (ield-ziekte noi mankker haat dan ons. Wat voor kosten in Vlissingen gemaakt moesten worden, staat in bijgaand kader Met driehonderd man was de zaal vanl Stofkoper in Vlissingen vol. Er moest dus] altijd geld bij. Men kan zich voorstellen hoe het de sociaal-I demokraten te moede was toen in januarij raand akbor aarna een volgende propagandareis van een uo, te 1900 een vergadering met Troelstra inj Vlissingen helemaal in het water viel. Bij kaspla och k i Vlis 'lissin: nigszi: 901 v\ oen di

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 16