De wind tegen het is nooit te laat om dat goede voornemen uit te voeren nieuwe abonnee adres postcode en plaats dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: naam adres postcode en plaats Ik wacht op uw accept-girokaart handtekening opsturen naar nieuw zeeland, postbus 276, 4330 ag middelburg Ko de Jonge 'k Bin blie a oales wee geweun is. De nieuwe kelender ang wee a een steu-- tje in d'n uuzen. Me bin wee a an 't twidde rijtje bezig. Mie de fêêstdaegen bin me bie de guus5 ewist. Dat wil zegge bie m'n oudste - dochter. Dï bin me nie vrolijk van'daenvj ekomme. D'n tied gï achteruut. En da'sr nie leuk a je dat constatere mot an 't begun van een vers jèr. Me dat emor-i ke an de guus. De kleinkinders bedoelej 'k. Bel vrêêd voe de waereld wat a dï vanS trecht mö kommezou 'k nie wete. En datjj bin dan toch gin beste vooruutzichtenjj Ten êêste is di de tael. Ze proate gin 3] Zeeuws. Da's achteraeld, uut d'n tied En dat op Kapelle. Ja, di weune ze. Wè een bitje stads, mè je mikt mien niei wies a ze je dï nie mï verstae a je nie gröös prööt. Ze zegge dat 't beter is voe de opvoeding. An m'n gat! 't Is 5 geweun uut de mode erocht om Zeeuws! te prööten. En stel je voor a j'es wat doei dat a gin mode is. Je za't zie, at 't 3 je vroeger dit of dat? En het is nie al-I lêêne de tael die a ze overboord gooiel mè mie de tael mietere z' êêl de boeren degelijk'eid de deure uut. En dïei jedarj twintig jaer voe op'espeeld, klaer estael en ongrust ewist. Het twidde is da oal die guus zö machtig?} onstrant bin. 'Opa kan ik m'n nieuw- I jaersfooitje kriege, wan 'k mö nï de disco!' Niks gin heil en zegen, niks girj bedankje. En je bloedeigen dochter lil het nae om te zeggen da ze dankjewel motte zegge, 't Is oal mè geweun. Pas a't zögenaemd super is, komme zs los. Super dïover het volgende. Fersoenlijk an d'n taefel zitte is t'er nie mï bie. Om over puutjes bidde glad mè nie te spreken. Een spelletje doe? Out'i over op. 't Lieke wè voetballers. A ze een spelletje domino 'ewonnen èdan gaeze te keer as in 't stadion. Ze danse mie d'r ermen in de lucht of a ze alf Neder land bevrijd En twint stööte ze dan de kreten 'super' en 'te gek' uut. Ze zoue ze stik voe stik is deur de kerdoense motte doe. Ze lêêre van jongsaf drukte maeke orr j niks. 't kan nie aars of het wor oal van die blaeskaeken. Windmaekers êêste j klas. Te vee Nijpelsen te weinig Van del Spek om 't zö me es te zeggen. Mi litte me 't nie over poletiek De ver- ji kiezingen bin amper in zicht en dï word wind emikt. Dï is zelfs wind die a noe a stienkt. Frisse wind is t'r nie vee te verwachten! De raedszetels lieke wè kakstoelen. Lekker bluve zitte stienke. Nêê ménsen, 1986 beloof nie vee goeds 'k Ope a 't mè gauw ouwe jèr is. Dan ouw ik 't in elk geval bie m'n eiger tuus. Bie leven en welwezen natuurlijk Dat mag t'r tegenwoordig wee wè bie 'ezeid worre. Sienke

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 20