MM* 4 dat de huurders van de Terneuzense woningbouwvereniging met zijn allen het loon van deze beheerders betalen. In ruil daarvoor worden ze dus bespionneerd! Als er klachten zijn komen de beheerders met de huurders een praatje maken, maar ondertussen blijken zij hun ogen goed de kost te geven. Zij houden over het algemeen ook goed bij wie bij wie regelmatig over de vloer komt en welke auto's er voor de flats op de parkeerplaats gezet worden. Via het doorgeven van het kenteken kan dan via de politie opgevraagd worden wie de eigenaar van een auto is. Overigens beperkt het doorgeven van deze informatie zich niet alleen tot de Sociale Dienst. Zo heb ik meegemaakt dat ik bij het G.A.K. (de instantie die wettelijke regelin gen zoals de ziektewet en de werkloosheids wet uitvoert) was en ook daar trof ik een beheerder aan van de woningbouwvereni ging, die doorgaf waar volgens hem gekon- troleerd moest worden Iets anders dat mij altijd is bijgebleven, is het feit dat er door een vooraanstaand politicus van een zich sociaal demokratisch noemende partij, waarvan het thans nog niet zeker is dat hij bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in de gemeen teraad zal terugkeren, informatie doorgege- van wordt. Zo heb ik het meegemaakt dat ik op basis van informatie afkomstig van deze persoon te onderzoeken kreeg of er in een bepaald geval nu wel of geen sprake was van een ekonomische eenheid. Bij dit onderzoek bleek uit niets dat de informatie juist was, zodat ik mij later wel eens afgevraagd heb, waar zo'n man het vandaan had gehaald. Verder is het zo dat ten aanzien van de vraag of men elkaar gemachtigd heeft om geld van zijn girorekening te halen, het vrij eenvoudig is om daarover informatie los te krijgen buiten de rekeninghouder zelf om. Een simpel telefoontje met de girodienst te Leeuwarden en je krijgt te horen of er machtigingen afgegeven zijn. De banken zijn over het algemeen terug houdender met het verstrekken van deze informatie. Maar ook daar lukt het regelmatig om een antwoord te krijgen op de vraag of er machtigingen afgegeven zijn. Er is bij mijn weten maar één bank die dit konsekwent weigert - Dat is de Amrobank. Verder heeft ook de P.Z.E.M weinig moeite met het verstrekken van inlichtingen over het gas- en elektraverbruik. Ook daar volstaat een telefoontje om de gewenste informatie los te krijgen. Een ander gegeven, met name de vraag waar iemand zijn post krijgt is via de postkantoren en brievenbestellers vrij een voudig te achterhalen. Ook is het uitwisselen van gegevens tussen de verschillende overheidsdiensten dage lijkse praktijk. Zo is het vrij eenvoudig om via een telefoontje met het G.A.K. erachter te komen welk adres iemand opgeeft als hij ziek is. ook blijkt in de praktijk dat via scholen informatie te verkrijgen valt over de vraag, wie de kinderen van een bijstandsmoeder van school komt halen. Dit alles brengt de vrijheid en de eigen persoonlijkheid van het individu, zoals George Orwell zich dat in zijn boek 1984 voorstelde, angstig dichtbij. In Zeeland, anno 1984 inderdaad. Een probleem daarbij -dat ik ook zelf heb ervaren- is, dat mensen, die bij allerlei instanties werken, zich over het algemeen niet de tijd geven om stil te staan bij de vraag, waar ze eigenlijk mee bezig zijn als ze gegevens over een uitkeringstrekker doorgeven. Ook ikzelf heb me aan het niet stellen van die vraag overgegeven, je zit nu eenmaal in een apparaat en je wordt er door anderen alleen maar in bevestigd, dat hetgeen je doet, ook juist is. Pas als je er in slaagt om wat meer afstand te nemen, kom je toe aan de vraag of het allemaal wel zo vanzelfspre kend is, wat je doet of deed. Dat laatste temeer omdat in de praktijd meermalen blijkt dat er niets aan de hand is met een stel. Terwijl desalniettemin alle verzamelde informatie nauwkeurig wordt opgeslagen in het persoonsdossier van de betrokken bijstandsgerechtigde. André van Himme

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 2