'Ze moeten geen jojo met ons spelen Buitenlanders stemmen mee v s te >m. t te er K. KILINC de pvda moet oppassen 'Nu moeten we dan ook heel snel kiesrecht voor de Tweede kamer krijgen', vindt de heer Battai, voorzitter van de Marokkaanse Vereniging Zeeland. Met hem en met de heren Kilin? en Bascos van de Turkse Werknemersvereniging Middelburg had Nieuw Zeeland een gesprek over de aanstaande gemeenteraads verkiezingen. Dat immers worden de eerste, waaraan ook buitenlanders, die hier lang genoeg wonen, mogen meedoen. Zowel aktief als passief. 'Hoe ervaart u nou die toegenomen belang stelling?' vragen we. De heren zijn meteen voorzichtig: 'Die belangstelling is goed', zegt Kiling. 'Er was tot nu toe veel te weinig kontakt met ons. Twee jaar geleden hebben we zelf al geprobeerd om kontakten te leggen. We hebben toen brieven gestuurd naar de Middelburgse politieke partijen. Maar het resultaat was mager. Alleen de PvdA reageerde.' Battai: 'Het is jammer, dat we zo lang hebben moeten wachten. De politieke partijen hebben ons nooit aux.serieux genomen. Ze namen besluiten over ons en zonder ons. Daarom zijn wij, Marokkanen ook nooit lid geworden van een Nederland se politieke partij. Nu er dus wat meer aandacht komt, hebben we zelf de politiek telefonisch uitgenodigd. De linkse Middelburgse partijen zijn daar meteen op ingegaan. Bij het CDA zeiden ze: 'Schrijft u maar een briefje, dan zullen we het in 't bestuur bespreken'. Nou, dan hoeft het voor ons al niet meer. En de VVD hebben we bewust niet uitgenodigd', voegt hij er nijdig aan toe. 'Kijk nou naar dat laatste voorstel van ze, waarin wordt gesteld dat buitenlanders, die een delikt hebben gepleegd, na hun straf het land uit moeten. Dat is toch nog erger dan de Centrumpartij!' Jojo Alledrie zijn ze van mening, dat de belangstelling vanuit de politiek voor de buitenlandse potentiële kiezers in de steden groter is dan op het platteland. En omgekeerd worden de buitenlanders nu ook lid van een politieke partij, voorna melijk de PvdA. Battai: 'Maar de partijen zijn wel gewaar schuwd. Ze moeten geen jojo met ons' spelen. Ook na de verkiezingen moeten de kontakten doorgaan.' Kiling vult aan: 'We weten nog zo weinig van de Nederlandse politieke verhoudingen en er zijn bij ons ook een heleboel klachten.' Hij vertelt, dat in Middelburg niet één partij de moeite nam om over hun concept verkiezingsprogramma te' komen praten. 'Bovendien', zegt Kiling, 'wordt alles teruggebracht tot het sociaal-culturele gebeuren. De diskussies beginnen en eindigen met het woord 'integratie'. Over problemen, die wij bijvoorbeeld ondervinden bij gezondheidszorg, bij scho ling en bij werkgelegenheid, daar wordt amper over gepraat.' Hij geeft een voor beeld: 'Twee jaar geleden vroeg de Turkse Werknemersvereniging Middelburg om godsdienstles tijdens schooltijd. Dat werd afgewezen. Terwijl christelijk godsdienst onderwijs en humanistisch vormingsonder wijs wel tijdens schooltijd wordt gegeven, onze kinderen worden daarom belast met extra lesuren.' Doctorandussen 'Is er', zo vragen we, 'vanuit de eigen organisaties van buitenlanders materiaal aangedragen over de partijprogramma's naar hun landgenoten?' Killing schudt het hoofd: 'Nee, niet in Middelburg. We proberen het door monde ling kontakt.' 'Maar landelijk wordt er wel materiaal aan buitenlanders verstrekt', vult Battai aan. 'Vanuit het Nederlandse Centrum Buiten landers. Alleen wij, hier in Zeeland hebben daar geen geld voor. Wat er aan geld is gaat naar doctorandussen, die over ons schrij ven.' In Zeeland zullen de buitenlandse organisa ties in elk geval niet met eigen kieslijsten uit gaan komen, zo menen ze. 'Daar ben ik helemaal tegen', zegt Battai, 'verzuiling geeft geen macht.' Grijze Wolven We vragen of ze begrip kunnen opbrengen voor mensen die vrezen voor een 'vijfde kolonne', een greep naar de macht van Grijze Wolven of Amicales. 'Ach, dat zijn toch veel te kleine clubjes', zeggen Kiling en Battai. 'Als organisatie bestaan de Grijze Wolven niet meer, hè' zegt Kiling. 'Hoewel die mensen nog steeds hier wonen. Als je ze de kans zou geven, ja danaarzelt hij. Welnee, schudden de anderen, echte invloed zullen ze nooit krijgen. God We proberen er nog een: Is de gedachte gerechtvaardigd, dat veel Turken en Marokkanen op het CDA zullen stemmen omdat die tenminste collectief in God geloven? Gegrinnik. Dan wordt Kiling even boos op 'die Schoenmakers', de PvdA-wethouder voor welzijn in Middelburg. 'Onze mensen zijn zo boos, dat een aantal het lidmaat schap heeft opgezegd', meldt hij. Het is begin december en er ligt een levensgroot konflikt over een nieuwe Turkse vereniging in Middelburg, die zich heeft aangemeld voor subsidie, een verzoek dat serieus in behandeling lijkt te zijn genomen. De TWVM vreest dat daardoor de financiële grond onder hun peperdure culturele centrum ter stede nog drassiger zal worden. 'Ze moeten wel oppassen hoor, die PvdA', zegt Killing dreigend. In de loop van de daarop volgende weken leert de Turkse gemeenschap dat beslissin gen over subsidie en huisvesting genomen worden door de gemeenteraad, en leert het kader van een grote politieke partij wat over de Turkse culturele en politieke schermut selingen. Waar zo'n gewijzigde Kieswet al niet goed voor is. Riet Suwijn

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 3