Antwerpse industrie: 'Wij stinken niet De 'tijdbom' van Benegora 10 Benegora (afkorting voor Belgisch Nederlands Grensoverleg Regio Antwerpen) is een aktieve milieuclub, die aan weerszijden van de grens opereert met als belangrijkste doel: de milieu-overlast van de fabrieken in het| Antwerpse bestrijden. Benegora toonde in 1980 al eens aan, dat die Antwerpse industrie zoveel zwaveldioxyde (S02) de lucht instoot, dat van de vijf zwaarst vervuilde gemeenten van Nederland er drie vlak over de grens met| Antwerpen liggen (Sas van Gent, Putte en Koewacht). Dat er sindsdien niet zo erg veel verbeterd is, blijkt uit een verleden najaar verschenen rapport 'Tijdbom vóo^ Volksgezond'. Dat rapport was aanleiding voor de gezamelijke industriëlen uit het Antwerpse voor een tegenaanval. Daarover op deze pagina een bijdrage van Benegora-medewerker Izaak van Cruijningen. 'De bevolking eist enerzijds de welvaart. Dan zal men aan de andere kant ook moeten aanvaarden dat de chemische industrie soms wat geurtjes verspreidt Deze gedenkwaardige woorden werden onlangs uitgesproken door bestuursleden van VIBNA, de Vereniging van Industriële Bedrijven van Noord-Antwerpen. Hoezeer die bedrijven 'geurtjes' weten te produce renVraag dat maar aan de bevolking in de dorpen rond het Antwerpse. Met meer dan honderd waren ze gekomen naar een bijna te kleine zaal in het superluxe Parkhotel te Antwerpen. VIBNA zou een 'informatievergadering' houden voor de gemeentebesturen uit de Antwerpse en West-Brabantse regio, terwijl tevens de pers was uitgenodigd. Dit leidde tot een collectie driedelige kostuums met attaché-cases, waartussen zich enkele spijkerjasjes hadden genesteld en een tweetal dames (van de krant). Aanleiding tot het verstrekken van informa tie was de 'tijdbom' die milieuvereniging Benegora onder het Antwerpse industrie gebied had gelegd. Ze deed dat twee maanden eerder met een rapport als titel: 'Tijdbom voor de volksgezondheid'. Dat rapport gaat over de gevaren van giftige en kankerverwekkende stoffen, die in de Antwerpse industrie worden geproduceerd, getransporteerd en opgeslagen. Uit allerhande openbare gegevens stelde Benegora lijsten samen van soorten en hoeveelheden die bepaalde bedrijven in het Antwerpse gebied verwerken. Met die gegevens kwam de milieuvereniging tot een geschat totaal over het gehele industriege bied. Vervolgens werd uitgerekend hoeveel in de lucht verdwijnt door verdamping, verliezen en ongelukjes. De conclusie was, dat per dag drie tot vijf ton aan giftige dampen de lucht in gaat, waarondereen ton kankerverwekkende. Pottenkijkers VIBNA, waarvan bijna veertig fabrieken lid zijn, reageerde kort na het verschijnen van de 'tijdbom' met termen waarmee ze kennelijk zeer goed vertrouwd zijn: de milieuvereniging werd beschuldigd van 'intellectuele pollutie'. Vervolgens werd geruime tijd gestudeerd op een verweer, dat tot doel had om het lastige en lasterlijke rapport, liefst samen met de gehele milieuclub, te vernietigen. Op vele punten, zo blijkt uit de tien attacks waartoe VIBNA zich had beperkt, is Benegora tekort geschoten. De samenstellers van de 'Tijdbom' geven dit ruiterlijk toe. De oorzaak is overigens de onmogelijkheid om aan behoorlijke infor matie te komen. Een treurig feit op zich, omdat er door industrie en (Belgische) overheid kennelijk veel aan gelegen is om pottekijkers op een afstand te houden. Aan de andere kant ontweek VIBNA een fundamentele discussie over de kern van het Benegora-rapport. De uitstoot van stoffen is niet aangevochten, alleen over de hoeveelheid is men het niet eens. Hoeveel verlies er in werkelijkheid optreedt durfden de Ant werpse industriëlen niet te zeggen 'De cijfers van Benegora zijn zelfs nog aan de lage kant', zo luidde de reaktie van schepen Mangelschots uit Antwerpen. Een Benegora-medewerker: 'Zelfs al zouden ze gehalveerd moeten worden, dan nog is er reden tot bezorgdheid!' Aquarium-pompje Ook als het gaat om 'gewone' luchtveront reiniging, dan wast VIBNA de handen in onschuld. 'Uit niets blijkt dat wij de normen overschrijden', zo stelt de vereniging van industriële bedrijven. Ze zwaaien daarbij met grafieken van S02 en NOx, die hen nog gelijk geven ook! Dat ondanks die normen de bossen, de beelden en op termijn ook de mensen kapot gaan, lijkt vooralsnog niet hun zorg. Misschien klopt er iets niet aan die normen. Over de stank die door het Antwerpse industriegebied wordt geproduceerd, repte VIBNA in haar reaktie met geen woord. Dat onderwerp kwam pas ter sprake na afloop van de bijna twee uur durende monoloog, en leek de heren tamelijk te Tijdbom onder de volksgezondheid is een uitgave van milieuvereniging Benegora. Het bestaat uit een rapport met bereke ningen en een verantwoording. Prijsf. 10,- Daamaast is er een bundel bijlagen met de opsomming van produkten waarvan men mag vermoeden dat ze in de genoemde bedrijven voorhanden zijn. Tevens zijn voor zover bekend hoeveelheden vermeld. Prijs van de bijlage is f. 15,-. Ook de reaktie van VIBNA is bij Benegora te bestellen. Prijs f. 10,-. De genoemde prijzen zijn exclusief verzendkosten. Bestellen kan telefonisch op 01640-51481 of door overmaking van het betreffende bedrag op postgironum mer 2696217. t.n.v. Benegora in Putte. S.v.p. duidelijk vermelden om welk(e) dossier(s) het gaat. verrassen. 'Ja. er wordt wel eens geklaagd, maar vaak onterecht!' Een mevrouw had 'ns gebeld, en er was onmiddelijk iemand naar haar toe gegaan. Wat bleek, ha, haHet waterpompje van haar aquarium stond op punt van doorbranden. Geen wonder dus dat het stonk, enmaar góed dat we even zijn gaan kijken', zo gekscheerden de H.H. industriëlen. Zelfs een verontwaardigde schepen van Stabroek, die dus letterlijk onder de rook woont van fabrieken en die toch wel op iets meer begrip hadden gerekend, ging onver- richterzake weer zitten. Een volle zaal met burgemeesters, schepenen en wethouders, gemeenteraadsleden en journalisten hoorde de VIBNA-voorzitter zeggen: 'Wij ervaren een groeiende intolerantie. En dat terwijl wij er alles aan doen om de VIBNA-bedrijven zo veilig mogelijk te maken en zo goed mogelijk zorg te dragen voor het milieu. Zo'n onverdraagzaamheid is dan toch onaan vaardbaar. Izaak van Cruijningen

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 8