De fotograaf en een halve eeuw Zeeuws landschap Gommert de Kok Drie dagen voor nieuwjaar overleed de man, die van 1961 tot 1978 hoofdredak- teur was van de Provinciale Zeeuwse Courant, Gommert de Kok. Geboren in Goes, was hij al vanaf 1947 verbonden aan de krant, waarop hij heel duidelijk zijn stempel heeft gedrukt. Een stempel dat in de herdenkingsartikelen zeer positief wordt gewaardeerd: 'Pc Koks commentaren waren de beste van ons land' en 'Zonder zijn krant was de vernieuwing van Zeeland nauwelijks denkbaar geweest Het is een begrijpelijke gewoonte om bij de dood van iemand vooral diens goede eigenschappen naar voren te halen. En bij De Kok is dat niet moeilijk, want hij was een beminnelijk mens met een grote dosis kennis van veel geleerde boeken. Daarnaast kon hij heel goed anekdotes onthouden en vertellen. De vraag is echter of de herdenkings schrijvers, die hem als journalist de hemel inprijzen, gelijk hebben. Ik denk het niet. De Kok heeft de PZC jarenlang gebruikt om 'het belang van Zeeland' te dienen. Hij liet dat zelfs zo in het redaktiestatuut vastleggen. In de loop van zijn hoofdredakteurschap is gebleken wat hij 'het belang van Zeeland' vond. In dat belang bleek het te zijn om mondig geworden Zeeuwen, die vochten tegen de vernietiging van de Oosterschelde te bestoken met negatief commentaar,hen als 'Tupamaros' af te schilderen en verder zoveel mogelijk dood te zwijgen.Zoals trouwens bijkans elke groep of elk individu, dat zich buiten de de door De Kok zo gerespec teerde parlementaire paden waagde. In het belang van Zeeland was het kennelijk wel om vele vervuiilende chemische fabrieken plus een kerncen trale kritiekloos binnen te halen; in het belang van Zeeland waren duidelijk niet de journalistieke onthullingen in andere bladen) over een malverserende PZEM-dirckteur en dito burgemeesters. In het belang van Zeeland was - konkluderend- niet de openbaarheid zodra die hooggeplaatstcn in een ontluisterend daglicht stelde. En toch is die openbaarheid het ultime kriterium waaraan een goede journalist behoort te voldoen. Gommert de Kok was ongetwijfeld een aardig mens,maar als hij de geschiedenis in dreigt te gaan als lichtend voorbeeld voor andere journalisten, is het tijd om 'Ho!' te roepen. Veel journalisten, die met hem gewerkt hebben, weten ook wel beter.77c Kok wist alles omdat hij nooit iets schreef a/s hel de autoriteiten onwelgevallig was', zei ,éen van hen me afgelopen zomer nog. Wie de PZEM-affairc van 1970 er op naleest,zal zien dat de feiten hetzelfde verhaal vertellen. K.S. Vijftig jaar is het geleden, dat de stichting Het Zeeuws Landschap werd opgericht. Reden voor feestelijkheden in Statenzaal en Zeeuwse Bibliotheek door de stichting, die verder als verjaarskadootjes onder andere enkele vogelobservatiehutten, een video-klankbeeld en een jubileumboek op het verlanglijstje had gezet. Helaas voor de stichting vonden de meeste statenleden dat het best wat minder kon. Zeeuwen zijn nu eenmaal zuunig, ook als het om het landschap gaat. En dus besloten de staten om geen subsidie te geven voor het jubileumboek. Of daarmee dat boek van de baan is, is nog niet duidelijk. Maar voor Nieuw Zeeland is het gouden jubileum in elk geval aanleiding om dit jaar in de vorm van fotopagina's het feest ook een accent ter geven. Wij vroegen een aantal fotografen om zich te laten inspireren door het onderwerp'Vijftig jaar Zeeuws Landschap'. Uitgaande van een of twee foto's van een stukje Zeeuws landschap van vijftig jaar geleden, zullen zij de komende maanden laten zien wat er met dat landschap is gebeurd. Als eerste is de Vlissingse fotograaf Cor Schuilwerve aan de beurt. Hij heeft een stukje Zeeland bij de kop gepakt, dat - vergeleken met 1936 - wel heel erg veranderd is: het Sloe. Een halve eeuw geleden nog een prachtig, vrijwel ongerept stukje schorrengebied, waarboven je hier en daar de zeilen zag van een 'hengst' van een garnalenvisser van De Paal of Emmahaven, waar vogelliefhebbers ronddwaalden en waar de jeugd van het dorpje Borssele ging zwemmen en pootjebaden. Lees er het eerste deel van het 'Geheim Dagboek' van Hans Warren op na en je proeft het landschap van toen. Nu een met zand opgespoten vlakte, waarop de vestigingen van multinationale chemische bedrijven hun pijpen en kranen tegen de Zeeuwse wolkenlucht laten detoneren; silhouetten van gasbollen, van hoogspanningsmasten, de bol van de kerncentrale, hoge schoorstenen en vooral vééél walm. In de tijd dat hij aktief meewerkte aan het milieublad De Gouden Delta zwierf Cor Schuilwerve er vaak rond en registreerde er de botsing tussen het oude en het nieuwe Zeeuwse landschap - oude boerderijen, dijken, bomen en dieren met steeds allesoverheersend op de achtergrond de industrie. Daarvan op de volgende pagina's een bloemlezing. mm pp wr. ■MM Ss| *8

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 9