Wat men in Rijnmond inpakt, mag in Westerschelde worden gedumpt i hter t Het slib dat zich op de bodem van de vaargeulen in de Westerschelde en de (Belgische) Schelde bevindt, is minstens zo zwaar vervuild als het beruchte slib uit de Nieuwe Waterweg: Omdat de Wester schelde de neiging heeft te verzanden, heeft de Belgische Compagnie de Drainage er een levenstaak aan om de geulen op diepte te houden. Zou het niet gebeuren, dan zou Antwerpen binnen de kortste keren onbereik baar worden voor diepgaande zeeschepen. Het probleem voor de Belgen is, dat ze - zo zeggen ze - geen plaats meer hebben om het slib te storten. Dus willen ze zowel het slib dat ze in hun eigen Schelde omhoog halen als het slib dat ze uit de geulen van de (Nederlandse) Westerschelde opdiepen, storten op de slikken die op Nederlands gebied liggen. Dat gaat natuurlijk zomaar 18 niet, dus organiseerde Rijkswaterstaat een informatieve hoorzitting. Maar van harte ging dat duidelijk niet, want hoewel de Schelde op 120 verschillende punten wordt bemonsterd, had Rijkswaterstaat niet de moeite genomen om de resultaten op de hoorzitting ter inzage te leggen. Verder had Rijkswaterstaat ook duidelijk geen behoef te aan veel inspraak, vandaar dat men aan geen enkele potentiële belangstellende bekend had gemaakt waar en wanneer de zitting zou zijn. De gemeenten Hulst, Reimerswaal en Hontenisse, die duidelijk belanghebbende zijn en die 'bij wet' zelfs een adviseurschap is toegekend, kregen van Rijkswaterstaat helemaal geen informatie. Desalniettemin waren op de hoorzitting de gemeenten Borsele, Oostburg Reimers waal en Vlissingen present, benevens de Zeeuwse Milieufederatie en de Terneuzense partij Links Perspektief. Niet verschenen waren de Belgen. Ze hadden - zo deelde Rijkswaterstaat mee - laten weten dat ze het nut van de bijeenkomst niet inzagen en dat ze ook geen behoefte hadden om informatie te ver strekken... Op de vraag van de heer Huisman Borsele), Kt me waarom de Belgen het slib zelf niet kunnenKg wc opbergen, kwam dus geen antwoord.lt de Volgens de stukken hebben de Belgen geerljpots, plek meer om de baggerspecie te storten enigen, de vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat! A. V zeiden, dat dat wel klopt. Maar toen er ooklf ma gevraagd werd of er een onderzoek islpots t gedaan naar mogelijke nieuwe opslag-l'h ec plaatsen in België, bleek dat niet het geval telrden zijn. leste rs in Rijl Klasse 4 Dat er grote behoefte is aan opslagplaat sen aan de wal blijkt wel uit de door Rijkswaterstaat omgerekende analysege gevens van de monsterpunten. Hoewel Rijkswaterstaat die gegevens dus niet ter inzage had gelegd, kreeg Nieuw Zeeland ze later te pakken. Daaruit blijkt, dat het slib op alle punten waar gebaggerd wordt zeer ernstig vervuild is. Bij het slib inde Nieuwe Waterweg gebruikt men vier categorieën: van 1 tot en met 4.li waarbij 4 het sterkst vervuild is. Welnu, gebleken is dat op alle monsterpunten in België klasse 4-stoffen voorkomen. Volgens! de Nederlandse kriteria moet dat slib inl ieder geval aan land worden opgeborgen inl

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 20