PÖ5TKOÏHE Oh ja Anti-spookspul Over de kerncentrale gae d'r oalerlei spookverhalen. Luuster mè's. A't dekseltje een kêêr van't potje git, komt 'r een spook n? buuten. Die verschien in een wolke. Nie op een wol- ke, mè d'r in. Wan a 't op een wolke is dan is 't gin spook. Dan is 't d'n Eêre Jezus die a vrom komt. Of Baghwan. Die zie'k dï ok nog wè voe an. In een wolke dus. Een wolke die a miel de wind mee drieft. Nï 't Nieuwedurp, of ietsje mêêr nï 't óósten in de richting I van Goes. Of Middelburg, dat kan natuurlijk ok. De mensen komme natuurlijk nï buuten. Zö'n wolke ze nog nooit ezie.l En overoal rië d'r pliesies, auto's mie sirenes en geluudswaegens. Die motte de wolke begeleie. Dat oart 'r bie tegen woordig. 'Dï is zeker wat te doen', of zó, dienke de mensen. 'De ronde van Midden-Zêêland of zó iets, dan maeke ze ok oaltied zö'n leven'. En dan komt het spook uut de wolke. "t Wor nog a werm, me zü mè 's nï binnen gae', zegge de mensen. Mè voe a ze in de koelkasse of de kelder zitte, is 't a êter as kokend. Ze verschroeie dï a ze bie stae. En die a nie verschroeie -a 'j toevallig net j'n asbeste pak an eit- die worre ziek. Zachtjesan, lank en mie vee piene. A ze vraege wat a ze mekere dan zegge ze: 'M' 't spook ezie.' Een ienkelen die a 't overleeft vertel laeter mie vee spanning 't verhaal an z'n idiote kinders. Een bitje an 'edikt natuurlijk. Mè dat geef nie, wan ze toch gin verstand. Je kan j'n eigen indienke a d'r mensen bin die a tegen dat soort spookverhalen bin. A ze dï in glööve wille ze straks gin zeven centrales. En dat zou jammer weze. Ze geve zó wat gratis strööm, ze bin goed voe 't miljeu en 't geef werk voe een man of vuuve. A 't an ulder lag wier elk PZEM-kotje een kerncentrale. Weet je wat a ze toen bedocht Om wat anti-spookspul te litte maeken in Arnhem. Dat ka je kriege bie de KEMA. Dat ze d'r noe opespote. Noe zie je dat spook nie mï zo goed. Noe eit 'n een wit klêêd. Noe is 't vee móóier. Mie vee ceremonie is 't spook bedekt. En wat zegge de mensen noe? 'Me bin niks benauwd voe spoken. Kiek mè, zö'n mooi wit klêêd. Lit mè komme'. 't KEMA-keur stit 'r op en de goedkeuring van de Ver. van Neder landse Huisvrouwen is an evroge. Best leuk zö'n spook, 't Monster van Loch Ness trokt vee volk, ons spook kan dat ok. Litte m'r nog een paer bie zette. Goed voe 't toerisme, 't Spook van Bossele. Komt dat zien. Komt dat zien. De witte wieven van de klööt. Sienkel de derde jaargang reeds en voorspelbaar links steeds, zoals leven stopt met dood. nieuw zeeland, liever rood. nieuwe abonnee adres postcode en plaats dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: naam adres postcode en plaats Ik wacht op uw accept-girokaart handtekening opsturen naar nieuw zeeland, postbus 276, 4330 ag middelburg ■m. jariattttM Jt jk. ml mm Ko de Jonge

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 26