lapeloosheid, hoofdpijn, angst 3e trauma's van de Zeeuwse Indiëgangers chthonderd man sterk was het Bataljon eeland, dat op 21 september 1945 uit :derland vertrok. Een maand tevoren had regering besloten dat er troepen naar idië moesten om het leger van de zojuist 3or Soekarno en Hatta uitgeroepen epubliek Indonesia te gaan bevechten, e meest in aanmerking komende troepen aren de uit oorlogsvrijwilligers bestaande taljons, die in Zuid-Nederland gevormd aren, meteen nadat de geallieerden dat el van het land hadden veroverd. Hele oepen verzetsmensen hadden zich toen ngemeld en hadden dienst gedaan bij ttrouille- en bewaking in Frankrijk, -Igié, Duitsland en Nederland. Maar nu oesten ze plotseling naar Indië en daar aren ze nooit voor opgericht of bestemd, ach vertrokken er uiteindelijk zo'n hthonderd Zeeuwen. In 1946 volgden de rste dienstplichtigen al. De meesten even twee tot drie jaar weg, of ze nou enstplichtig waren of niet. Het Bataljon :eland telde 22 gesneuvelden, toen het in bruari 1948 met de Johan van Oldenbar- ïvelt terugkeerde. rebogen e thuiskomst in de Zeeuwse dorpen en den was grandioos. De soldaten werden helden ingehaald: erebogen, rijtoeren, espraken, feesten, kado's en veel aan- cht van de Zeeuwse meisjes vielen hen ten el. toen in de jaren daarna de dienstplichti- n terugkeerden, ging het precies zo. In die feestelijk sfeer was absoluut geen plaats voor verhalen over de rotzooi, de angst, de ontsporingen en de ellende van een paar jaar oorlog in de rimboe. Bij enkele jongens ging het snel mis. Die waren vertrokken als broekjes van achttien, zó uit de klei getrokken, maar toen ze terugkwamen waren het compleet andere mensen; keihard geworden in een meedo genloze oorlog tegen de vrijheidsstrijders van de TNI, het Indonesische leger. Ze konden thuis niet meer aarden. Sommigen werden beroepsmilitair, anderen gingen naar de 'grote vaart'. Bij de anderen duurde het veel langer eer de trauma's van die oorlog zichtbaar werden. Die hadden het eerst te druk met het opbouwen van hun carrière en hun gezin. Pas nu, nu ze rond de zestig zijn, beginnen de beelden uit Indié door hun kop te spoken. Valium Joop de Neef uit Wemeldinge is een van de eerste Zeeuwen, die met de onverwerkte herinneringen naar buiten is gekomen. Onder het pseudoniem Joop de Zeeuw schreef hij ze op in het boek 'Drie warme jaren', dat hij in 1984 in eigen beheer uitgaf. De vijfhonderd exemplaren zijn intussen uitverkocht. Hoewel hij over de echte naweeën van de oorlog amper of niet schrijft, is hij er daarna wel heel nadrukkelijk mee geconfronteerd. Mannen, die huilend aan de telefoon kwamen; verhalen van mannen, die niet meer kunnen slapen; omdat steeds maar Indië door hun kop spookt en de angsten, die ze daar meemaakten; verhalen over chronische rugpijnen, hoofdpijn; mannen die elke nacht voor het slapen gaan onder hun bed kijken of er geen pelopper (Indische vrijheidsstrijder) onder zit. De Neef: 'Ikzelf ben erkend als oorlogs invalide, want de gescheurde long, die ik daar opliep was de oorzaak van latere ellende. Maar de jongens, die nu pas klachten krijgen, die kunnen nergens naar toe. Hun huisarts weet er meestal ook geen weg mee. Die geeft hen een aspirientje of valium. Maar aan de oorzaak wordt niks gedaan. En de onvrede daarover is een van de redenen geweest om de VOMI op te richten. Wij willen de erkenning van de regering, dat we er geweest zijn, dat we er geleden hebben en dat het syndroom, dat zich nu bij veel mannen aftekent, veroor zaakt is door een regeringspolitiek, waar ik achteraf op spuug.' Gevarengeld Er is nóg een reden, waarom Joop de Neef zich meteen als Zeeuws kontaktman van de VOMI meldde. Dat is het feit, dat ze nooit enige financiële vergoeding hebben gekre gen voor de drie jaar die ze hebben gevochten in Indië. De Neef: 'Achteraf heb ik het gevoel dat we belazerd zijn. Want je moet bedenken: het waren de beste jaren van ons leven. Het was vlak na de chaos van de oorlog, waarin we ook al niet zo'n leuke pubertijd hadden. En recies veertig jaar nadat het Batal- >n Zeeland voet aan wal zette in idié om er 'orde en vrede' te her ellen, blijken de trauma's, die veel ddaten daar hebben opgelopen, ernstig te zijn geworden, dat nkelen van hen er mee in de open- ia rheid komen. Joop de Neef uit /emeldinge (overigens geen lid van ;t uit vrijwilligers bestaande Lttaljon Zeeland, maar een dienst- iehtigc, die later naar Indië werd •stuurd) heeft het initiatief geno- en om te komen tot een Zeeuwse deling van de sinds verleden jaar ^staande VOMI (Vereniging Oud ilitairen Indiëgangers). 'i Bataljon Zeeland marcheert in Indië >-»*. 3

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 5