Een super-spuitbus in Terneuzen a 1 d< Stoelendans 1 Stoelendans 2 Stoelendans 3 'Als milieugroepering probeer je natuurlijk altijd het onderste uit de kan te halen. Maar dat de Kroon ons in dit geval niet gevolgd heeft, vind ik ronduit onbegrijpelijk. Men moet, net als wij, toch de beschikking hebben over alle alar merende rapporten die er bestaan.' Dr. Lucas Reijnders (Natuur en Milieu) is geen beroepsactivist die liefst vandaag elke fabriek nog zou sluiten, maar dat GS van Zeeland en de Kroon zo gemakkelijk hebben ingestemd met uitbreiding van de styrofoamfabriek van Dow Chemical in Terneuzen, zit hem toch stevig dwars. In die fabriek wordt namelijk op grote schaal freon-12 toegepast, een ook in spuitbussen voorkomend drijfgas, dat stukje bij beetje de ozonlaag om de aarde aantast. En Dow, één van de grotere industriële bronnen ter wereld, doet dat zelfs vrij snel: de 160 ton die zij nu per jaar mag uitbraken, maakt rond één vijfde uit van alle freon die jaarlijks in Nederland (uit industrie, koelaggregaten en spuitbussen) vrijkomt. Smeekbeden GS van Zeeland hadden al zo'n vreemd argument om -tegen de smeekbeden van Natuur en Milieu en de Zeeuwse Milieu federatie in- de vergunningen (Wet Lucht verontreiniging) voor de nieuwe fabriek af te geven. Want tegenover de negatieve gevolgen zoals de Milieufederatie die schilderde, bracht Middelburg eenvoudig in 'dat over omvang van de schadelijke effecten nog grote onzekerheid bestaat.' Helemaal onwaar is dat niet. Want wat er behalve een gegarandeerd hogere kans op huidkanker, wereldwijde 6 klimaatsveranderingen en forse schade aan milieu en gewassen nog meer voor effecten zijn, is inderdaad niet bekend. Vooral naar die gewasschade en de invloed op ondiepe onderwater-systemen wordt nog volop onderzoek verricht. Maar intussen is wel bekend, uit recente rapporten van de NASA en de World Health Organisation, dat elke procent afbraak van de ozonlaag tot zoveel ultra violette instraling leidt, dat de kans op huidkanker met 4% toeneemt. Volgens Reijnders presteert Dow het in zijn eentje om de Nederlandse ozonlaag met 10% te reduceren, waardoor de kans op huidkan ker met 40% toeneemt. Verdrinken Reijnders: 'Dat is maar een deel van het probleem, want door de afbraak van de ozonlaag neemt ook de temperatuur van de aarde toe; op de plaatsen waar de ozonlaag het dunst is -aan de Noord- en Zuidpool- het eerst. Tot voor kort nam men aan dat het daarmee zo'n vaart niet zou lopen. Maar intussen is uit nieuw onderzoek gebleken, dat vooral aan de Zuidpool de ozonlaag al veel dunner is dan men had gedacht.' Wie er zonder huidkanker afkomt, maakt dus altijd nog een mooie kans om te verdrinken, want al eerder is uitgerekend hoe spectaculair de zeespiegel gaat stijgen als de poolkappen (gedeeltelijk) smelten. De Kroon heeft inmiddels Dow opgelegd te blijven zoeken naar stoffen die freon-12 kunnen vervangen (die zijn er al, maar Dow vindt ze te duur) en binnen driejaar aan de provincie te melden, hoe de freon-uitstoot kan worden verminderd. Of dat ook nog verantwoord rentmeesterschap is, moet later boven maar worden uitgemaakt. Frans Boogaard We naderen het moment, waarop bekend wordt wie straks Jaap van der Doef mag vergezellen naar Den Haag als tweede PvdA-kamerlid voor Zeeland. De vraag is overigens of er wel een tweede Zeeuw (of Zeeuwse) aan te pas komt. Het wordt steeds duidelijker, dat de PvdA een aantal mensen uit onder meer Amsterdam via de buiten gewesten in de kamer wil brengen. Er zijn teveel serieuze Amsterdamse kandidaten en dus probeert men nu Jan Pronk al via Limburg binnen te loodsen. Zo is ook ooit Jaap van der Doef uit Utrecht naar Middelburg verhuisd om kamerlid te kunnen blijven. Zijn officiële tweede man van dit moment is Willem Sloots. Die woonde ooit in Goes, maar zit nu in Schiedam. Hij schijnt best bereid te zijn om terug naar Zeeland te komen, als hem dat een zetel oplevert. Maar of de Zeeuwse PvdA-ers dat pikken, blijkt tijdens de gewestelijke vergadering van maart. Misschien dat ze toch liever een Zeeuw op die verkiesbare plaats zetten. En dan schijnt nu ook Lisette de Wijn hoge ogen te gooien. Deze echtgenote van de Oostburgse burgemeester is landelijk aktief in de Rooie Vrouwen en dat is duidelijk een pré. Haar plaatsgenote Gré de Vries schijnt ook nog mee te dingen en dan zijn er geruchten, dat ook Schoenmakers, die zojuist als wethouder de meerderheid van de Middelburgse PvdA achter zich wist te verzamelen, een gooi wil doen. Maar wie wordt er nu burgemeester van Vlissingen? Jaap houdt vol, dat hij niet gesolliciteerd heeft. DusAlgemeen schijnt men in Vlissingen te hopen, dat Arie van der Hek (kamerlid en woordvoerder voor ekonomische zaken) de nieuwe <1 burgemeester wordt. Zijn profiel voldoet aan de schets van de gemeenteraad. Maar of <1 de fraktie deze specialist zal laten gaan voor j een burgemeesterspost in Vlissingen is de j vraag. Dus Jaap... En wat horen we nu? Ockeloen wil Jc vervroegd met pensioen! Bang om straks ,e elke raadsvergadering met die drammer André van Himme in de clinch te liggen. Dus, alweer een PvdA-post vrij! Maar er is een CDA-kaper op de kust: Ronnie Barbé, tot voor enkele jaren vriend én wethouder van Ockeloen in de Terneu- zense raad, zou best terug willen. Eerst had- ie al gesolliciteerd naar de open plaats in Hulst, maar tijdens het snoepreisje naar de V.S. dat O. en B. op kosten van Dow Chemical in januari maakten, schijnt hij besloten te hebben om de sollicitatie naar Hulst in te trekken. oen 'eelar inger -inks n alle

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 8