'We leven nu al weer als ratten op een vuilnisbelt' De Windhoek in Vlissingen 'Woonwagenbewoners, waarheen?' is de titel van de tentoonstelling, die tot en met 14 maart in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg wordt gehouden. Een tentoonstelling, die bedoeld is om begrip te kweken voor het leven van de woonwagenbewoner, zo meldt het persbericht van de provincie, 'opdat wordt gebroken met het bijna tot gewoonte geworden bezwaar dat huisbewoners uiten als er een woonwagencentrum in hun buurt moet komen.' De brochure, die aan alle scholen voor voortgezet onderwijs in de provincie is toegestuurd in de hoop dat ze komen kijken, zet zich af tegen oude vooroordelen: 'Woonwagenbewoners eten niet rond een kampvuur. Ook zijn het geen kinderdieven of bedelaars. Werkschuw of a-sociaal zijn ze evenmin. Over het algemeen zijn het werkgrage Nederlanders met strenge normen over hoe je met het huwelijk omgaat of met de familie. Ze zijn zuinig op hun spulletjes en hun wagens zijn brandschoon.' Voor alle duidelijkheid: dit is geen specifiek Zeeuwse expositie, maar een door het land reizende tentoonstelling van het Landelijk Platform Woonwagenbewoners. Vandaar dat Nieuw Zeeland naar een echt Zeeuws kamp trok met de vraag 'Woonwagenbewoners, waarheen?' Als je vlakbij de afslag naar de Olau-lijn een weggetje links inslaat, kom je na een kilometer bij het Vlissingse kamp De Windhoek. Ver weg van de bewoonde wereld, maar toch nog maar een jaar of zes geleden opgericht. Al van ver geeft een zwarte rookpluim van brandende autobanden aan, waar we moeten zijn. Want ook de bewoners van De Windhoek leven grotendeels van de autosloop. Naast de bergen autowrakken zijn twee straatjes gemaakt, waaraan de woonwagens staan, de een nog groter dan de ander, met keurige hekjes en tuintjes er omheen. 'Toen we hier kwamen was dit een mooi kamp. Het vyas iets unieks voor Zeeland', zegt Klaas Otto (38) bij wie we op bezoek zijn. Klaas is voorzitter van de bewoners- groep. En in die functie heeft hij op het moment dat het kamp werd geopend, al voorspeld, dat het mis zou lopen: 'Ik heb gezegd tegen de verantwoordelijke wethou der: Wat je nu toelaat wordt de ondergang van De Windhoek'. En het is zo gebeurd. Vier weken geleden heb ik in het gemeentehuis nog gezegd: Het is jullie eigen schuld, wat er nu met het kamp gebeurt. Want we leven nu al weer als ratten op een vuilnisbelt. Terwijl dit zo'n mooi kamp was. En het had zo mooi kunnen blijven.' We zitten al meteen middenin de ellende dus. Wat is er dan allemaal mis met De Windhoek? Klaas: 'Toen dit centrum er zou komen (We zaten toen nog op een terrein, waar nu het nieuwe PZC-kantoor staat) kregen we inspraak over hoe het nieuwe kamp zou worden. Nou, toen hebben we allerlei ideeën zitten opperen op zo'n avond, maar 't slot van 't liedje was dat ze precies hebben uitgevoerd, wat ze allang van plan waren. En toen heb ik voorspeld, dat het mis zou gaan. We hebben bijvoorbeeld gevraagd om de toegangsweg naar het sloopterrein niet dezelfde te laten zijn als de weg naar het kamp. Maar dat kon niet, want dat was te duur. Dus kwam er één weg, die totaal kapot gereden wordt door het vrachtver keer. 't Is een hartstikke gevaarlijke weg. Als het even regent is het een blubberbende. Als de vrouwen de kinderen naar de bus of naar school moeten brengen moeten ze door die troep.' Speelterrein Zijn vrouw Joke (37) valt hem bij: 'Ze hebben het speelterreintje zó aangelegd, dat niet één van de ouders er uitzicht op heeft. We hadden gevraagd om dat speelterrein midden tussen de wagens te leggen. Dan heb je toezicht en het is nog gezellig ook. Maar nee, zij wisten beter. Nu hebben ze het naast een stuk braakliggende grond ge maakt. Maar ja als je naast een sloopterrein een stuk grond braak laat liggen, dan vraag je er natuurlijk om, dat daar autowrakken op gezet worden. Dus wij hebben gezegd: als je toch zoveel grond hebt, geef iedereen dan een groter sloopvak, dan hou je de zaak in de hand. Ze hebben het niet gedaan. Ga nou maar kijken, 't is één grote bende.' Klaas: 'Het stuk grond, dat we toegewezen hebben gekregen voor de sloop is zo slecht •gedraineerd, dat je er met lieslaarzen naar toe moet als het even heeft geregend. Dan vraag je of ze eens komen kijken en er iets aan doen. Maar ze besteden er gewoon geen geld aan.' Joke: En dan de schuurtjes. We huren hier allemaal een eigen schuurtje van het woonwagenschap. Maar die hebben ze zo verschrikkelijk stom ingedeeld! Er zit een w.c. en een douche in, maar als je 's winters onder de douche staat en er komt iemand het schuurtje in om naar de w.c. te gaan, heb je gegarandeerd een kou te pakken. Wantje krijgt de volle laag kou in de douche. We hebben het toen wel gezegd, maar ze hebben zch er niets van aangetrokken. Ze hadden hun plannen klaar en ach, die inspraak dat was alleen voor de vorm. Luisteren doen ze niet naar mensen die er in moeten leven.' Klaas: 'Maar intussen betalen we nu al wel 189 gulden per maand aan huur voor een simpele staanplaats met schuurtje en een sloopvak. En elke week moetje 12 gulden 50 'service-kosten' neertellen. Maar we hebben in al die jaren bijna geen service gehad.' Discriminatie En als het woonwagenschap (dat de centen int en voorde service moet zorgen)eindelijk iets doet, dan zijn er wel andere instanties die er voor zorgen, dat het misgaat. Een voorbeeld van Klaas: 'In augustus van verleden jaar waren er 'n paar straatlan taarns kapot op het kamp. We hebben gevraagd of dat vóór het donkere seizoen gerepareerd kon worden. Na veel heen en weer geschrijf, bleek dat wij hier zélf onze straatverlichting betalen. Geen straat in Nederland, waar de bewoners zelf de straatlantaarn-verlichting betalen, maar hier wél. Maar goed, toen besloot het schap om de reparatie te betalen. De PZEM kreeg opdracht. Dat was begin januari. Vier weken geleden heeft onze secretaris gebeld, waar ze bleven. Ja, ze hadden de opdracht inderdaad binnen en ze zouden binnen tien 10

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 10