irgse ikte- de zicht r de een toen de jk te men it hij van en een ang- naar zijn :rts', ders. i van had nne- nnen 'gen? ieel? n rgse l het Henriette van der Meij Het was niet zo'n grote kern, die de progressief-sociale denkbeelden ook in werkelijkheid ging omzetten. Maar wat ze deed is toch opmerkelijk. Zo werd door Wibaut, dr. Bolle en Ghijsen eind 1889 een vereniging 'Eigen Haard' opgericht, be doeld om voor arbeiders woningen te bouwen die ze dan in huurkoop konden krijgen. Even later kwam er een vereniging tot stand die warm voedsel aan schoolgaan de kinderen ging verstrekken. Wibaut had in de voorbereidingskommissie gezeten en De Witt Hamer leidde de oprichtingsverga dering, maar in het bestuur kwamen ook vrouwen te zitten. Naast de vrouw van Wibaut, Mathilde, namen onder andere zitting de vrouw van De Witt Hamer, mevrouw Ghijsen,Henriëtte v.d. Meij en ivlarïe de Man. Niet dat dit 'socialistische strevingen' waren ('Eigen Haard' had daar bv. weinig mee te doen), maar deze initiatieven getuigden wel' van sociale bewogenheid. Diversen onder deze vooruitstrevende lieden, zoals dr. Bolle en Herman Snijders, rekenden zich in vergelijking met de socialisten tot de ware volksvrienden. Ons Huis Van belang is ook de oprichting van een jeugdbibliotheek, op 7 januari 1893, door de dames J.F.C. Sibmacher Zijnen (dochter van een vooruitstrevend predikant), Bertha Ogterop (botaniste van de Koninklijke Academie van Wetenschappen), Elize v.d. Broecke en Mathilde Wibaut. Al gauw werden 59 meisjes en 111 jongens tot de trouwe lezers gerekend. Dit initiatief laat zien dat volksopvoeding de vooruitstrevende liberalen zeer ter harte- ging. In 1894 werd zodoende de vereniging 'Ons Huis' in Middelburg opgericht, nadat een kleine kommissie (E. Fokker, Joh. L. v.d. Pauwert, L. Schorer, Herman Snijders, F.G. Sprenger, G.N. de Stoopelaar en Wibaut) voorbereidingen had getroffen. In het uiteindelijke bestuur van 'Ons Huis' zouden ook dames zitting nemen, onder andere een schoonzus van Mathilde Wibaut en de 'mejuffrouwen' M.J. van Benthem Jutting, P.J. de Witt Hamer en Sibmacher Zijnen. Met zijn 'clubs' en 'cursussen' groeide 'Ons Huis' al gauw uit tot een soort volks universiteit uitdrukkelijk voor iedereen boven de 12 en uitdrukkelijk voor mannen èn vrouwen. Wie geïnteresseerd is in de namen van hen die meewerkten aan Ons Huis moet de MC van 15 oktober 1894 er maar op naslaan. Dan zal blijken dat veel van de namen die tot nog toe genoemd zijn ook daar weer terugkomen. Toch zou ik niet graag beweren dat het sociaal-vooruitstrevende beeld dat hier van de Middelburgse liberalen wordt geschetst :voor alle liberalen opgaat. De heftige diskussies in de kiesvereniging Eendracht 'Maakt Macht bewijzen dat er ook veel konservatieve leden onder waren. Ook is het zo dat de kern van al deze ondernemin gen niet erg gewild was bij de meer behoudende Middelburgscrs. Maar ook in de kring van de vooruitstrevenden zelf waren niet allen gelijkgestemd. Zo richtte men zich bij de oprichting van 'Ons Huis' meer op de fatsoenlijker standen dan op de arbeiders, wat nogal wat kritiek van Wibaut uitlokte. Wibaut was dan ook wel een beetje een eenling in 'Ons Huis' met zijn kursusscn over arbeidersbeweging. Twee grote vraagstukken speelden in de landelijke politiek van die jaren een F.M. Wibaut belangrijke rol. In de eerste plaats was daar het probleem van de arbeiders >en de arbeidersbeweging, in de tweede plaats de rechteloosheid van de vrouw. Beide groe pen waren van het kiesrecht verstoken. Wat de vrouwen betreft kwam daar nog bij dat ze een heleboel andere rechten ook nog ontbeerden. Zo mochten ze niet getuigen bij een huwelijk, telden ze niet mee in het voogdijrecht en werden ze bij een huwelijk ongeveer rechteloos gemaakt tegenover hun man. De feministische beweging nam in het begin van de negentiger jaren in kracht toe. Er kwamen aparte verenigingen van feministes. De Vrije Vrouwenvereeni- ging in Amsterdam van Wilhelmina Druc- ker en Thea Schook-Haver is daarvan de bekendste. Dit was een zuiver feministische vereniging die vrouwenstrijd zeker zo belangrijk vond als de strijd van de arbeiders, iets wat voor de socialisten nog geen uitgemaakte zaak was. Kiesrecht Telkens werden er na 1886 in het parlement pogingen ondernomen om het kiesrecht onder grotere groepen uit te breiden en vooral in de jaren 1893 en 1894 groeiden de agitatie en de spanning naar een hoogte punt. In die agitatie werd te Amsterdam nog een vrouwenvereniging opgericht: de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, want voor velen was de Vrije Vrouwen vereeni ging veel te radikaal. In de MC (onder andere) van 19 april 1894 riep ze vrouwen in het land op zich aan te sluiten. Ook op Walcheren werden de geesten langzaam wakker geschud ten aanzien van het vrouwenkiesrecht. Mina Drucker was in het begin van de negentiger jaren al eens komen spreken, toen ze het met Domela 15

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 15