Retteketet De eenzijdigheid van het ultra-feministisch gedrijf Nieuwenhuis aan de stok had over vrouwenstrijd, en nu kwam in juni Thea Schook-Haver voor de Sociaal-Democra tische Bond afd. Middelburg spreken. Gelukkig voor de verslaggever van de Middelburgsche Courant deed ze dat 'op zeer gematigde en beschaafde wijze. Toch gingen de zinnen van de Middelburgse vrouwen niet de kant van de Vrije Vrouwenvereeniging op, die nogal banden had met de gehate Sociaal-Democratische Bond van Domela Nieuwenhuis. Integen deel, eind 1894 werd Henriëtte van der Meij lid van het hoofdbestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht, waar over het algemeen wat beschaafder dames lid van werden zoals de feministisch georiënteerde Elise Haighton en uiteraard Aletta Jacobs. Op 14 maart 1895 werd in Middelburg een afdeling van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht opgericht, landelijk bezien de vijfde. Henriëtte van der Meij werd voorzitster, Mathilde Wibaut sekretaresse en Sophie van Slee, direktrice van de meisjes ULO, penningmeesteresse. 'Waarom wij nooit in de Vrije Vrouwenver eeniging zijn gegaan, wel in de Ver. v. Vrouwenkiesrecht'schreef Henriëtte van der Meij zo Tn veertig jaar later aan Mathilde Wibaut, 'daarop kan ik alleen voor mezelf antwoorden, dat ik nooit eenige sympathie voor dat ultra-feministisch gedrijf heb gevoeld, van wege de eenzijdigheid en het sterk burgerlijk karakter. "Maar ook met de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zou den de betrekkingen nooit echt hartelijk worden. Al snel lagen beide partijen om twee problemen met elkaar overhoop, ten eerste was daar de algemene richting van de vereniging. Die was de Middelburgse vrouwen te feministisch. Zo heet het in een verklaring van het hoofdbestuur uit sep tember 1897:Want het is niet alleen om aan de vrouw recht te doen wedervaren, dat irc ons aangegord hebben ten strijde, het is omdat ttr zien. hoe willekeur en zelfzucht de heerschappij hebben verkregen ten koste van rechtvaardigheid en liefde en een van de hoofdoorzaken daarvan vinden wij (zoo wij niet zoover gaan dé oorzaak daarin te zien) in de verwaarloozing van het vrouwelijk element in het bestuur van Staat en Maatschappij.' Daarom wilde men toen vrouwenvakverenigingen oprichten om de mannenmaatschappij te noodzaken een deel van de mannenmacht aan de vrouw af te staan. Daarom moest in de strijd de vrouw van de man onafhankelijk zijn. Bert Altena De reden waarom ik u allen heb gevraagd hier vanavond aanwezig te zijn is het volgende: Onze Indonesische vrienden hebben een verzoek aan onze afdeling gericht om opnieuw een aktie op touw te zetten vooreen goed doel. Zoals u bekend is was de laatste aktie een groot sukses. De Glatik, het Indonesische rijstvogeltje dat dreigde uit te sterven is door onze inspanningen voor de wereld behouden gebleven. De wereld zij ons hiervoor dankbaar!! Hier stopte de barones even. Ze overzag haar publiek. Teoud voortennisen te jong voor kaarten. En bovendien te rijk om te werken. Uitstekend volk dus om zich in te zetten voor iets volslagen onnozels. 'Onze vrienden in Indonesië vragen ons daarom opnieuw hulp te bieden door een nieuwe aktie te starten om een ander interessant vogeltje voor uitsterven te behoeden. Het beestje waar het om gaat is de kétèt. Een felgekleurd vogeltje dat van spinnen leeft en daardoor de spinnenstand op peil houdt. Welnu, wat is er op dit ogenblik aan de hand in Indonesië? Het grote publiek heeft de Kétèt ontdekt als een bijzondersmakelijk gerechtwaardure pasteitjes van gemaakt worden. Er wordt dan ook op grote schaal jacht gemaakt op dit bijzonder nuttige vogeltje, waardoor op korte termijn grote spinnenplagen te verwachten zijn in dat land. Om dit te voorkomen vragen onze vrienden nu onze hulp in de vorm van een aktie die gericht is aan de regering in Djakarta. Het bestuur van onze vereniging heeft besloten hieraan mee te werken en roept u onder andere op tot het bedenken van een naam voor onze nieuwe aktiegroep. Wie heeft een idee?' Ze keek vragend in het rond. Het publiek, zo op het oog nou niet bepaald de Crème de la crème op intellektueel gebied zat diep na te denken. Het werd stil. 'Wat denkt u van 'Aktiegroep tot Behoud van de Kétèt?' vroeg een struise bakkersvrouw. De barones tuitte de lippen en schudde het hoofd. 'Te algemeen, vindt u niet?' zei ze zuinigjes. 'Nee, waar ik aan dacht is iets bijzonders iets speciaals zal ik maar zeggen. Misschien een internationaal gekozen naam. Voor mezelf had ik al iets bedacht. Wat denkt u van de aktie 'Promote Indonesian Kétèt?' Het groepje moest het even verwerken. Dit ging duidelijk iets verder dan koeken bakken. Een heer op de eerste rij stak zijn hand op. Hij glimlachte. 'Ik vrees dat de afkorting een aantal mensen op verkeerde gedachten zal brengen', zei hij. De barones dacht even na en kleurde tot diep in haar hals. 'Dat was me even ontgaan', zei ze haastig. De hilariteit was groot. Het is alsof iemand een harde scheet laat tijdens een stomvervelende lezing, ledereen begon zinnen te maken waarin een of meerdere obsceniteiten in voor kwamen. Als kinderen, als kinderen. 'Nee, nee, ik bedoelriep de barones op de tafel hamerend. 'Laten we het serieus houden mensen, Het hoeft niet persé in het Engels. Het kan ook in het Frans of Duits. Als we onze Duitse afdeling kunnen bewegen om mee te doen zouden we het Duits kunnen houden. Bijvoorbeeldehaktie BehaltehBehalt eigenartige Fögel.' Even was het stil. 'Bef' riep de heer op de eerste rij stikkend van de lach. De lol begon weer van voren af aan. De barones hamerde als een bezetene op de tafel en keek radeloos om zich heen. Maar niemand luisterde meer. Iedereen lachte zich gek om nieuw verzonnen namen. Uiteindelijk slaagde de barones erin de mensen wat stiller te krijgen. Opgewonden haalde ze uit naar de heer op de eerste rij. 'U meneer. U bent wel bezig mensen voortdurend belachelijk te maken. U ziet wel kans om gedachten van andere te bekritiseren. Maar waarom komt u niet zelf eens met een goed idee voor onze aktie Kétèt in plaats van te lachen? Nou?' De man vouwde zijn handen onder de kin, sloot zijn ogen en dacht een tijdje diep na. 'Wat dacht u van 'Redt de Kétèt?' zei hij tenslotte. Raats 16

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 16