Ockeloen wenst geen pottenkijkers mer Van alle grote Zeeuwse gemeenten is Terneuzen de enige, waar alles wat in de vergadering van B. en W. wordt besloten, geheim blijft voor de raadsleden. Dat blijkt uit een (dit junderzoek dat Nieuw Zeeland in stelde. Aanleiding voor het onder- a|je i/oekje was de weigering van burgemeester Carel Ockeloen om de notulen van de college-verga deringen ter inzage te leggen voor de raad. Zowel in Middelburg als in Vlis- singen, Goes, Oostburg en Axel vinden B. en W. het vanzelfspre kend dat de raadsleden geinfor- meerd worden over de wekelijkse collegevergaderingen. In Goes mag zelfs een journalist de college- notulen inzien. Geconfronteerd met dit feit, blijft de gemeente Terneuzen op het afwijzende standpunt staan: in Terneuzen blijft de raad buiten spel staan, want ridder Carel en zijn gevolg laten zich niet door het voetvolk controleren.' De affaire rond de geheime coilege-notulen begon eind verleden jaar te spelen toen het raadslid A. Persijn (Links Perspektief) vroeg om inzage door de raadsleden. Ockeloen antwoordde, dat B. en W. een aparte bestuurslaag vormen en dat het de raad niet aangaat, welke besluiten daar genomen worden. Een antwoord, dat niet getuigt van begrip voor het feit dat de gemeenteraad het hoogste orgaan in een gemeente is. (7) Het gevolg was dan ook, dat L.P.T. op 9 j januari opnieuw (maar nu schriftelijk) het verzoek deed, daarbij wijzend op de Verordening Openbaarheid van Bestuur, j Dat geeft n.l. de mogelijkheid om bij een weigering in beroep te gaan. En zover zal het wel komen,want kortgeleden kwam een nieuwe weigering van Carel Co. Het gevolg daarvan is dat L.P.T. opnieuw in het geweer zal komen.Hoe, is op dit moment nog onzeker. Middelburg De heer Kerkhoven, gemeentesecretaris van Middelburg gaat uitvoerig in op de openbaarheid in de Zeeuwse hoofdstad: 'Zoals u weet zijn de vergaderingen van B. en W. niet openbaar. Maar een aantal jaren geleden is met de raad afgesproken dat de verslaggeving van de collegevergaderingen voor de raad ter inzage gelegd zou worden.Vóór die tijd kreeg de raad de agenda al, zodat men weet welke zaken er spelen. Sinds twee jaar krijgen ze nu ook de notulen en dat werkt goed. De raadsleden krijgen zo informatie,waarmee ze bij hun raadswerk hun voordeel kunnen doen. Het is wel zo dat de verslaggeving summier is; dus geen woordelijk verslag van wat er gezegd is in een college-vergadering. Het is meer een besluitenlijst. Het geven van informatie uit B.en W. kan er toe bijdragen dat de raad zijn controlerende taak goed uitoefent. Je kunt natuurlijk zeggen: het college is belast met voorberei ding en uitvoering, maar daar staat tegenover dat de raad belast is met beleids bepaling en -controle. Nou voordat laatste zijn die notulen een hulpmiddel. Als je opgegroeid bent in een sfeer, waarin B. en W. in beslotenheid allerlei zaken afhandelen, kan ik me indenken, dat je zegt: openheid, moet dat nou wel? Maar je hoeft natuurlijk niet alles te notuleren. En raadsleden hoeven geen ongepast gebruik te maken van de informatie'. Vlissingcn De heer Boshuizen,chef Postzaken bij de gemeente Vlissingen zegt: 'Er worden bij ons geen notulen gemaakt van die vergade ringen, maar wel besluitenlijsten. Die worden onder de diensthoofden verspreid, want die moeten er uiteindelijk mee werken. Voor de raadsleden wordt die lijst in een speciale trommel ter inzage gelegd. De gemeente is daar een paar jaar geleden mee begonnen op verzoek van raadsleden. Het college vond, dat aan dat verzoek voldaan moest worden omdat^de raad nu eenmaal het belangrijkste orgaan in de gemeente is. De raad heeft juist het soort informatie dat op zo'n lijst staat nodig om goed te kunnen functioneren. Onze ervar- ring met dit systeem is positief. Zeker de raadsleden zijn er erg gelukkig mee. Zo worden ze vroeg betrokken bij de besluit vorming'. Goes De heer Hoste, gemeentesecretaris van Goes vertelt, dat het daar al jaren in gebruik is om de notulen ter inzage te leggen: 'Zo veel geheimen zijn er niet en het komt de democratische bestuursvorming ten goede. Bovendien is gebleken, dat het geen problemen oplevert. Ook het feit dat we de journalist Ben Jansen van de PZC sinds december van verleden jaar in de gelegenheid stellen om alle stukken die voorde raadsleden bedoeld zijn in te zien (dus ook de besluiten van B. en W.) geeft geen enkel probleem'. Axel De heer De Feyter, voorlichter van de gemeente Axel weet te melden dat het daar al jaren gebruik is, dat de notulen bij de gemeente-secretaris ter inzage liggen. De Feyter: 'In Axel gaat men er van uit, dat wanneer je een goede samenwerking met de raad wilt hebben, je een zo groot mogelijke openheid moet betrachten. Het geheim houden van college-besluiten zou hier toch al moeilijk gaan omdat er maar vier partijen in de raad zitten. En van die vier hebben er drie een wethouder. Dus heeft het geen zin om de college-besluiten geheim te houden, ook al om die vierde partij niet uit te sluiten van informatie. Anders zou je die partij onevenredig, benadelen. Het lijkt me niet zo'n ideale situatie als de college-besluiten niet ter» inzage liggen. De raad kan het college moeilijk ter verantwoording roepen als ze niet weet wat er besloten is'. Oostburg 'Bij ons is het al bijna drie jaar gebruik dat de college-besluiten ter inzage liggen voor de raadsleden', deelt de heer Robijn, voorlichtingsambtenaar te Oostburg mee. Gemeentesecretaris Geerse vult aan met: 'De raad heeft er om gevraagd en het college heeft onderkend, dat er bij de raadsleden behoefte kan zijn om te weten wat hét college besloten heeft in bepaalde zaken. Omdat B. en W. van Oostburg in alle openheid proberen te besturen, zag men 19

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 19