Er staan hier soms van die dingen Er wordt hier een beleidsoordeel uitgesproken dan ook geen reden het verzoek te weigeren. Terneuzen de heer Christiaanse, chef Algemene Zaken te Terneuzen geeft als commentaar op de uitslag van ons onderzoek: 'Ik geef geen persoonlijk oordeel over de weigering van B. en W. De kwestie is in 1981 al eens door de PvdA aan de orde gesteld. Hoewel er intussen een Wet Openbaarheid Bestuur is, ligt deze zaak naar mijn mening binnen de autonome beleidsvrijheid van de gemeente. De gemeente is vrij om te beslissen of ze al dan niet gevolg geeft aan een verzoek. Een raadslid is niet verplicht op de stoel van het college te gaan zitten en hoeft dan ook niet over dezelfde informatie te beschikken. Dat de gemeente Terneuzen weinig respekt zou hebben voor het democratisch functioneren van de raad, ontken ik. Als dat voor Terneuzen geldt, geldt het voor 51% van de gemeenten in ons land. Ook al zouden we die notulen ter inzage leggen, dan betwijfel ik of de raad daar echt iets aan zou hebben. De notulen verwijzen naar onderliggende stukken en als je als raad niet over die stukken beschikt, heb je aan de notulen nog niks. Ook al zeggen de door u benaderde gemeenten, dat het bij hen prima werkt...als ik bekijk wat hier allemaal uitlekt, nog zónder dat de notulen ter inzage liggen, dan is, dat niet gering. Allerlei vertrouwelijke zaken komen toch wel in de openbaarheid. We hebben voor de afwijzing van het verzoek van LPT geen advies ingewonnen bij de Raad van State of de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Er is immers geen sprake van juridische argumenten, die onze weigering bepalen. Er wordt hier een beleidsoordeel uitgesproken: B. en W. willen op beleidsmatige gronden niet meewerken aan het verzoek.' Beroep Het komt er op neer,dat B. en W zich niet door de raad willen laten controleren omdat ze in 1981 al besloten hebben dat ze dat niet willen. Ook al hebben in Zeeland alle andere grote gemeenten positieve ervaringen met meer openbaarheid rond de college-vergaderingen. Het lijkt alsof men in Terneuzen heel wat te verbergen heeft. En dat nog los van het feit, dat men kennelijk niet wil dat het hoofd der gemeente zijn wettelijke taken uitoefent. Immers, in art. 129 der Gemeentewet is bepaald dat B. en W. aan de raad verantwoording schuldig zijn voor het gevoerde bestuur en dat zij alle door de raad verlangde inlichtingen dienen te verstrek ken, voorzover ze niet strijdig zijn met het openbaar belang. Maar ridder Carel en zijn gevolg hebben kennelijk lak aan wat er in de wet staat en vinden dat zij het zijn die de dienst uitmaken en niet het voetvolk. Het ergste is dat het voetvolk zich zulke dictaten laat welgevallen. Wie weet komt er verandering in als LPT het besluit van Carel aan de wet laat toetsen. Overigens is het vermelden waard dat de gemeente Terneuzen voorde zoveelste keer zijn naam eer aan doet. Immers, de heer Ouwerkerk, medewerking van de afdeling jurisprudentie van de Raad van State verklaart desgevraagd: 'Voor zover ik heb kunnen nagaan heeft de Raad van State nog nooit eerder een uitspraak moeten doen in een soortgelijk geval.Het is dus vrijwel zeker nog nooit eerder voorgekomen, dat een raadslid tot bij de Raad van State in beroep is moeten gaan om inzage in de besluitenlijsten van de collegevergadering en af te dwingen. Het lijkt mij een vrij unieke zaak, dat zo iets aan een raadslid geweigerd wordt mede gezien alle wettelijke bepalingen op dit terrein.' Na de eerste arrestatie in Nederland te hebben verricht in verband met het vermoeden van een ekonomische eenheid,, wordt Terneuzen mogelijk, dus ook de eerste gemeente die door haar besloten manier van besturen naam gaat maken. Nu is het nog wachten tot ridder Carel voor zijn moed beloond wordt en echt tot ridder in de Orde van Oranje Nassau wordt benoemd. André van Himme -\ A Luc Deleu,Antwerps architect was een van de deelnemers aan Forum Middelburg: de imaginaire werkelijkheid. En de rijkspolitie hielp hem om het imaginaire tot werkelijk heid te maken. Luc zou een installatie maken, zijnde een symetrische trap, die de bezoekers mochten beklimmen om van boven af een blik op het Muntpleintje te 20 werpen. De stellage is er nooit gekomen, want nog net op tijd ontdekte de rijkspolitie dat de beklimmers van het kunstwerk ook een blik zouden kunnen werpen door het raam van de Zeeuwse Meldkamer... Dat was natuurlijk ontoelaatbaar. De organisatoren van Forum konden nog zoveel beweren en beloven, die stellage kon daar absoluut niet gebouwd worden. 'Je weet maar nooit', aldus de politie-zegsman, 'voor je het weet gooit een terrorist hier een hom naar binnen!'. En dat 'hier' een belangrijke plaats is, staafde hij met de mededeling dat de meldkamer met camera's bewaakt wordt. Jazeker! Trouwens, wat stelde die stellage van die maffe Belg eigenlijk voor? 'Ze noemen tegenwoordig alles maar kunst. Kr staan hier soms dingen.Nou. nou! Nu is de meldkamer gehuurd van de Rijksgebouwendienst, maar meneer Van Genk, namens die dienst begeleider van het Forum-gebeuren schoof de verantwoorde lijkheid verre van zich: 'Ze hebben het verkeerd aangepakt, lorum heeft ons tegen de politie uit willen spelen. Tegen de politie zeggen ze dal ze de trappen n eg zullen halen en tegen ons dat het bouwwerk niet hoger dan 5 meter zal worden. Kijk. meneer, wij hebben er alle belang bij om in goede harmonie met onze huurders te leven. Nee. een vergoeding voor tevergeefs gemaakte kosten kunnen ze niet van ons eisen. Die Deleu heeft helemaal geen extra-kosten gemaakt'. Deleu reageert lakonick op de rijksafwij zing. Hij is gewend, dat 'machthebberige baasjes' plaatsing van zijn werk verhinde ren. In Basel moest een triomfboog (drie gestapelde kontainers) mede doordat Luc zelf de tegen het bouwwerk gerichte handtekeningenaktie onderschreef, afge broken worden. Want kontainers in een park zag men niet zitten, laat staan: staan. De Middelburgse kunstpausjes zijn allang blij dat Deleu het zo lakoniek opvatte. Ze zijn natuurlijk verontwaardigd maar offici eel protesteren deden ze niet. Want dan schop je maar tegen zere schenen en daar moet je voorzichtig mee zijn. Bovendien, cén van de levenswijsheden van Deleu is toch: 'Ik heb graag dat de mensen met me lachen... Ton

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 20