'De kunstenaar kan doodvallen' Provinciale kunstaankopen (2) Kerncentrale Jaap Wal /ou Henk Koch. directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. bewogen hebben om het provinciale kunstaankoopbeleid anno 19X5 te moeten verdedigen (NZ jan. 'X6) tegen het kritische artikel van Ad de Jong (NZ jan. '86)? Alvorens die vraag te beantwoorden /al ik eerst punt voor punt deze verdediging van commentaar voor zien. Kers te citaat: 'Pc opinie van enkele I kunstenaars is blijk ba'Ctr voldoende om een vonnis te vellen.' Als vertcgewoordiger van de Kunstenbond I NV kan ik verzekeren dat het niet om enkele maar om tientallen kunstenaars gaat. Als betrokkene bij de aankoop was ik uren aanwezig bij de 'jury- uitslag' (een te dik woord voor een schlemielig stenciltje dat dooreen onbeken de ambtenaar werd uitgedeeld). Het onbegrip, de verontwaardiging en bitter heid bij zowel aangekochte als afgewezen kunstenaars was vrijwel algemeen. Tweedó citaat: 'lias hel resultaat van die selectie dan zo slecht'.'' vraagt U.K. zich af en noemt 'de hotte bezuinigingen op de BKR een probleem' en 'de uitspraak van minister Brinkman over topkunst irritant'. Maar daar gaat het nu om! De gelden die hieraan 'top- kunstenaars' uitgegeven zijn. werden ont trokken aan het budget van de BKR, waardoor nu 2/3 deel - dat is 2000 van de 3000 beeldende kunstenaars - in de bijstand zit en hun beroep nauwelijks meer kunnen uitoefenen. De door het huidige rechtse kabinet geplande bezuinigingen zijn gerea- lisseerd. Hoera! En de gelden zijn in '85 (over dit jaar spreken wij. niet over '85 én '84. zoals U.K. sluw tracht het beeld te vertekenen) precies volgens de 'Brinkma nie' voor 60' i besteed aan vier topkunste- naars. Derde citaat: 'De kunstenaars hebben geen bezwaar gemaakt tegen de uitgangspunten van het provinciaal bestuur en de adviescom missie.' Nee. welke kunstenaar maakt bezwaar tegen uitgangspunten die hij niet kent en juryleden die hem zéér binnenkort gaan beoordelen? Zeker geen kunstenaars die nu al drie jaar lang worden bedreigd, vernederd en rechteloos gemaakt zijn. Kaf Ten vierde: H.K. spreekt eufemistisch over 'minder ideale omstandigheden waarin een ervaren commissie ook zó we! het kaf van het koren weet te scheiden.' Eigenlijk is het overbodig hier op in te gaan: dit soort demagogische regententaal spreekt voor zichzelf. De foto bij het artikel in N.Z. is maar een zwakke afspiegeling van de werkelijke chaos in een volgepropte ruimte: tafels, stoelen, wanddecoraties, meer dan 300 kunstwerken met daar tussendoor een buslading toeristen. In vier uur tijd werd dus eventjes 'het kaf van het koren gescheiden'. Het is het zoveelste blijk van minachting voor de beeldende kunstenaars, In '84 was het ook zo'n rotzooi maar toen had de provincie het excuus dat alles binnen korte tijd georganiseerd moest worden. Nü was er meer dan een jaar voorbereiding! Ten vijlde: In '84 was er afgesproken door de leden van de Zeeuwse Culturele Raad dat er een plafond van 10.000,-per kunstwerk -zou gelden. Waarom is dit principe losgela ten in '85, zonder medeweten van de leden/kunstenaars? Van 4 kunstenaars is nu werk aangekocht variërend van ƒ13500,- tot ƒ20.000,-. Toen Ad de Jong mij voor zijn verhaal om commentaar vroeg, zei ik emotioneel dat dit mij deed denken aan 'biefstuk eten in de Sahel'. 'Wat is dit voor kritiek?', vraagt H.K. verontwaardigd. De vier betrokken kunstenaars verkopen goed, krijgen opdrachten etc. Gelukkig. Maar waarom moeten zij voor zulke hoge bedragen meer dan de helft van het budget, dat -ik herhaal het- onttrokken is aan de BKR, opslokken? Dat doet pijn! En daarom beschuldig ik de provincie van medeplichtigheid aan de 'Brinkmanie'. (De rijken worden rijker, de armen Kwaliteit Ten zesde: Nieuw Zeeland is een socieal- politiek maandblad, waarin plaats is voor deze feitelijke discussie. H.K. vraagt of er 'goed - dus op kwaliteit en gevarieerd - is geselecteerd.' Daarmee is de vraag in de aanhef van mijn betoog te beantwoorden: om met een ander lid van de aankoop commissie te spreken: 'De provincie voert een kunstbeleid, geen kunstenaarsbeleid.' Met andere woorden: de kunstenaar kan doodvallen, als er maar een mooie collectie komt. Als beeldend kunstenaar ligt het niet op mijn weg over de kwaliteit van het werk van collega's te oordelen (waar is de kunstkritiek in Zeeland?) Toch is het zinnig om H.K.'s vraag te beantwoorden. Zullen we de polemiek in Mooie Moeite voortzetten met mooie plaatjes erbij? Zoals de ijsmachine van Haacke (uit 1968) naast die van de Amsterdamse kunstenaar Jan van Munster, die in 1985 door de provincie Zeeland voor ƒ20.000,- werd aangekocht? Kees de Valk Middelburg De kerncentrale van Borssele ligt tot eind maart stil. Niet vanwege een mankement, maar voor de periodieke 'grote beurt', de splijtstofwisseling. Voordat karwei heeft de PZEM duizend tijdelijke arbeidskrachten nodig. Duizend, omdat die mensen stuk voor stuk maar korte tijd in het radioaktief besmette deel van de centrale mogen werken. Dan hebben ze al zoveel straling opgelopen, dat ze maar beter weer kunnen vertrekken. Maar hoeveel ze hebben opgelopen, komen ze zelf niet van de PZEM te weten, zo blijkt uit een onthullend stukje in de PZC: SirffieT'effle^an zijn wEFÏTTJnH? centrale wordt elke arbeidskracht 'uitgeteld'. Een schriftelijke melding van de uittelling gaat naar de werkge ver. Of die er wat mee doet (uitreiken aan de betreffende personeelsleden bijvoorbeeld) is bij de PZEM onbe kend en het is ook nooit nagegaan. Ook heeft het nutsbedrijf zich er nooit over beraden waarom die melding niet rechtstreeks (of in afschrift) naar de werknemer gaat. Ir Banga: „Tot op heden is er geen aanleiding geweest Dns daar vragen over te stellen. Je. hebt nu eenmaal een bepaalde manier van werken. En of de werkgever er wel of ni t^g«ed-voor zorgt is zijn verant, woordelii Van der Doef danst niet meer om de stoel, hij is gezeten. De nieuwbakken burgemees ter van Vlissingen (door de plaatselijke liberalen en christenen gekenschetst als 'een prettig rechtse PvdA'er) liet meteen na z'n benoeming merken, waar hij staat. Het congresbesluit om de kerncentrale Borssele te sluiten was helemaal fout volgens Jaap en van hem mogen er - voorlopig - ook best kruisraketten in Woensdrecht komen. Want regeren is het doel, het dondert niet ten koste van welke idealen. Jaap moet in elk geval wel snel gaan biechten, want om een jaar lang tegen journalisten vol te houden, dat je niet hebt gesolliciteerd naar die burgemeesterspost, terwijl je dat wèl hebt gedaan. Ja ja, een geschenk uit de hemel.... Is die VVD'er uit Middelburg ook al niet katholiek? Nu Barbé nog in Terneuzen. Wat doet het Vaticaan in het Zeeuwse land? Wat DOW in het Zeeuwse land doet, weten we nu: behalve de vakbonden buiten spel houden, het personeel stress bezorgen, ook nog het giftig afval in het goede Zeeuwse land laten begraven. 21

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 21