bon Pü5TKOÊ€ Oh ja Neeltje Perreplu nieuwe abonnee adres postcode en plaats dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: naam adres postcode en plaats Ik wacht op uw accept-girokaart handtekening opsturen naar nieuw zeeland, postbus 276, 4330 ag middelburg Vroeger öa me op 't durp een ventje en die noemden ze Paultje Perreplu. Dat kwam omdat 'n oaltied een perreplu bie z'n oa. Was 't nie voe de regen, dan was 't wè tegen 't zunnetje. Een soort al-weervoorziening zöa ze dat tegen woordig noeme. Misschien zelfs wè een basisvoorziening, wan je kan je d'r j'n eigen ok nog mie verdedige, j'n eigen mie ophijse of d'r an ge'ange. Ik most dï an dienke toen a'k las da ze Neeltje Jans ok een perreplu woue geve. Neeltje Perreplu. De dierste pereplu ooit 'emikt git dat worre. Die kost allêêne a een alf miljoen om te kieken of a 't wè een goeie perreplu is. Dan is t'n d'r nog nie en dan stit of lopt d'r nog niks onder. Een bitje vremde zaak a j't mien vraegt. Mè ja, je êêt Ventevogel en je wil wat. Stel voor dat het lukt en het wor net iets wèreldberoemds, dan proate de ménsen laeter over je as de man van durf en profetische blik. Meer vent dus as veugel. Ik wedde dat het een groate bobbel wordt die a van een ende ons móóie landje ontsiert en ut uutzicht belemmert. En wat ka je doë? De kracht en de schöön'eid van de netuur bewondere. Een visviever, een blom'of, wat öögstandjes van waeterstaet en vee friet, cola en bier. Volgens mien komt 't er op neer dat de zaek gefrikandelliseerd wordt. Bisnis mie 'n sausje. En die menêêr van Gasteren mè lache. En de provincie mè betaele. Tot a ze scheel èn blauw zie. En dan meuge ons zeker voe vee geld 'n dagje nï Neeltje Perreplu mie 'n dagtochtje van menêêr Bonte bal mee. Eên voor ëên, wan noch Schouwen, noch Noord-Beveland kan zo vee drukte gebruuke. A'je noe echt 'n wonder wil, dan motte ze mien mè 's geld geve. Vee é'k nie nódig. A't mè genoeg is voe 'n paer rollen prikkeldraed. Dan zette me Neeltje af voe de toeristen en dan litte me 't groeie en bloeie. Dan litte me de natuur d'r gank gae en ontstaet 'r 'n park dat a past bie waer a ze zó voe 'evochten Dï a de kaemer voe 'ezwicht is. Dï a noe elke dag duuzend mensen nï komme kieke. Dat a past bie dï a 't om goeng: 'n schóón en veilig miljeu. A Venteveugel dï voe zou durve kieze - en oal die oare knikkers ok -dan stel ik voor om voortan nie mï an veugel- wacht te doe of natuurwandeliengen, mè om dat 'venteveugele' te noemen. A 'j zo iets durft te beslissen dan bin je'n vent: 'n vrieë veugel. Mè de Van Gasterens en andere frietboeren trokke an de touwtjes en dan gae de perreplu vaneigens nï boven. Sienkel mu jttuttÊtM «a «at. at. aat Ko de Jonge

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 24