We zijn niet te beroerd om belasting te betalen inkomstenbelasting of op de btw van de energierekening. Dat bedrag (meestal f. 5,72 of een veelvoud ervan) kan dan in ons eigen vredesfonds gestort worden). Geweldloos Els Ettes zegt: 'Onze groep is in 1984 opgericht. In het begin waren het vooral mensen met een kerkelijke achtergrond. Ze voelden zich door de kerkelijke instituten, in de kou gezet omdat die niets ondernamen tegen de wapenwedloop. Desondanks vinden de meesten wel dat ieder mens verantwoordelijk is voor zijn eigen daden. Een van die daden is het meebetalen aan defensie uitgaven via verschillende belas tingheffingen. Wij vonden dat het tijd werd om een daad te stellen. Een jaar geleden zijn leden van onze groep begonnen met op hun maandelijks energierekening f 5,72 in te houden. Vervolgens brachten alle leden van de groep dat bedrag één keer per maand gezamelijk te laat en onder protest op het PZEM- kantoor in Goes.' Adri van Oosten (lid van de groep en raadslid voor de PPR) vult Els aan: 'Inmiddels is het wel zo dat de groep is uitgebreid met mensen zonder enige kerkelijke achtergrond. Momenteel zijn er binnen onze groep twintig huishoudens aktief. Het oude aktiemodel 'gescheiden betalen' wordt nu nog maar door drie gezinnen toegepast. Er zijn er nu dus zeven die maandelijks weigeren om f 5,72 over te maken aan de PZEM. Dan zijn er tien gezinnen die sympathisant zijn. Van hen wordt steun verwacht bij eventuele afslui tingen van weigeraars door de PZEM. Wij denken dat er de komende maanden enkele afsluitingen in de lucht hangen. Dat onze akties geradikaliseerd zijn komt door het Nederlandse plaatsingsbesluit. Terwijl miljoenen Nederlanders zich tegen de kernwapenwedloop hebben uitgespro ken, heeft de meerderheid daar geen boodschap aan. Het spreekt haast vanzelf datje als gewetensbezwaarde naar radikale- re middelen grijpt. Eén ervan is burgerlijke ongehoorzaamheid. Maar vóór je dat middel gebruikt moeten eerst alle andere middelen benut worden. Verder vind ik dat de aktie modellen geweldloos moeten zijn en moetje je niet tegen berechting verzetten.' Vredesfonds Axel Hagg:'Die overige middelen hebben wij in Goes ten volle benut. Zo is door onze groep in april 1985 een brief geschreven aan de provincie, aan de Bevelandse gemeenten en aan de aandeelhoudersvergadering van de PZEM. We hebben daarin de PZEM gevraagd om de mogelijkheid te onderzoe ken om 10% van de btw op de energienota naar het vredesfonds over te maken. Tevens vroegen we om de minister te vragen om vrijgesteld te worden om de bedragen van ons te innen en deze aan de rijksschatkist af te dragen. ELS ETTES ...in de kou gezet... De 10% btw heeft te maken met het feit, dat in ons land 10% van de rijksuitgaven aan 'defensie' wordt besteed. Nou, van de Bevelandse gemeenten reageerde alleen Goes positief. Zij stelde zich ook positief op tijdens de PZEM-vergadering Het resultaat was teleurstellend: eind mei 1985 kregen we van de PZEM een drie zinnen tellend briefje, waarin wordt meege deeld, dat de PZEM geen behoefte heeft aan een gesprek. Verder staat erin,dat het bedrijf zich als energieleverancier dient te distanciëren van politieke verwikkelingen. Kennelijk ontgaat het de PZEM dat wij niet aan politiek doen, maar gewetensbezwaren hebben. Wij zijn niet te beroerd om belasting te betalen, maar wij willen niet verantwoorde lijk zijn voor de wapenwedloop, terwijl er tal van andere mogelijkheden onbenut blijven. Als je weet dat op vele andere gebieden dooi de overheid wel aparte regelingen gemaakt zijn voor mensen met gewetensbezwaren, dan vragen we ons af. waarom het in ons geval niet gebeurt'. Amersfoort Amersfoort is tot nu toe de enige gemeente in ons land, waar het gemeentebestuur besloot om geen mensen meer af te sluiten, die een symbolisch bedrag inhouden. Gemeente-voorlichter Witte: 'Wel hebben we met die mensen afgesproken, dat ze het geld, dat ze achterhouden in een dóór de gemeente beheerd potje storten. Vóór 1 april zal de raad bekijken welk nuttig doel er voor dat geld gevonden kan worden. In de raadsvergadering van april zal ook beslist worden of de tijdelijke regeling in een definitieve wordt omgezet. Als de raad besluit dat iedereen met bezwaar tegen kruisraketten de mogelijkheid krijgt om een bedrag in een apart fonds te storten, krijg je natuurlijk een flinke toeloop. De tijdelijke regeling geldt alleen voor mensen, die in december 1985 (toen de raad het besluit nam) al weigerden. We hebben over onze regeling kontakt gehad met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het ministerie van Binnen landse Zaken. De staatssecretaris heeft er AXEL HAGG niet verantwoordelijk. zijn instemming mee betuigd. Overigens worden er in Amersfoort nog steeds mensen afgesloten. Dat komt omdc er hier zijn,die de constructie van de gemeente niet accepteren. Zij vinden het fout, dat de gemeente toch het volle btw bedrag, dat het gemeentelijk energiebedrijf verschuldigd is, aan het rijk overmaakt zonder dat er' al sprake is van een rijksvredesfonds'. Verkeerd adres 'De PZEM vindt dat de aktie van de Goesenaren aan het verkeerde adres gericht', zo reageert PZEM-voorlichterTon Koopman. 'Natuurlijk snap ik de symbo lick van de aktie, maar ik vraag me af of die mensen ook, als ze een treinkaartje kopen de btw weigeren te betalen. Het enige wat ze nu veroorzaken is het ontregelen van on; betalingsverkeer. De PZEM levert energie en vraagt daai betaling voor. Dat is een tamelijk juridiscli en administratief standpunt, waar geer ruimte in zit voor allerlei fondsvormingen Amersfoort heeft kennelijk een maniei gevonden, waarbij het geld toch terech komt waar het moet komen. Wij kennen die mogelijkheid niet' Koopman wil wel eens in Amcrsfoorl informeren hoe ze het daar in het vat gieten en intern bespreken of de PZEM die mogelijkheden ook heeft. Koopman: 'Dat er zonder voorberich: wordt afgesloten bij wanbetaling is bij on: gewone routine. Wij sturen wel eerst diverse aanmaningen. Verder waarschuwen we nie tenzij het om ons bekende sociale gevaller gaat. We voeren ook geen speciale strategie bij die mensen in Goes. Of hét bij hen tot al sluiting komt, weet directeur Kannekens' Vervolgens laat de heer Kannekens via zijr secretaresse zeggen: 'Of er wordt afgeslo ten, wordt van geval tot geval bekeken. Ei zijn geen vaste richtlijnen.' Verder weigert Kannekens elk commen taar. Kortom, de bij de Goese ongehoor zame burgers levende angst dat ze binnen kort zonder gas en licht zitten, is terecht André van HimmJ

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 4