Zeeland Magazine, een blad vol rechtse en Zeeuwse frustraties voor allen die van Zeeland houden Wat stuurt de provincie nu weer rond? 'Tachtig tot negentig percent van de bevolking van Borsele maakt zich geen zorgen over de bouw van een nieuwe kerncentrale. Wie er zich druk over maken zijn geen autoch tonen. Bij een volgende demonstra tie is de kans groot dat de autoch tonen en bloc optreden tegen deze figuren.' Dat is de opzienbarende konklusie van een 'onderzoek', dat werd gedaan door het blad Zeeland Magazine. Het blad werd kortgelden door de afdeling voorlichting van de provicie Zeeland verspreid onder statenleden, ge meenten, pers en vele anderen. Afgezien van de konklusies (alle opiniepeilin gen geven aan dat een minderheid vóór meer kerncentrales is), is ook het taalgebruik in het artikel, dat er aan voorafgaat zachtgezegd opmerkelijk. Het artikel is in feite één scheidkannonade aan het adres van hen, die zich in de gemeente Borsele verzetten tegen de komst van een nieuwe kerncentrale. Als reaktie op een artikel van de PZC-journalist Rinus Antonisse, die enkele vertegenwoordi gers van dorpscomité's tegen kernenergie aan het woord liet, meldt het artikel, dat hier sprake is van 'reactiegroepen en reactiejourna- listiek'. Enkele citaten: 'Kernenergie niet, is het dogma 10 van hun tot een soort godsdienstwaanzin verworden dwaasheden.' 'Stemmingmaken is een geliefkoosde bezigheid van velen. Welk soort lieden? Degenen, die zich niet kunnen neerleggen bij de manier waarop de regering is tot standgekomen, degenen dus die een minderheid vormen en die dat niet kunnen verkroppen. Reactionairen derhalve. Slechte democraten diensvolgens. De schrijver adviseert de tegenstanders om konsekwent te zijn en (dus!) de auto en het gasfornuis van de hand te doen. Alsof die op kernenergie draaien of ooit zouden kunnen draaien. Vervolgens doet hij kond van een door hemzelf ingesteld onderzoek onder 'een aantal mensen, die in Borsele wonen/werken' om te weten te komen, hoe de mensen nu echt denken over de komst van een kerncentrale. Nou, dat bleek precies te zijn zoals de schrijver zelf ook dacht. Het 'resultaat' staat aan het begin van dit verhaal. Hoe groot het 'aantal' is, dat om een mening is gevraagd, wordt niet vermeld. Dat het onderzoek een lachertje is, blijkt uit elke zin. De schrijver is ene G.S. van 't Eindewege, achter welk pseudoniem de Middelburgse dialectschrijver J. Kousemaker zich ver schuilt. Diezelfde Kousemaker bespreekt een paar pagina's verder een brochure van de stichting Vrijheid, Vrede en Verdediging, getiteld 'Feiten over het Sovjet-Communisme'. Oor deel van Kousemaker: 'Zeer indringend, zeer overzichtelijk, zeer overtuigend. Wie ook maar een beetje wil weten over wat de Sovjets klaarstoofden en stoven, bestelle het. Moet u doen.' Hetzerij Is het -zo zal een nietsvermoedende lezer zich afvragen- de provincie Zeeland in de bol geslagen, dat ze dit soort hetzerij rondstuurt? Die nietsvermoedende lezer moet dan wel weten, dat Zeeland Magazine niet door de provincie wordt gemaakt. Het is een commercieel blad, uitgegeven door Mar- kusse in Wissenkerke, maar het wordt, gek genoeg, al vijftien jaar gratis door de provincie rondgestuurd naar Jan en Alle man. Wat is Zeeland Magazine eigenlijk? Voor goed begrip in het kort de geschiedenis van het blad. De eerste vijfjaar van zijn bestaan heet het blad nog Veerse Meer Gids. Het staat vol brave verhaaltjes over buitenboordmoto ren, sportvissersnieuwtjes, klederdracht en lokale geschiedenis, gelardeerd met veel advertenties. De hoofdredacteur is tevens directeur van het recreatieschap Het Veerse Meer. In die jaren meldt het blad trots, dat het in een oplage van 10.000 'gericht wordt verspreid'. Het blad verschijnt dan nog netjes zes keer per jaar. Een abonnement kost zes gulden. Als de oud-kapitein ter zee J. van de Graaf het hoofdredacteurschap overneemt, slui pen er steeds meer andere artikelen tussen de commercie en folklore. Het blad begint zich bijvoorbeeld te bemoeien met de dan hevig woedende strijd tegen de afsluiting van de Oosterschelde. Ir. Dibbits (Rijks waterstaat) krijgt de ruimte om uit te leggen, dat 'afsluiting van de Oosterschelde een must is'. Enige tijd daarna schrijft Cor van Heugten (sportvisserij-medewerker): 'De Oosterschelde gaat volgens plan dicht. Daar helpt geen lieve moedertje aan. De aktiegroepen die denken, de sluiting nog tegen te houden, hebben een dubbeldikke houten plank voor de kop. Gelukkig leert de geschiedenis binnen een jaar, dat niet de aktiegroep, doch de heer Van Heugten geteisterd wordt door kort zichtigheid. Kernenergie Als in 1976 de protesten tegen de kernenergie op gang komen, worden die in Zeeland Magazine begeleid door artikelen pro-kernenergie, geschreven door PZEM- direkteur Sisouw de Zilwa. Als een jaar later bekend wordt, dat Zeeland vier van de tien potentiële vestigingsplaatsen voor nieuwe centrales binnen z'n grenzen heeft, start PZEM-voorlichter Tom Koopman als regelmatig schrijver van positieve verhalen over kernenergie. Maar dat zijn allemaal 'nette' artikelen vergeleken bij wat in het laatste nummer van Zeeland Magazine werd afgedrukt. Hoofdredacteur Van der Graaf heeft zich intussen in zijn hoofdartikelen definitief afgewend van het Veerse Meer; de héle wereld kan nu op zijn commentaar rekenen. Of het nu Italiaanse communisten zijn ('de vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken'), het kabinet Den Uyl ('dat progressief gegooi met geld') of de democratisering ('laten we niet zoveel

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 10