POSTKOEHE BON Oh ja Mie je goed an ni béde Ko de Jonge Mocht u de eerste jaargangen missen dan kunt u die alsnog bestellen. Nu een joetje per jaargang, over tien jaar vangt u er minstens een meier voor. Nieuw Zeeland, óók voor beleggers. nieuwe abonnee adres postcode en plaats dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: naam adres postcode en plaats Ik wacht op uw accept-girokaart handtekening opsturen naar nieuw zeeland, postbus 276, 4330 ag middelburg Is bie julder de nieuwe gemêênteraed a geïnstalleerd? Bie ons nog nie, mè 't stï toch zöö te gebeuren. Ei bie julder de partij van den arbeid ok 'ewonne? In de mééste gevallen wè. Noezü me mè ope dat het 'elpt. Mè 'k d'r nog nie zö'n óöge pette van op. Het CDA in combinatie mie wat zwaere jongens ei toch mêêstal de mêêrder'eid nog. Afijn oale bitjes elpe zü me mè dienke. Misschien ze straks bie de verkiezingen in meie ok wè winne. Dan kunne ze van boven af ok nog een bitje elpe. Dat is dan wee ard tied ok, wan ze besluute nie mï vee de leste maenden. Ze litte het oal mè een bitje op z'n belóóp. Dat sommige mensen. A ze zie dat het op een ènde gelööpe, ouwe z'r mi op. At het om vuuf uren schoven is, dan gae ze tegen twéé a nï 't ende. Ambtenaeren bin dïsterk in, mè van politici zou j'anders verwachte. Die ööre deur te gaen tot 't bittere ende. Vol mie goeie moed. Dï worre ze voe betaeld. 't Zou toch nog a onbehoorlijk weze da bijvoorbeeld een gedeputeerde die a weet at 'n volgend jaer op'out, noe a niks mï zou doe. Stel je voor da Boers- ma (om d'r mè 's één van de goeie kleure te nemen) zou zegge 'bekiekt het mè, 't za mien tied wè duure'. Dat zou toch glad verschrikkelijk weze. Dat zou nie motte meuge. Dan zoue z'n gelieke z'n congé motte geve. Kiek, je mö j'n eigen nie uutklêê voe a je nï béde git. Dat is een oud en wies gezegde. Mè in slaep voale mie je goed nog an, dat kan toch ok nie ee. A d'n baes slaept, dan doe de werkmensen ok een tukje. Dan lei 't werk stille. Dat rooie beleid dï a je dan an tummere mot, bluuf ligge en roest. Dat kost stemmen. Wan me stemme natuurlijk nie voe niks op een partij van den arbeid. Nie op een partij van de groate vaeke. Oal die nieuwe zetelzit- ters motte dat wè goed wete. Dï beloofden d'r nog één een werme zummer mie 's nachts af en toe regen. Dan mö j'ok zurge a dat in orde komt. Aors deug je nie voe je werk. Voe a t'r noe gedonder komt: dat van Boersma was natuurlijk mè een voorbeeld. Sienkel

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 24