nieuw zeeland nummer 4 het volgende nummer abonnementen 5. Met één stem verschil won hij de stoelendans, John Lilipaly. Een impressie van een historische PvdA-vergadering. 7. Het vermakelijke maar ook bedenkelijke verhaal van een gepensioneerde dienstklopper, die via een ouwe POSTZAK de politiestaat om de hoek liet gluren. 10. Wat begon als een aardig blad vol verhalen over oude scheepstypes en nieuwe eethuisjes, is verworden tot een schotschrift van rechts. Maar de provincie stuurt ZEELAND MAGAZINE gratis rond. 14. Vrouwenkiesrecht of dameskiesrecht, dat is het dilemma, waarvoor de MIDDELBURGSE FEMINISTEN zich in 1899 gesteld zagen. Deel 2 van de Vrouwengeschiedenis. 17. Wat het Middelbugrse Aktiehuis niet lukte, gaan drie organisaties in Terneuzen proberen: een AKTIEGERICHT INFOCENTRUM runnen. 19. Nostalgia. Het laatste stukje WESTERSCHELDEDIJK wordt op deltahoogte gebracht.Uw laatste kans voor een wandeling vol jeugdsentiment. 20. Werkend in de HORECA verdient menig Zeeuwse jongere een aardige zakcent. Maar vraag niet naar de werkomstandigheden. Klein links Het geheim voorpagina henk barentsen nummer 4, april 1986 uitgave stichting nieuw zeeland postbus 276, 4330 ag middelburg redaktie en administratie 01182-2741, 01105-2478, 01150-12862, 01185-1507. postgiro 548 52 69 aan dit nummer werkten mee: elsa westland,andré van himme, jan zwemer, peter steutel, trudi warns, henk barentsen, jan bruijns, hein verwer, kees slager, ko de jonge, theo raats, ton besselink, bert altena, bert gerestein, engel reinhoudt, joop dam en wim stevenhagen. het volgende nummer verschijnt op 7 mei. advertenties, bijdragen en ingezonden brieven moeten uiterlijk op 24 april binnen zijn. een jaarabonnement kost maar 25 gulden, abonnees kunnen ook opzeggen al is dat niet de bedoeling, indien toch, dan wèl twee maanden van tevoren, dat is sympathieker dan het blad gewoon laten komen, maar niet betalen. 8. Bij de eerste regenbui bolden de zachtboardplaten van het keukenplafond...Over de noodzaak om kopers van idyllische huisjes te beschermen tegen ONROEREND GOED HANDELAARS. 12. De fotograaf en het ZEEUWSE LANDSCHAP, aflevering 4: Elsa Westland en het vissersdorp Yerseke. En verder zoals vanouds: Raats, Sienkel, Ko de Jonge, Vuuite, aktiviteifennieuws, kryptogram en...een bon om abonnee te worden of iemand anders te maken. Zodat dit blad zich worsteld boven water kan houden.Dank. De brief van Derk Blom in NZ van maart over de problemen die leidden tot de ondergang van Progressief Middelburg en waarin hij zich afzet tegen de zienswijze van Louis Peperzak (cpn) in NZ van februari, heeft weer een reaktie van Peperzak opgeleverd. Hoewel intussen de raadsver kiezingen voorbij zijn, laten we die brief (enigszins bekort) volgen als afsluiting der diskussie: Bij de start van PM zijn een aantal afspraken gemaakt. Eén ervan hield in dat een raadslid bij tussentijds vertrek opge volgd zou worden door een partijgenoot. Dit kwam aan de orde toen Kamermans aankondigde de raad te verlaten. De CPN heeft toen niet, zoals Blom schrijft, bezwaar tegen die afspraak gemaakt. Wel waren er bezwaren tegen funktioneren van fraktie en steunfraktie, en de afdracht van raadsgel- den. Op het moment dat beide zaken bespreek baar waren (na schier eindeloos blokkeren door de fraktie) is de afstandsverklaring door Nel Hofstra ondertekend. Van het standpunt van de CPN inzake afdracht maakt Blom een potje. De CPN staat op het standpunt dat een lidmaat schap van een vertegenwoordigend lichaam geen manier is om een inkomen te verwerven. Er gaan anders te veel persoon lijke belangen een rol spelen bij het al dan niet gekozen worden. Politiek bedrijven kan zo verworden tot baantjesjagerij. Een raadslid hoeft er dus financieel niet beter op te worden. Maar ook niet slechter. Het kan namelijk voorkomen dat iemand, vanwege het raadsgeld, gekort wordt op uitkering of beurs. Of dat men onbetaald verlof op dient te nemen om het raadswerk naar behoren uit te kunnen voeren. Dit principe heeft de CPN bij PM willen inbrengen. De fraktie' (Kamermans en Blom) zag echter de raadsvergoeding als particulier inkomen waar PM niets mee te maken had. Uitwerking van ons principe, dat door het PM bestuur was overgenomen, werd hierdoor geblokkeerd. Het was voor ons een voorbeeld hoe de toen zittende raadsleden met kritiek van de CPN omgingen. Als voorbeeld van een goede regeling gaven wij die van Ardengo Persijn (Links Perspektief Terneuzen) en niet Hans Dupré. Uiteindelijk besloot de CPN uit het samenwerkingsverband te stappen. CPN- leden waren uit de steunfraktie gestapt, hun kritiek werd afgedaan als flauwekul. De sfeer met de fraktie was slecht. Een goede afdrachtsregeling was er niet. De animo bij ons was er uit. We stelden bij het afscheid dat er geen sprake behoefte te zijn van een definitieve breuk. Op initiatief van de CPN vond eind vorig jaar een gesprek plaats met het bestuur van PM. We wilden kijken of nieuwe afspraken over samenwerking mogelijk waren. Helaas bleek er binnen PM weinig veranderd te zijn. Reden om zelfstandig aan de verkiezingen mee te doen. Toch voelden wij geen behoefte ons tegen PPR of PSP, of individuele leden van die partijen, af te zetten. Blom heeft die behoefte, na zijn overstap naar de PSO, blijkbaar wel. Zo interpreteer ik althans zijn behoefte de kiezer iets duidelijk te maken. De kiezer lijkt me echter meer gebaat met een andere politieke benadering. Zwart maken van de ene partij door de andere speelt rechts in de kaart. Niet alleen landelijk, ook plaatselijk. Louis Peperzak Middelburg Huib Eversdijk reageert als door een wesp gestoken als er sprake is de kerncentrale te sluiten. Hij jammert dan over al die arbeidsplaatsen die verloren gaan. Maar het geheim van Borssele is nog steeds diep geheim. Wat kost de stroom die Samenwerkende Elektriciteitsproducenten aan Pechiney in rekening brengen? Was het een weggeef- prijsje? Hoe groot is het gebruik van Pechiney? Toch een enorme afname? Het vermoeden dat de kerncentrale er in hoofdzaak is tot nut van het Franse staatsbedrijf Pechiney, dat vermoeden is er gewoon. Nederland schenkt via de stroom van de kerncentrale een Frans staatsbedrijf een geheime bijdrage. Wij bezuinigen we op het onderwijs en zo. Het vermoeden is dat de werknemers van de kerncentrale en van Pechiney met een heel gulle gouden handdruk en een goed pensioen voor Nederland voordeliger zou zijn. Het vermoeden is er, en heel sterk, want de kan: om het uit te kunnen rekenen is er niet vanwege de diepe geheimhouding. Als i een democratisch land nutsbedrijven ge> heimpjes van dergelijke omvang hebben dan stinkt het en is er iets mis met de politiek die dat dekt. Harry Fransen Kruiningen

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 2