Rechtsongelijkheid voor werklozen in Zeeland erde :r de )ED uurt het Ongeveer tegelijk met het bekend worden van het plan van staatssecretaris De Graaf om werklozen die niet genoeg doen om weer aan de slag te komen, extra financieel te pakken verscheen op Walcheren een onthullend jaarverslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Onthullend omdat er uit blijkt, dat er gigantische verschillen zijn in de manier waarop de arbeidsbureaus van Vlissingen en Middelburg werklozen controleren. Populair gezegd komt het er op neer, dat een werkloze, die valt onder het bureau Vlissingen ruim twintig keer zoveel kans heeft, dat er een 'kennisgeving' naar de Sociale Dienst of de bedrijfsvereniging wordt gestuurd dan zijn lotgenoot in Middelburg. En zo'n kennisgeving is het startpunt voor het eventueel toepassen van een strafkorting op de uitkering. Een onderzoekje van Nieuw Zeeland wees uit, dat er bij de diverse arbeidsbureaus in Zeeland totaal verschillend gedacht wordt over de manier waarop het arbeidsbureau zijn' werklozen moet controleren. Een poging, in februari van dit jaar om de directeuren van alle Zeeuwse arbeidsbureaus op één lijn te krijgen, is jammerlijk mislukt. Dat betekent, dat er ook in de toekomst voor werklozen binnen de provincie sprake zal blijven van grote rechtsongelijkheid. Bij ingewijden was allang duidelijk, dat er verschillen in aanpak zijn en dat de direkteur 'an het arbeidsbureau in feite kan uitmaken 10e de landelijke richtlijnen uitgelegd en litgevoerd zullen worden in zijn rayon. Maar iet jongste jaarverslag van het GAB Middelburg (waar het arbeidsbureau Vlissin gen onder resorteert...) toont glashard aan, hoe groot het verschil is en tot wat voor absurde situaties dat op één eiland kan leiden. Voor het eerst wordt in dit jaarverslag namelijk openbaar gemaakt hoeveel 'kennis gevingen' er zijn verstuurd en op grond waarvan. Als men bedenkt, dat circa 60% van de Walcherse beroepsbevolking onder het Mid delburgse bureau valt, zou het aantal kennisgevingen, dat daar wordt verstuurd dus de helft hoger moeten liggen dan in Vlissingen. De werkelijkheid is echter, dat in 1985 door Middelburg in totaal 22 kennisge vingen zijn verstuurd en door Vlissingen 384! Directeur Swinkels van het GA B-Middel burg, erkent, dat er verschil van inzicht is tussen Middelburg en Vlissingen. Hij is nog maar sinds mei '85 in deze functie en is er de afgelopen periode niet toe gekomen om eenheid in het kennisgevingen-beleid te brengen. Maar dat gaat wel gebeuren, zo kondigt hij aan. Of Vlissingen dan ook het modernere Middelburgse beleid moet gaan volgen, is niet zo zeker. Veel hangt ook af van besprekingen met de directeuren van de Sociale Diensten, zo zegt Swinkels: 'Ik verwacht dat het ertoe gaat leiden, dat Middelburg in de toekomst wat meer kennisgevingen gaat versturen en Vlissingen wat minder.' Strafkorting Nieuw Zeeland: 'Leiden kennisgevingen altijd tot strafkorting?' Swinkels: 'Nee, zeker niet. De bedoeling van zo'n kennisgeving is, dat wij de uitkerende instantie er op attenderen, dat een van onze klanten zich niet gedraagt volgens de regels van het spel. Daarna is het aan de maatschappelijk werker van de Sociale Dienst of de controleur van de bedrijfsvereniging om via een gesprek met de betrokken man of vrouw na te gaan of het 'verwijtbaar' is. Zo ja, dan maakt die GAB Middelburg: 22 kennisgevingen GAB Vlissingen: 384 kennisgevingen ambtenaar een voorstel tot strafkorting. Dat voorstel komt in de adviescommissie RWW of WWV en die adviseren weer aan het gemeentebestuur of B. en W., die uiteindelijk beslissen.' NZ: 'Maar je mag aannemen, dat als er 384 kennisgevingen verstuurd worden dat dat meer strafkortingen oplevert, dan wanneer er 22 worden verzonden.' Swinkels: 'Het hoeft niet, maar hef zal wel zo zijn, ja.' NZ: 'Nu staat er een nieuwe Arbeidsvoor zieningswet op stapel, waarin dit soort zaken geregeld wordt. De SER heeft verleden jaar een advies uitgebracht, dat er op neer komt, dat de controlerende funktie van het arbeidsbureau wordt afgezwakt. Daar loopt Middelburg al een beetje op vooruit?' Swinkels: 'Nou, in het verlengde van dat advies vinden ook wij, dat je alleen maar een kennisgeving moet sturen naar de Sociale Dienst, als je iemand uitschrijft omdat hij onbemiddelbaar is. Op dit moment zijn er 16 situaties denkbaar waarop je een kennisgeving kunt versturen. In sommige arbeidsbureaus doen ze dat HST IS ik fo£. HET N>St meêr- IS TOCH WeRR»-

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 3